Tarayıcı 140 TL, virüs bedava!

Artık bir efsane olan Conficker yine ortaya çıktı. hem de o kadar garip bir yerde ortaya çıktı ki...

Tarayıcı 140 TL, virüs bedava!

Hama firmasının ürettiği ve Almanya'daki Tchibo mağazalarında satılan bu slayt tarayıcının, gizemli Conficker virüsünü taşıdığı tespit edildi. 35 mm filmleri görüntüleyebilen tarayıcının PC yazılımının yüklü olduğu CD üzerinde bulunan virüs, programın çalıştırılmasıyla birlikte aktif oluyor.

İlk kez 2008 sonlarında tespit edilen ve 1 Nisan 2009 tarihinde harekete geçmek üzere tasarlanan Conficker, şimdiye kadar geliştirilmiş en gizemli virüsler birisi. Kimin tarafından hangi amaçla geliştirildiği hala anlaşılamamış olan virüs, tüm güncel anti-virüs programları tarafından tespit edilebiliyor ama uzmanlar, rahatlıkla savunmasız sistemlere atlayabilen virüsün hafife alınmaması gerektiği uyarısında bulunuyorlar.

ABD ya da başka bir hükümetin siber savaş programı çerçevesinde geliştirilmiş olabileceği dahi iddia edilen Conficker'in nasıl olup yükleme CD'sine yerleştiği hala anlaşılabilmiş değil.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

nasıl olacak onu hazırlayan hacker o şirkette çalışıyordur... winzort botnet ağına hoş geldiniz...

Komplo teorim, bence Conficker bir kaçak yapay zeka ürünü. Uzmanlar bu yapay zekayı bulamadı ancak, yapay zeka bu virüs sayesinde çeşitli önemli askeri veya askeri olmayan yerlere sızdı ve görevini tamamladı. CD'ye bulaşan Conficker ise bir başlangıç...

@22 Oca 2013 21:12 Komplo Teorisi filminden alıntı yaptın herhalde :)

@22 Oca 2013 21:12 Komplo ama böyle birşey olma ihtimali de çok yüksek

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir