Sürpriz: Facebook, sizi her yerde izleyecek!

Facebook'un bizi izlediğini zaten biliyoruz ama bu yeni değişiklikle biraz ileri gitmiş olabilir!

  • Zeynel A. Öztürk
Sürpriz: Facebook, sizi her yerde izleyecek!
İlgilendiğiniz konularda reklam göstermek, firmalar için büyük önem taşıyor

Facebook, bizlere daha isabetli reklamlar göstermek üzere gizlilik kurallarını yine değiştirdi ve bu kez, gerçekten biraz ileri gitmiş olabilir... Sosyal devin yeni gizlilik ilkelerine göre internette yaptığınız her şey, açtığınız her web sitesi veya kullandığınız her uygulama, Facebook'la hiç ilgisi olmasa bile, izin istemeden izlenebilecek.

Facebook'un kendi kendine verdiği izleme izni, bazı kesimlerin canını epey sıkacak gibi görünüyor. Sosyal ağın internette yaptıklarınızı izleme yöntemi ise basit: Web sitelerinin iseğe bağlı olarak kullanabildiği Facebook araçlarından faydalanmak. Facebook, 30 Ocak'ta devreye giren bu yeniliğin dışında kalmak isteyenlere böyle bir şans tanımıyor. Facebook'un mobil uygulamalarında buna dair bir seçenek var gibi görünse de, bu seçeneğin sadece gördüğünüz reklamları etkilediği, sizden veri toplanmasına engel olmadığı söyleniyor.

Zuckerberg'in son veri emme politikası, iddialara göre Avrupa'daki gizlilik yetkililerini harekete geçirmiş durumda. Bakalım kullanıcılar, daha da kişiselleşen reklamlar konusunda nasıl bir tepki verecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

neyseki kullanmıyorum.

facebook'un başında ben olsam bende izlerdim :D hep merak bunlar

Facebook ölmeye mahkûm

Facebook'a sadece bir tarayicidan girmek ve o tarayicidan diger sitelere girmemek çozum olabilir..

@07 Şub 2015 15:19 Onun yerine Firefox+AdBlockPlus+GreaseMonkey+BetterPrivacy+ClickClean ekibini kullanmak en güzeli ve keyiflisi....

Bunu nerede use tum siteler yapiyorlar. Son dönemlerde hanging siteye girsek cerez takip politikamizi Kabul ettiniz Kabul etmek istemiyorsaniz çikin diye ibareyi.

2008 yılından beri kullanmıyorum.... 5 resim yüklemiştim, bitanesini sildim. Baktım silmemiş, kendine saklamış. O gün bugündür kullanmıyorum... İnsanlara kölesi gözüyle bakan firmalara karşı dur demek, her insanın temel vazifesidir...

Şu facebook yazılarının altına kullanmıyorum diye yazanlar kadar gereksiz yorum Tayfası yok

Bunu zaten yapıyor girin sahibindenden bir kac gun bi sey arayın aradiginiz sey facebookta reklam olarak cikip duracak zaten takip ediyor

Facebokun azalarak yokolmasını dört gözle bekliyoruz...

sanki google izlemiyor.

İnternet geçmişini silin.

@07 Şub 2015 23:04 geçmişine bakmıyorlar, anlık olarak açtığın sayfalar izleniyor

sadece face mi twitter ve başka sosyal siteler google işletim sistemlerinden kısaca kullandığımız her türlü yazılım ve siteden topluyorlar bilgilerimizi bundan kaçarıda yok malesef:)))

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play