Tarayıcınız hakkınızda neleri "sızdırıyor"?

Web tarayıcınız, siz hiç farkında olmadan siz ve cihazınız hakkında neleri web sitelerine "sızdırıyor"?

  • Zeynel A. Öztürk
Tarayıcınız hakkınızda neleri "sızdırıyor"?

Her gün kullandığınız, belki farkında olmadan fazlasıyla güvendiğiniz web tarayıcınız, tüm çevrimiçi sırlarınızı haberiniz olmadan internete sızdırıyor olabilir mi? Bunu nasıl anlayabilirsiniz?

Tarayıcınız hakkınızda neler biliyor?

Web tarayıcınız, belirli bir kişisel bilgi kümesini sürekli olarak diğer web sitelerinin erişimine sunar. Bu çoğu zaman daha isabetli reklamlarla karşılaşmanız içindir. Tarayıcınızın genellikle sitelere verdiği bilgiler arasında şunlar var:

Konumunuz: Web tarayıcılarının çoğunda bulunan geolocation API, sitenin hangi sürümünün açılacağını belirlemekte kullanılır. Bununla birlikte Geolocation API'nın siteleri sunduğu konum bilgisi, telefonunuzdaki kadar isabetli olmayabilir; bazı durumlarda bulunduğunuz yerden yüzlerce kilometre uzakta görünebilirsiniz.

Donanım ve yazılım: Tarayıcınız, sisteminzdeki donanım ve yüklü yazılımlar hakkında bilgiler sağlar. Bu sayede sitenin cihazınıza uygun olan sürümü sunulur. Yüklediğiniz eklentilerin de algılanması mümkün olabilir.

Bağlantı: Bazı web siteleri, bağlantı bilginizi alarak size hangi içeriği sunacağını seçebilir.

Sosyal medya: Sosyal medya hesaplarınız, sitelere eklenen sosyal araçlar yoluyla sizi tüm internette takip edecektir. Çoğu sosyal ağ ücretsiz olduğundan ve reklamlardan para kazandığından, böyle davranmayı tercih ederler. Örneğin Facebook, sosyal ağa oturum açmışsanız dolaştığınız "sakıncalı" sitelerden haberdar olabilir.

Telefon elinizde mi, masada mı bilinebilir!

Jiroskop: Aslında bu sensör sadece mobil cihazlarda olsa da tarayıcınız, bu bilgiyi hem laptop'larda, hem de mobil cihazlarda gönderir. Tek fark, laptop'larda ve masaüstü PC'ler belirli değerlerin "yanlış" veya "null" olarak gönderilmesidir. Burada belki rahatsız edici olan ise web tarayıcınızın telefonunuzun elinizde mi yoksa masanın üzerinde mi olduğunu bulabilmesi.

Web tarayıcınızın elde ettiği verileri, bu bilgilerin ne kadar kolay alındığını göstermeyi amaçlayan What Every Browser Knows About You üzerinde görebilirsiniz. Site, sadece tarayıcınızın sunduğu bilgileri göstermekle kalmayıp, bilgileri gizlemek için yapabileceklerinizi de söylüyor.

Bakabileceğiniz tek adres bundan ibaret değil. Tarayıcınızın ne kadar bilgi sızdırdığını panopticlick.eff.org web sitesi üzerinde de test edebilirsiniz.

Nasıl durdurabilirsiniz?

Sızıntıyı, izlenmeleri, çerezleri ve fazlasını durdurmak istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz var. Ghostery, NoScript, Disconnect ve uMatrix gibi tarayıcı eklentileri, bu konuda oldukça başarılılar. Bununla birlikte web tarayıcınızda bulunacak bir güvenlik açığı veya sorun, bu eklentilere rağmen bilgilerinizin sızmasına neden olacaktır. Bir başka sorun ise bilgilerinizi elde eden web sitelerinin çoğunun, bu bilgileri başka sitelere sunması. Çoğu web sitesinin web tarayıcınızın "beni takip etme" isteğini yok sayması, önemli bir sorun olmayı sürdürüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Chrome kullanıyorsanız herşeyinizi google a gönderiyor zaten.

@23 Ağustos 2016 02:07 kendini kandır edge ile testte hiç iyi gözükmüyor ya...

En büyük ajan tarayıcı elbetteki Chrome. Sizlere tavsiyem Firefox kullanın, istemediğiniz her ayarı da devredışı bırakın...

@23 Ağustos 2016 04:16 Bu zor ortamdaki yegane dayanak zaten Firefox ve Mozilla Vakfı.

Veri toplama ve analizi, dünyamızı ve de insanoğlunu daha iyi noktalara taşımak amacıyla kullandığımız bir uygulamadır. Sizlerden toplanan, sizlerin önemsemediği, sizler için çöp olmaktan öteye gitmeyen pek çok veri türü ile bile harika işler başarılmaktadır. Bu yüzden sizlerden bu tür verilerin toplanmasına tepki göstermeyin! Tepki göstermeniz gereken şey çok önemli verilerinizin de toplanmasıdır. Çok önemli verilerinizi ise gerekli şekilde korursanız, herhangi bir sorun yaşamazsınız...

@cleverman Verileri analiz eden şirketlerin %99'unun niyeti sadece kendi çıkarını gözetmek olunca pek de güvenilirliği olmuyor malesef. İnternet erişim konumunu oturduğunuz mahalleye kadar takip eden bir sistem de insanlara çok masum gelmiyor. Bilgisayarın özelliklerini de topladı anladık ama... bilgisayarınızdaki "güvenlik programı da dahil" olmak üzere program listesini ve günde kaç saat kullanıldığı gibi verileri de toplamak (Bakınız:MS Win10) sınırı aşar !

@cleverman Ondan sonra da bu insanlar neden bu kadar korumacı diye sormak saçma olur. Hani diyor ya şarkıda; çaresiz derdimin sebebi belli... İşte bu hale gelinmesinin sebebi de öyle belli.

Tarayıcı cache'ini ele geçirirseniz olay bitmiştir.

Tarayicidan bi şey olmaz

@23 Ağustos 2016 13:49 bir site yapıp bilgisayarını çökertebilirler. Böyle trol siteleri çok var. Sonsuz yenilenme sürecine gidiyor ve chrome kilitleniyor.

Cem Yılmaz'ın dalga geçtiği kadar var bizim insanımız.. Chrome bütün verileri topluyormuş, evet topluyor da senden ne toplayacak ki işine yarayacak? Ceo musun, hakim misin, Genelkurmay Başkanı mısın? Sıradan insanlar kendini FBI ajanı sanmaya başladı.. Online bankacılık kullanma, gerisi zaten tırt.. Topumuzun bilgisini toplasalar ne olacak?? Sabah işteyim, akşam evdeyim bunu bilmeleri aman ne kilit istihbarat!..

@25 Ağustos 2016 13:45 birgün seninde giderse bir daha düşün yazdıklarını;)

MS Botlarda hep Chrome diye ciyaklıyor ama asıl sızıntı kaynağı MS Windows serisi... uyanında balığa çıkalım...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir