Standart DVD'lerden HD kalitesinde görüntü

HD-DVD ile savaşı kaybeden Toshiba, şimdi de standart DVD'lerin kalitesini HD'ye yaklaştırıyor.

Standart DVD'lerden HD kalitesinde görüntü
Toshiba, standart bir DVD'nin sunduğu görüntüyü HD kalitesine yaklaştırmayı başardı.

Yüksek fiyatlı yeni nesil video oynatıcılara geçmek için acele etmiyorsanız ve geniş bir DVD arşiviniz varsa Toshiba'nın yeni DVD oynatıcıları sizi HD teknolojilerine biraz olsun yaklaştırabilir.

Up-conversion veya üst-çevrim olarak adlandırılan bir işlemden geçen standart çözünürlükteki DVD, HD uyumlu televizyonlarda net bir görüntü elde edilmesini sağlıyor. Bu teknoloji uzun bir süredir piyasadaki bazı DVD oynatıcılarda yer almasına karşın ilk kez gerçek HD kalitesine bu derece yaklaşıyor.

Japon medyasında yer alan haberlere göre Toshiba, standart DVD çözünürlüğünü 960p'ye kadar çıkarmış durumda. Full HD olarak tabir edilen videonun 1080p değerine sahip olduğu düşünüldüğünde standart bir DVD'nin yüksek çözünürlükle izlenmesini sağlayan bu teknoloji Blu-ray'in popülerleşmesine olumsuz etki edebilir.

Toshiba resmi bir açıklama yapmamış olsa da, yeni up-conversion teknolojisine sahip olan DVD oynatıcıların sene sonunda piyasada olacağı tahmin ediliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

böle bi şey olursa gerçekten süpr olur..çünkü fimler HD dvd olarak piyasaya sürülüyo ve normal fiyattan çk daha falaz olutyor..eğer nomal dvd ler HD görüntüsüne yakım olarak gösterirse mükemmel bir iş çıkarmış olurlar bnce..

çok iyi bir iş

kesinlikle blu-ray satışlarını etkiler tabi fiyatı uygun olursa blu-ray eksilerinden biri çok pahalı olması.beklemeye deger bence.toshıba sony den intikam alabilir bu sayede.

Keşke herşey bu kadar güzel olsaydı. Tabiiki görüntü kalitesi artar ama bu kalite ne yazıkki "doğan görünümlü şahin olmanın" ötesine geçemez.

Eğer BlueRay, Düşük çözünürlüklü görüntüyü , yüksek çözünürlüklüymüş gibi gösterip HD kalitesinde görüntüymüş gibi sunan bir teknoloji değilse, Toshibanın yeni hamlesi Blu-ray'e darbe vurabilmesi imkansız.

Gerçek HD çözünürlük ile SAHTE HD çözünürlük kıyaslanamaz.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir