Teyp kasetleri tam 50 yaşında!

50 yıl önce ortaya çıktı, hepimizin hayatını değiştirdi ve ortadan kayboldu! İşte o efsane...

  • Cem Şancı
Teyp kasetleri tam 50 yaşında!

Philips, 1963 yılının sonlarında, dünyaya kaset teknolojisini tanıtarak, müzik dünyasında önemli bir devrim yarattı. Philips'sin bu buluşu tüm evlere, otomobillere ve radyolara çok hızlı bir giriş yaptı. 

Ne varki kaset teknolojisinin tanıtımıyla Philips'in piyasaya sürdüğü ilk kaset okuyucu Philips EL330, çok da çekici değildi ve büyük ilgi görmedi. Bugün 3.000 Euro'ya denk gelen fiyatının da bunda büyük payı vardı. Philips'in daha sonra fiyatı 600 Euro'ya düşürmesi cihaza olan ilgiyi arttırdı. Ayrıca Dolby B gürültü azaltma teknolojisi ve otomobiller için üretilen radyo kaset çalarlar, kasetlerin popüler olmasını sağladı. Ancak asıl bomba Sony'nin ünlü Walkman'i geliştirmesiyle patladı. Artık insanlar sokakta bile müzik dinleyebilecekti. 

Bugünse kaset çalan modern bir müzik seti neredeyse kalmadı. Belki bazı otomobil teypleri, CD'nin yanında halen kaset de çalabiliyor ancak bunlar artık kasetlerin son demleri. Evlerde hala bulunabilen kaset çalarlar birgün kullanılmaz hale gelip antika bir eşya gibi depolara kalkınca, kasetler de piyasadan tamamen silinecek. Kasetlerin yerine geliştirilen CD teknolojisi bile artık eskimiz durumda; teknoloji devleri, CD ve DVD'nin yerine hangi formatı oturtacaklarını tartışıyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Vay be sürekli üst üste müzik kayıtları yaparak kalitenin dibine vuruyordum. Ses kötüydü ama istediğim şarkılar bir kasette sırasıyla çalıyordu :)

mini cd ler gibi küçük boyutta bluray ler olmalı 50gb kapasiteli ve çok uçuk fiyatlı olmamalı ayrıca daha kaliteli malzemeden yapmalılar . siyah teflon cdler gibi .

@05 Eyl 2013 22:20 Sony Playstation 1`deki siyah cd`ler teflon cd`mi?

Sony walkman'imi hala saklarım kullanmasam da yeri ayrıdır benim için :) Sony Walkman WM-FX481 Personal Cassette Player

Şunu yapın bunu yapın diyeceğine sen yap yeğen.

pil gitmesin diye kurşun kalemle kaseti çalanlar beğene çöksün.... :)

İyi ki kayboldu neydi o rezil günler :p Max_Real Qnx

Hala yaşıyorlar.Evrim geçirip CD,DVD,Bluray olarak yaşıyorlar.

Sen de yorum yaz