Temiz bir Windows 10 kurulumu yapmalı mı?

Microsoft'a göre "temiz" bir Windows 10 kurulumu yapmak isteyenlerin biraz sabretmesi gerekiyor!

  • H. Hüseyin Öztürk
Temiz bir Windows 10 kurulumu yapmalı mı?

Microsoft'un yaptığı açıklamalara göre şu sıralar, temiz bir Windows 10 kurulumu için iyi bir zaman değil. Windows 10'un resmi olarak yayınlanmasının çok yakın olduğu bu günlerde, bazıları temiz bir kurulum yapmak için iyi bir zaman olduğunu düşünebilir. Ama Microsoft kullanıcılara bunu tavsiye etmiyor. Bunun sebebi ise aktivasyonlarını kaybetme riski.

Windows, erken sürümler olan Insider yapılarını ve ISO'ları geri çekmiş durumda ve Windows 10 10240 için yalnızca Windows Update ile güncellemelere izin veriyor. Bu, resmi çıkışın öncesinde Microsoft'un sistemlerini zorlamak ve test etmek için yapıldı. Ama bu aynı zamanda önceki yapıların artık aktifleştirilemeyeceği anlamına da geliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Windows 10 ile beraber artık eskisi gibi disk silip, yeniden oluşturarak veya diski biçimlendirerek temiz kurulum yapma zahmetine zaten gerek yok. Ayarlar > Güncelleştirme ve Kurtarma > Sıfırlama seçeneklerini takip edip Sıfırlayın > Sabit sürücüyü sil > Tüm sabit sürücüleri sil VEYA Yalnızca Windows'un kurulu olduğu sabit sürücüyü sil yönergelerini izleyerek DVDsiz, USBsiz format atabiliyorsunuz. Karşınıza yepyeni, tertemiz bir işletim sistemi çıkıyor.

yarım saat 1 saat onu bekleyecegıme 10 dakkada cd ile atarım kardes.

@19 Temmuz 2015 13:08 Bu bilgi için teşekkürler... windows 8de de sıfırlama vardı ama hiç de beklenildiği gibi değildi. Yine windows DVDsi yada usb istiyordu. Bu çok güzel bir gelişme olmuş. Teşekkürler..

@19 Temmuz 2015 13:08 8.1 de de var bu olay ama sıfırlamak istediğimizde medya eksik uyarısı çıkıyor. w10 da da bu sorun devam ediyor mu,yani illa usb bellek veya dvd takmamız gerekecek mi sıfırlama için ?

@19 Temmuz 2015 13:08 User klasorunu zaten farkli bir surucuye yonlendiriyorum. Isletim sistemi icin de aldigim image i geri aciyorum. Cok daha guvenlir ve hizli. Mesela Lenovo notebook larda OneKey Recover var. Hayat kurtariyor resmen.

@20 Temmuz 2015 00:20 Win 8.1'deki medya dosyası istiyordu; ama Windows 10'daki istemiyor. Kendi içerisinde mevcut, ben de son yapıyı alınca sıfırladım bir defa, yepyeni oldu :) Zaten adam da dvdsiz usbsiz atabiliyorsunuz demiş.

@20 Temmuz 2015 03:59 Bilgilendirme için teşekkürler.

@19 Temmuz 2015 13:08 bir yıl sonra 500 lira bayılır yükleyenler.. hem zarar ediyor hem bedava veriyor..milleti tuzağa düşürmek istiyor.

Beyler ben insiderim.Bu ile 10130 dayım yükseltmedim unutmuşum.29 temmuza kadar 10240 yapmazsam tam surume gecemeyecmiyim.Şimdiden sağolun. :)

@19 Temmuz 2015 14:51 son surume sahip olman lazım ...

@19 Temmuz 2015 14:51 Yükseltiver. Onu da mı biz söyleyelim? Şunu şuraya yazıp bize sorana kadar 10 defa yükseltmiştin.

@19 Temmuz 2015 14:51 Nasıl yüksetceğimi bilseydim yüklerdim canım benim.Bilmiyorum ki soruyorum.İnsan doğru düzgün bir cevap verir.Sitesine giripmi yükleyceğim ki anlamadım ben :S

Daha önceden windows insidere kayit yaptirip pc ye windows 10 sürümünü ve sistemi aktivasyon yapip sonradan tekrardan sifirlayip eski haline getirseniz bile yeniden pc de windows 10162 iso ile sifirdan kurulum yapip ayni insider hesabiyla windows 10 u aktiflestirmek hala mümkün.

adam gibi aktivasyon sistemi yapsalar sorun olmazdı...

Ben hiç birşey indirmedim simge çıktı rezerve ettim tam sürüm ücretsiz olacak yazıyor ama insider mi indirmek gerekiyor

@19 Temmuz 2015 20:21 hayır senin insider olman gerekmiyor. Bu durum orijinal Windows kullanmadığı için rezervasyon yaptıramayan ve insider olarak win 10 almak isteyenler için geçerli. Sen zaten rezerve etmişsin ve 29 temmuz sonrası Windows 10'u Windows Update üzerinden indirip ücretsiz şekilde kullanabileceksin.

Her zaman sıfır kurulum; ben her türlüsünü denedim W kurulumlarının. En sağlamı daima sıfır kurulum oldu. Diğerlerinde mutlaka bir maraz çıkıyor. Benim tavsiyem şu oluyor; büyük bir tane ekstra dahili disk almayı göze alın, normal diskinize tam kurulumu yapın (sürücü, virüs, yazılımlarınız, ne gerekiyorsa...) ekstra diskinize imajını atın ve bu ekstra diskinizin tüm fişlerini çekin (yeriniz müsaitse kasada, değilse bir disk saklama kutusunda erişebileceğiniz bir yerde saklayın).

Windows 7 daha goturur. PC ler icin gerek yok. DirectX 12 performansini ve crossover uygulamalarin calistigini gorelim, is icin kullandigimiz uygulamalarin sorunsuz calistigini anliyalim belki geceriz. Ama ne gerek var diyor insan, kalk kac saatini ona ver ugras dur. Ne getirecek , hicbirsey.

sadakat bakkaliye..korsan satışlar varken 110 dolar 250 lira kim verebilirki..en ucuzu bu.home diyorlar.

1995,den bu yara en az 10 versiyon değişti..WİNDOWS.. bu kadar para kazanıyor nasılda zarar ediyor işçi çıkartıyor..7800 kişinin ekmeğinden etti.. büyüklere tomarla para verirken işçilere de çerez parası veriyor..şampanya parası ve onuda çok görüyormilleti işten atıyor..belkide tazminatta vermiyor. htc.de aynı..sony.de aynı samsunda aynı.büyük fabrikalarda aynı.

Arkadaşlar yükledikten yani format attıktan sonra güncelleştirmeleri yapın sürekli yapın bilgisayarınız için yararlıdır .

Sen de yorum yaz