Steam'in yasaklanması şoku kısa sürdü

Rusya'da yaşanan garip bir olay, Steam kullanıcılarının kısa süreli bir şok yaşamasına neden oldu. Neyse ki sorun çözüldü ve Rus oyuncular rahat bir nefes aldı.

Steam'in yasaklanması şoku kısa sürdü

Rusya'nın iletişim, bilgi teknolojisi ve kitle iletişim araçlarının denetimini yapan kurumu Roskomnadzor'un Steam Topluluğu'nu yasaklı web sitelerinin kara listesi olan Birleşik Yasaklı Bilgiler Kaydı’na aldığı haberi, Rus oyuncular için gergin bir gün yaşanmasına neden oldu. Roskomnadzor, Kremlin’in güçlü bir sansür uygulayıcısı olarak hizmet veriyor ve yalnızca uygunsuz bilgiler içeren web sitelerini değil, aynı zamanda tüm hizmetleri veya şirketleri de yasaklayabiliyor. Görünene göre SteamCommunity.com, İçişleri Bakanlığı’nın talebi üzerine 22 Şubat’ta kara listeye alınmıştı.

Ancak oyuncular, yerel yayın kaynağı Fontanka.ru’nun konuyu ortaya çıkarmasının ardından durumu Salı günü öğrendiler. Görünene göre, listede yer almasına rağmen Steam oyun hizmetinin topluluk bölümüne Rusya’da halen erişilebiliyordu.

Rus devlet haber ajansı RIA Novosti ise, Steam Topluluğu’nda bir yerde narkotik ilaç üretme yöntemleri hakkında bilgi içeren bir sayfa olduğunu bildirdi. Konunun haber kaynakları ve sosyal medyada yayılmaya başlamasından sadece birkaç saat sonra Steam Topluluğu alanı listeden kaldırıldı. Roskomnadzor, sorunlu içeriğin kaldırıldığını ve artık web sitesini kara listede tutmanın gerekli olmadığını söyledi.