TEST: Nokia 808 Pure View

Hiçbir telefonda görülmemiş 41 MP kamera, Nokia'nın cebini en iyiler listesine sokabilecek mi?

TEST: Nokia 808 Pure View

Hüseyin Cem Köylü

Nokia'nın 5 senedir üzerinde çalıştığı "cep telefonu özelliğine sahip kamera" sonunda gün yüzüne çıktı. Şimdiye kadar hiçbir telefonda görülmemiş, olağanüstü bir kamera söz konusu. Peki ama bu kamera, Nokia 808 Pure View'ı iyi bir telefon yapmak için yeterli mi? Sadece kamera, bir telefonu en iyiler listesine sokabilir mi? Nokia, kamerası ile vaat ettiklerini sunabiliyor mu? Kamerasını, diğer özellikler ile destekleyebiliyor mu?

Bu testimizde, işte bu soruların cevaplarını bulmayı amaçladık. İlerleyen sayfalarda önce çok konuşulan kameranın performansına göz atacak, daha sonra da Nokia 808 Pure View'in sunduğu telefon özelliklerini değerlendireceğiz.

Megapiksel canavarı Nokia

Toplamda 41 megapiksel çözünürlüğe sahip kamera sensörü, 4:3 formatta çekim yaptığında en yüksek 38 MP, 16:9 formatta çekim yaptığında ise en yüksek 34 MP çözünürlük sunuyor. "Pure View" adı verilen ayar sayesinde telefon sensördeki birkaç pikseli tek bir alanda hesaplayabiliyor bu sayede sekiz, beş ya da üç megapikselin kaybı engelleniyor. Bunun avantajı şu: Tek piksele daha çok ışık düşüyor ve bu sayede daha az gren (noise) oluşuyor. Hatta normalin altındaki ışık koşullarında bile...

Yüksek çözünürlüğün bir başka güzelliği ise, herhangi bir kayıp olmadan üç defa sanal yakınlaştırma yapılabilmesi. Nokia, geniş açı odak uzaklığı (4:3 28mm, 16:9 26mm) ve F2,4'lük geniş diyafram açıklığı ile bir akıllı cep için çok iyi değerlere ulaşıyor. Cebin sahip olduğu kendi fotoğraf uygulaması da pek çok ayarın yapılmasına izin veriyor. Renk tonu, çekim modu, koyuluk, zıtlık ve keskinlik bir kaydıraç ile ayarlanabiliyor. 38 MP'lik bir fotoğraf 8 ila 17 MB arası bir alan kaplıyor. Pure View makro (yakın) çekimler için pek ideal sayılmaz, yakın çekimde keskin bir görüntü elde etmek için objeye en az 13cm uzaklıkta olmak gerekiyor. Deklanşörün iki basınç noktası ise oldukça iyi ayarlanmış ve net olarak hissedilebiliyor. İlk basınç noktasında odaklama ve ikincisinde çekim yapılıyor.

Fotoğraflar: Kusursuz çekim

Muhteşem keskinlik, yapay ışıkta bile yüksek renk doğruluğu ve neredeyse problemsiz renk sıcaklığı ile normal kompakt kameraları aratmıyor Nokia 808 Pure View. Düşük ışık koşullarında flaşın kapalı olmasına rağmen Pure View modu iyi bir resim çekilmesine olanak sağlıyor. Xenon flaş ise en karanlık geceyi bile gündüze çevirebilecek kadar güçlü ve tam anlamıyla kusursuz bir fotoğraf çekilmesini sağlıyor.

38 megapiksellik fotoğraf sadece bilgisayar ekranında yüzde 100 boyutta görüntülendiğinde kabul edilebilir miktarda gren göze çarpıyor. Fakat en ufak detay bile görülebiliyor çünkü 808'in kamerası bulanık çekim yapmıyor. 8 megapiksellik fotoğrafta neredeyse hiç gren görmedik ve obje muazzam keskin görünüyor.

Aslında kaliteli kamerası ile akıllı cep klasmanından Full-HD-Kamera klasmanına terfi ediyor Nokia'nın akıllı cebi. 1080p çözünürlükte 30fps video çekiminin altından kalkabiliyor telefon. Böylece yüksek çözünürlüklü görüntüleri çok düşük kayıplarla TV ya da monitörde görebiliyorsunuz. Tabi bunun için Nokia, Pure View'e gerçek bir micro-HDMI bağlantı da koymayı ihmal etmemiş. Standart HDMI kablosu için ise bir adaptör gelmiyor.

İncelik ona göre değil

İyi kamera o kadar da iyi olmayan bir kasanın içinde yer alıyor. Kamerayı içinde bulunduran çıkıntıya rağmen kasanın malzemesi çok kaliteli. 174 gram ağırlıkta olan akıllı cebin en ince noktası ise 18mm. Tabi böyle iyi kameraya sahip bir cepte çok fazla resim çekilecek olması kaçınılmaz. Bunun için 11 GB dahili depolamaya sahip olan cep buna ek olarak microSD kartlar için de bir slot bulunduruyor.

SIM kart slotu olarak micro-SIM kullanan akıllı cebin bu iki slotunu pilin altına yerleştirmiş Nokia. Pile gelince: 1.400mAH boyutunda pil uzun süre kullanım sunuyor. Telefon tam parlaklıktayken 7:30 saat kullanılabiliyor. Ağır yük altındayken bu değer 5:30 saate düşüyor. Boş pilin dolması için geçen süre ise kabul edilebilir düzeyde; yaklaşık iki saat sonra Nokia 808 Pure View'in pili yeniden tam dolu hale geliyor.

Kötü ses, kalın pikseller

Nokia'nın geleneksel ceplerinin aksine, 808 Pure View'in ses kalitesi düşük. Özellikle mobil telefonla konuşurken karşı tarafın sesi soluk ve yapay geliyor. Sabit hatlarda durum biraz daha iyi fakat yine de kaliteli denemez. Hoparlörü ise tam aksine iyi seviyede ve doğal ses veriyor.

Ekran zaten Finli firmanın iyi olduğu alan değil. AMOLED teknolojisi sayesinde renkler çok gerçek olsa da büyük 4 inçlik bir ekrana sadece 640x360 piksel çözünürlük koymak ekranın kalitesini düşürüyor. Bu yüzden çapraz çizgilerde görülebilir kırıklıklar meydana geliyor ve web sayfalarında en düşük yakınlaştırma seviyesinde bile yuvarlak harflerde bozulmalar görülüyor.

Nokia 808 Pure View, işletim sistemi olarak Symbian Belle kullanıyor. Sanki her şey yavaş hareket ediyormuş, biraz gecikmeli ekrana yansıyormuş gibi hissediliyor. Menü gereksiz derecede iç içe.

Pure View, Nokia Radio Mix isimli ön-yüklü müzik mağazası ile birlikte geliyor. En önemli özelliklerinden biri de Nokia'nın sunmuş olduğu navigasyon uygulaması. Bu yüksek kaliteli uygulama sayesinde internet bağlantısına ihtiyaç duymadan hedefinize güvenle varmanız mümkün.

Sonuç: Çok kameralı az akıllı cep

Pure View'e zamanının gelişmiş cebi diyebilirsiniz. Fakat CPU, ekran ve Symbian işletim sistemi muazzam kamera teknolojisinin aksine cebi aşağı çekiyor. Resimlerdeki keskinlik ve renk kalitesi bakımından günümüz kompakt kameralarından aşağı kalmıyor. Nokia'nın bu cebi kamerasıyla bir sanat eseri olsa da akıllı telefon özellikleri bakımından aynı övgüyü hak edemiyor. Umuyoruz ki bu fotoğraf teknolojisi gelecek Windows Phone'larda kullanılır. Nokia 808 Pure View'in kamerasına eşdeğer başka bir kameranın da ortalama 800 euro fiyatla alıcı bulduğunu eklemek gerekiyor. Telefonun ortalama fiyatı ise, 1.500 TL civarında...

Alternatif
Nokia 808 Pure View'in kamerasıyla direk kıyaslanacak akıllı cep tabii ki yok. Fakat 12 megapiksellik kamerasıyla Sony Xperia S oldukça iyi bir akıllı telefon. Özellikle gün ışığındaki çekimlerde son derece kaliteli fotoğraflar çekebiliyor. Çift çekirdekli işlemcisi, HD ekranı, Android 4 güncelleştirmesi ile oldukça iyi bir alternatif Sony Xperia S... Ancak fiyatının ortalama 1.600 TL civarında olması biraz düşündürücü...

 

Test sonuçları ve teknik özellikler

.

Okuyucu Yorumları

Toplam 98 Yorum

Peki Nokia bu kamera konusunda madem bu kadar iddialı, neden kamera işine el atmadı? Sonuçta 34-38 megapikselden bahsediyoruz.

Bu telefonun fiyatı 500 civarı olma bu parayı hak eyimiyor

Her şeyin yavaş hareket ediyormuş, biraz geç ekrana geliyormuş gibi hissidilmesinin sebebi, tema efektlerinin açık olması. Eğer tema efektlerini kapatırsanız, anında tepki alırsınız.

en iyiler listesinde birirnci 3310 bu arada :D

donanim fakiri nokia. Mubarek donanimi sanki tattirmak icin secmis. Bu kafayla batmayi hak ediyor. Teknolojiyi 3-4 sene geriden takip eden bir firmayi kim niye tercih etsin. Sadece kamerayla olmuyo artik bu isler.

BENCE HARİKA BI TELEFON SIRF KAMERASI DEGIL OZELLIKLERIDE DIGER NOKIA TELEFONLARINA GORE COK IYI

nokia bence kamera sektorune girsin. zaten alaninda uzman oldugu tek is bu.

Gereksiz bir telefon, sadece kamerası için telefon alacaksan kamera al

En iyisi gidin bu paraya iyi bi fotograf makinası alın. Bu takoz hak etmez, nokianın en büyük hatası :D

@16 Tem 2012 10:31 takoz sana benzer o işletim sistemide değişecek sadece Symbianlı modelle alıştırma evresi geçiriliyor...

@dabbe1 Kime benzedigi belli, Küçüklük resmin felan sandın herhal zoruna gittigine göre :).

@dabbe1 Çocugum Akılsızca yorum yapıyorsun, her paylasımın altına gereksiz yorum bırakmak zorundamısın. Savundugun telefona bak. Tabi savundugun telefonuda almaya gücün yetmez ama işte, laf seninkide.

@dabbe1 birde alıstırma evresine 41 mp kameramı takılır. Cehalet diz boyu :-)

@dabbe1 sana bi ekside ben çakim gelen geçen çakmış zaten :)

nokia lumia serisini hala Türkiye'de piyasaya çıkarmadı ya, ne pazarlama ve strateji, dünyadan haberleri yok. Yazık ediyor kendine yazık.

Evet arkadaşın söylediği gibi sadece kamera ile olmaz bu işler.Bunda işletim sistemi,işlemci hızı ile beraber çekirdek sayısı ve ram etkili artık... 808 de sadece kameranın iyi olması göze çarpıyor diğer özelikleri 500TL'lik cep telefonlarıyla eşdeğerdir.

@16 Tem 2012 11:40 neden bu işlemci ve ram olmaz diyorsunuz, Telefonun üzerinde olupta ram ve işlemciden dolayı yapamadığı birşey varmı, Zaten nokia ben akıllı telefon yaptım bunda oyun oynayın demiyorki, Fotograf tutkunlarına bence gelmiş geçmiş en iyi telefonu yapmış. Cihazda zaten telefon özelliği olan bir fotograf makinası

Bu cep telefonunun ramı 1 gb,işlemci hızı 1.5 ve en az da çift çekirdekli olsaydı alınabilecek cep telefonlar arasındaydı şuan çok özeliklerden mahrum kalmış

Kamera iyi olabilir lakin nokia hâlâ kendini iyi olduğu dönemlerde sanıyor. 500 liralık telefonun (ki ben 500 lira bile vermem) 1500 liradan satması ile nokia batmayi hak ediyor.

beyler nokıa 100 mega dese inanırım adamların kamerası şahane n 73 var altı seneden beri kullanıyom 808 alacam karanlıkta foto kalitesini gördüm bir tanesin nokıa telefon kamerasıonu var arkadaşımda zoom yaparken bozmuyo fazla galaxy s 3 bozuyo ıphone bozuyo dandik firna oldukları nokıaya göre ordan belli nokıadan başka telefon çöpe atın

@16 Tem 2012 15:32 allah mustakımını versin ne diyim :)

@16 Tem 2012 18:25 Yok yok bunu mustehak kurtarmaz, bolca akil biraz da islah versin

sadece kamerayla ıyı tel oluyorsa bravu nokı sana en ıyı sensn

noka ne yahu yeniyomu?

nokı bıtmıstr daha dogrusu hıcbısey yapmayark kendı ıpını cekmıştır en büyuk cep pazarı ondaydı eee ne oldum degıl ne olacam demelı yazık

olm git kamera al bi tane ki yazdıklarından kameraya ihtiyacın var belli. Bir de android li bir akıllı cep al. nokia nın nesi super acaba. pil gucu dusuk, bluetooth 2.0 vs vs. Bravo nokia

Hayatında nokia dışında telefon kullanmadığı için diğer telefonları çöpe atan arkadaşı murat 131 kullanırken ferrari hakkında yorum yapan yurdum şöförlerine benzetiyor ve yorumu için tebrik ediyorum :D

Eskiden ufaklıklar birbirine hava atarlardı "Baakk benim kameralı telefonum varrr" diye :D Nokia hala o günlerde kalmış herhalde.

İşletim sitemi de yenilenip Windows Phone olsa telefon özellikleri en üst seviyeye çıkar süper olur. Şimdilik 16 MP kameralı HTC Titan 2'yu tercih ederim.

Şu Symbian'ı direkt dezavantajlar arasına alma huyunuz bitmeyecek değil mi?

41 MP kameralı telefon incelediğinizi iddia ediyorsunuz ama bir tane bile örnek çekim yok. Lansmana gidip telefonu iki kurcalayıp inceleme/test yaptık demek ayıp oluyor. Haber gibi birşey girin bari...

10.22 doğru söylüyor, kamera eskiden tercih sebebi idi. Artık uygulamalar önemli hale geldi. iPhone un Apple Store olmasa ne ise yarar. Bana göre akıllı ceplerde kalıcı iki işletim sistemi olacak. iOS ve android. Wın 8 ise zorlama ile gidecek. Nokia wın seçerek hata etti. Uygulamalarda wın çok zayıf. Nokia android + kaliteyi bir araya getirseydi çok daha başarılı olurdu. Örnegin win 7 de masa üstü araçlar diye bir özellik koymuş ancak uygulama yok. Yani içi boş. İnşallah win8 mobilde öyle olmaz

@18 Tem 2012 11:38 Arkadaşım Nokia WM seçerek değilde Symbian işletim sistemini kullanmakta direttiği için kaybediyor ve kaybetmeye devam edecek... İşletim sistemini kendi bünyesine aldığı için symbianda diretiyor benim borum ötecek diyor ama yanılıyor. Yakın gelecekte inatlaşmakta devam edip Androidli bir telefon çıkarmazsa kaybecek. WM li telefonu bile ABD de 330 bin satmış. Zamanının dev Nokia sı için fakim bir durum... 41 MP ile piyasayı tekrar eline alacağını zannediyor bunda da yanılıyor 2012 yılındayız kamera 3 cü planda kaldı uygulama işletim sistemi kullanılabilirlik ön planda kamera değil :)

hemşerim eskiden kamerayla şimdi ki kamerayla dağlar kadar fark var

Hiç bir zaman Nokia Tercih etmedim etmemde. 41 MP kamera diyorsunuz günlük kullanımda pek bir işe yaramayacak bir özellik, boş yani :) benim görüşüm bu. Artı unuttuğunuz birsey var 8 MP Kameralı "HTC ONE X" Sense 4.0 arayüzü ile bu 41 MP lik Nokia'yı alt üst etti geçmişte yapılan fuar tanıtımlarını incelerseniz görebilirsiniz. Tanıtım yapılan fuarı hatırlamıyorum....

@18 Tem 2012 19:23 Bu cihazı 41 mp lik bir akıllı telefon olarak değilde akıllı telefon özellikli bir fotoğraf makinası olarak değerlendirmek lazım ayrıca kamera olarak çok iyi resim çekiyor diğerlerine benzemez.

Ziyaretçi Dün 18:34 haklı symbian gayet stabil çalışan bi işletim sistemi kötü yanı uygulamaları az ama günlük standart kullanımda çok iyi bir işletim sistemi

kulaklık(ahize) sesinin kötü oldugu yazılmış dogru mu? konuşurken ses az ve boguk geliyormuş. kullanan arkadaşlar yardımcı olurlarsa rica etsek...

Buna cep telefonu ozellikli kamera diyorsaniz diger smart phone lara da cep telefonu ozellikli bilgisayar demek lazim masaustunde tek cekirdek islemci kullanirken 4 cekirdek islemciyi el kadar telefona koyunca 512 mb ram kullanirken telefona 1gb koyunca diger firmalar kimse garipsemiyor ama 41mp kamera koyunca nokia bu telefon degil deniyor, kusura bakmayin ama bu mantikla piyasadaki hicbir smart phone telefon degil o halde, cok iyi kamera iyi telefon olmaya yetmedigi gibi cok iyi islemci ekran vs de yetmiyor en iyi telefon gelmis gecmis 3310 dur eger amaciniz Telefon etmekse yok degilse nokiaya da camur atmayin bu arada galaxy s3 kullanicisiyim nokia fani degilim ve s3 e iyi telefon diyenin aklina sasarim ne sarzi iyi ne ses net nede cekim gucu iyi duzgun gorusme yapmakta bile zorlaniyorum

günümüz teknolojisinde profesyonel SLR fotoğraf makinelerin bile 14 ila 24 mp çekim yapıyorken böyle komikce 41 mp olayı sadece komik

Apple fanboyları hemen çamur at izi kalsına bağlamış... NOKIA mükemmel demektir...

ben uc sene once n97mini aldim ve halen kullaniyorum hem tlf olarak hem de kamerasi olarak cok memnunun simdi de nokia808 almayi dusunuyorum. sebebi ise fotograf cekmeyi seviyorum e zaten cep tlf yanimda tasiyorum yani ikisi bir arada olacak oyleyse nokia 808 benim icin en uygun tlf.

abartmayın şunu... 5mp gerçek kalitesi var geri kalanını dijital olarak yükseltiyor.. gerçek 41mp değil.. bazıları 18 mp lik canon d550 den bile daha iyi bir sensöre sahip olduğunu düşünüyor ama alakası yok.. çekim 3.2 mp lik telefonla resmi sonrada photoshop açıp 60mp çözünüürlüğe ayarlayın sonrada çektiğiniz resmin kulağından tutun çekin büyütün.. alsana pureview :D

4 çekirdekli telefon yapınca demek ki cep telefonu özellikli bilgisayar deniyorsa buyursun benim Vray renderlarımı yapsın da şu telefonlar göreyim...41mp olayını hafife alanlar, yok efendim o gerçek 41 mp değil diyenler var hala... Bir zahmet internet de arama çubuğuna "Pure view" yazıp aratsın, ingilizcesi yoksa da translate ediversin...

ben kocaeli'liyim bu telefon bizim için üretilmişe benziyor. hem fotoğraf çekmeyi de seviyorum. teşekkürler nokia.

kamerasından başka artısı yok ekran çözünürlüğü düşük işletim sistemi simbi yani beğenilmeyen sistem nokıa da daha iyiteleon bekliyordum bir nokıa hayranı olaraktan hayel kırıklığı

mrb arkadaşlar nedense naokia bana hepabartılı geldi nebileyim işte 400 kişi 5yılda filan ya arkadaşlar zaten mevcut teknolojiler 100 yıllardır gelişmektedir bu kadar abartmaya gerek yok resmin büyütme olayı pureview dene işlem zaten dünyada kullanılan bir teknoloji neyse türk milleti olarak biz hep abartmayı severiz nokiayı ve woswageni çok abarttık ve fiyatlarıda 2 katı yuksek oldu hep saygılar

4 çekirdekle yazılımsal 41 megapiksel i yapsınlar mdem yazılımsal

ben ıphone4 s ile nokia 808 in arasında kaldım.kamera benim için cok önemli ama sesin kalitesinin düşük olması ve anlayamadığım teknik terimler var uzmanların beğenmediği.ne yapacağımı şaşırdım.bu telefonun beni aldığıma pişman edecek neresi olabilir bilemiyorum.

Arkadaşlar, küçümseyenler kusura bakmasın ama burada 41 megapikselden bahsediyoruz. Daha böyle bir fotoğraf makinesi bile çıkmamışken Nokia bunu yapmış. İmkanı olan, N 808'i fotoğraf makinesi yerine bile alır. Tamam, ben de sevmiyorum simbi filan ama Türkler olarak biz onu da başaramıyoruz. Yıkıcı eleştiri yapmadan önce en azından kendimize de bir bakmamız lazım. Ben, şahsen kendilerini böyle bir telefon ürettikleri için kendilerini tebrik ediyorum. Android ve iOS'te olduğu gibi eklentiler de yaparlarsa daha süper olur kanaatindeyim. Zamanla o da olur belki.

Symbian işletim sistemi olan hiç bir cihazı almam.Bu telefonu alacağıma gider nikon d90 alırım.

illa her ortamda hava atacam ben arkadaş diyosan alacaksın bu telefonu :D

bu cihaz alınır ...

Bu Nokia ne yapmaya calisiyor anlamiyorum.Daha birkac sene oncesine kadar piyasanin hakimiyken gerilere gidiyor tam iyi bir makine yapti derken mukemmel bir kamera ve berbat bir isletimsistemi veekranla karsimiza cikiyor.Hic ugrasmam 2000 verir S3alirim 41 mp eksik olsun.

samsung s 3 alırım diyen arkadaş 1500 tly 808 al samsung tırnağı olamaz nokıanın 500 tlde cebinde kalsın enayi olma

Ağzı olan konuşuyor icabı herkes bir şeyler atmış. Öncelikle kamerası olan telefon bence güzel fikir. Ama Samsung Nokia'nın tırnağı olamaz diyen adam da Nokia'dan başka telefon kullanmamış kişilerdir. Nokia işletim sistemi yüzünden kaybediyor ve kaybetmeye devam da edecektir. Nokia bu telefonu Android ile karşımıza çıkarıp da biraz daha fazla fiyat koysa piyasayı sallardı.

niye nokıadan başka telefon kullanayım nokıa en iyisi ismi yeter

nokia yi savunanlara cok guluyom :DDD

NOKAİ KLAİTE OLSUN İŞCİLİK OLSUN COK GÜZEL BİR TASARIM VE TEKNOLOJİ HARİKASI.NE YAZIKKI HATA YAPIP ANDROİDLİ CİHAZ MERAKEDİP ALDIM AMA ALMAZ OLAYDIM BERBAT UYGULAMALARIN ISMINE DEGISTIRIP PEK COK ISE YARAMAYAN UYGULAMA KOYMUSLAR DONANIN ZATEN O ÖZELLİKLERİ YAPIYOR VE TEKRAR NOKİA YA KULLANMAYA KARAR VERDİM.NOKİA KULLANMASINI BİLMİYEN KISI COK YAZILIM GÜNCELLENMESINI BILMEDIKLERI ICIN CIHAZ DONAR TASBİ....

ağzı olan konuşuyor diyen arkadaş nokıa 603 aldım 500 tl samsung 850 tl nokıa daha iyi çekiyo kamerası iphone samsung kazık hemşerim nokıa ucuz veriyo uyan

alparslan istanbul nokıadan başka telefon kullanmamış diyen arkadaş çok kullandım param bol ama neyazıkki nokıadan başkada kullanmam 603 aldım 500 tl ye samsung ace 2 çıkarmış 900 tll nokıa daha iyi çekiyo niye kazıklanayım en önemlisi kameradır uyanık olun nokıa en iyidir iphone samsung bunlar salak arayan firmalar eğer 41 megapiksel samsung çıkarsaydı 2500 isterdi nokıa 1500 istiyo nokıa hem en iyi firma hemde kazıklamayan firma isteyen istediğini alır ama uyanık olun

benim telefonumda kamera özelliği çok önemli.güzel telefon alıcam.

aynen bende nokia yı savunanlara çok gülüyorum.Nokia eskiden cep telefonu piyasasında iyiydi.Tabiki dokunmatik cep telefonları çıkmadan önce.Sizler nokiayı çok güzel buluyorsunuz fakat 1.Dokunmatikleri çok kötü hatta nokia 5800 dokunmatik bile değil ekranın altına dokunmatik bişey koymuşlar öle ama samsunga bakın öle değil 2.İşletim sistemi çok berbat symbian asla kullanmayın derim ayda yılda 1 uygulama çıkıyor.Çok sıkıntılı. Daha sayılacak çok şey var ama olsun

ben 15 senedir box yazılımları ile ugrasıyorum hayatım telefonların içinde gecti androıd genis kapsamlı symbıan belle s60v60 vs yazılımlar kaliteli ama rabet görmüyor 2014 de htc dünyanın en mükemmel cihazını cıkaracak professıonal kamerası isletim sistemi microsoft ile çalışılıyo iste o zaman bütün devler susacak demedi demeyin

esas nokıayı kötüleyenlere gülüyorum senin dediğin arkadaşım htc veya samsung 41 mega yapsaydı kaç isterdi 2500 isterdi nokıa bedava 1400 samsung iphone htc bunların hepsi kazıkçı bide nokıanın tipi çok güzel nokıadan başka telefona para vermem

adamlar müthiş tipte telefon yapıyolar nokıa 1 tane hemde hesaplı 1400 808 en iyi telefonu nokıanın samsung htc iphone bunlar nokıanın uşağı olur anca kamera en önemli onuda nokıa yapıyo

ne müthişi şu güneşi çekerken kararmayı önlesinler ozaman telefon yaptılar diycem bütün telefonlar çöplük dslr yapmıyo o karramayı telefonları yapamıyolar hahaha

@10 Eyl 2012 14:35 :D fotoğraf makinasının temeli ışık. ışık kaynağını nasıl görüntülesin.

dokunmatik çıksa nolur hemşerim telefonlar video çekimi yaparken kararıyo çekin güneşi kapkara güneşi çektiğiniz yer nokıa yetkililerini tokatlıycam yok şöle telefon yaptık yok böyle telefon yaptık yapsana kamerayıda göreyim dangalak herifler samsung s 3te kararıyo kamerası güneşin olduğu yeri çektinizmi 2 milyar istiyolar bide 100 lira vermem o kararmayı yapamadıktan sonra ve yapamıyolarda zaten

hiç uzatmaya gerek yok kamerası iyi olan telefon en iyisidir onuda nokıa yapıyo o kadarrrrr

Bencede nokia dan başka hiç bir marka nokianin yaptığı kamerayı yapamıyor s3 ayda s2 bir fotoğraf çekin ve pc ye indirin pc de nasıl karardığını göreceksiniz denemesi bedava

@03 Eki 2012 21:40 Bunun kanıtı zaten daha önce Nokia n8 ilk çıktığında söylenmişti ''Bu telefon ile amatör filminizi dahi çekebilirsiniz'' diye ama onun üstüne 13mp kameralı telefonlar aylarrrr sonra çıksa bile bu söz söylenmedi .Önce dur , Derin bir nefes al, Yönünü Belirle, Düşün,Hazırlan ve Harekete geç

bir bambaşka çekim yapıyo nokıa görmedim böyle çekim yapan cihaz inanın n 73 5 seneden beri kullanıyorum hala yeni makinelere taş çıkarır photosu kimse nokıadan başka telefon metetmesin

Nokia bitmis okey donuyor haberi yok hic birsey demiyorum diyer telefonlari yikalamasi icin cok yol kat etmesi lazin suan bir fotografi iyi cekmekle bu telefonu yutturamazsin sayin nokiya.....

@09 Eki 2012 23:02 Önce laf attığın firmanın ismini yazmayı öğren.

@09 Eki 2012 23:02 Önce laf attığın firmanın ismini öğren.

fotoğraf önemli arkadaşım en önemli kameraya bakacanönce öbür telefonlar yaramaz

en yüksek fotoğraf mak. 20 mp Nokia çıldırmış olmalı

siz eğer eski sony kameranın 4.1mp kamera görüntüsüyle 500kb boyutunda aldığınız resim ile,808 in 41 mp lik ve 10mb ı bulabilen görüntüsünün aynı olduğunu iddia edebiliyorsanız bende sizin resimden hiç ama hiç anlamadığınızı gönül rahatlığı ile iddia edebilir ve o zaman bende orjinal track hali 50mb tan başlayan ve mp3 e çevrilmiş hali 3-4 mb arasına düşen bir müzik parçasının dinleme zevki açısından aynı olduğunuda kapak edebilirim sanırım...

@15 Eki 2012 21:44 Kesinlikle katılıyorum bugün android ios ve win işletim sistemleri maximum 72dpi da çekiyor , pure wiew her boyutta 300dpi çekiyor ve slr makinelerde 300dpi çekiyor. gerçekten purewiew kamerada beklenilenden daha bile fazlasını veriyor

beceri işi bu fotoğraf makinesi yapanlar yapamaz nokıacılar yapar kardeşim belli olmaz bu işler adamlar yapmış nokıa bekleyin öylebir geliyoki 10 şiddetinde yıkılacak ortalık nokıa gibi sağlam telefon yok iphone yaramaz nokıa 1 tane tanımam üstüne

nokıa 1000 mega desin inanırım öyle nalet firmaki yapar üstüne yok

Ya arkadaşlar siz delimisiniz size sadece gülüyom android iyi diyon çok uygulama var diyonuz , evet var ama milyarlarca abuk subuk gereksiz uygulama var androidde .smbyian da ise az avar ama gerekli uygulamalar var hem nokia dan 1 ghz samsunun 2 ghz si çünkü android öle bişiki çok fazla ram ve işlemci gücü gerektiriyo nokyada ram ve işlemci iyi gerekli uygulamaları yüklersin şık hemde 41 mp kamera var şimsi susun ve biraz düşünün

Merhaba: Arkadaşlar siz hâlâ Android çok iyi diyorsunuz.Tamam çok iyi iOS da çok iyi ama gelelim Ram vede İşlemci Hızı Gereksinimlerine.Nokia'ya eleştirmenizin en önemli sebeplerinden birisi Ram Koymaması.Symbian Ram isteyen bir İşletim sistemi değil ki koysun.512 MB Ram Symbian Belle İçin gâyet yeterli bir Ram Miktarı.Bu telefonu almakla hata yapıp yapmadığımı düşünüyodum.Ama 41 MP Carl Zeiss Lensli Xenon Flashlı Kamera HD Liğini kaybetmeden 4 Kat Zoom yapan bir kalite ayrıca Nokia performansını katınca pişman değilim. Saygılarımla; Oğuzhan Çuluk

nokıadan başka telefon almak deli saçması

nokıadan başka kullanmam telefonda nokıadan şaşmayın

bBana göre en iyi telefon kullanıcısının ihtiyaçlarına yönelik olandır. Mesela ben telefonda oyun oynamam, bilgisayarda oynarım, uygulamalarında %90 ı eğlenceye yönelik işe yaramayan yazılımlar bana göre..Kamera özelliği benim için en önemli özelliktir bir telefonda işe yaramadığınıda sanırım kimse söyleyemez.. Facebook twitter gibi sosyal ağlarda da sorun yaşatmadığına göre 808 i tebrik ediyorum sadece;) Tüm bunlara ilave olarak hızlı olsun diye sürekli şarjı biten bir telefonu asla tercih etmem...

bu telefonun kamerasını görmeden yorum yapanlara sadece guluyorum :))

@23 Oca 2013 23:23 bende sana gülüyorum. ben kullanıyorum ve harika

Şöyle bi baktım da elimdeki 808 e acaba hata mı yaptım dedim . Sonra düşündüm dedim ki ; bugüne kadar onlarca telefon kullandın sana kalan ne oldu ? Resim ve videolar . oynadığın oyun kullandığın programlar vs hepsini unuttun . Şimdi çok mutluyum telefonumla . Çünkü gelecekteki ben'e en kaliteli resimleri videoları bırakacağım.

@03 Şub 2013 22:31 ucuzlarsa akmayı düşünüyorum

arkadaşlar 808 in kamerası gerçekten harika vatandan 1200 tl ye aldım ben böle kamera görmedim kamerayla fotoyla işiniz varsa evdeki fotoğraf dslr dahil çöpe atın şahanesin nokıa

bu arada yaza 803 çıkıyo nokıa ilk defa optik zoom yapmışlar telefona mükemmelsin nokıa

ben 1 yıldır nokia c6 kullanıyorum aldığım güne lanet ediyorum iki saat int girmiyor hemen kitleniyor fotoğraf hastasıyım ama sırf mp yüksek diyede asla nokia almam

Fotoğraftan anlayan bilir bu telefonun harikalar yaratabildiğini

650tlye düşerse almayı düşünürüm

Telefonun kamerasına diyecek yok ama kronik bir arızası var ahizeden gelen ses inanılmaz derecede az karşı tarafın sesini duymak çok zor neredeyse imkansız bu sorunun çözümûde yok çok araştırdım bir çözüm yok alacak arkadaşlara kesinlikle tavsiye etmem

nokia 808 hala kullanıyorum çok memnunum nokia nın diğer modelleri de dahil bütün telefonlarda içinde hiçbirine değişmem

Sen de yorum yaz