THQ'dan Linux'a destek sözü

"Ama Linux'ta oyun oynanmıyor" sözünü tarihe gömecek açıklama, bakın hangi devden geldi...

  • Ender Duman
THQ'dan Linux'a destek sözü

Birkaç hafta önce Humble Bundle'la birlikte içerisinde Saints Row: The Third, Dawn of War, Company of Heroes ve Metro 2033 gibi sevilen oyunları barındıran bir paket yayınlayarak gündeme gelen THQ, Windows dışındaki platformları da desteklemeyi planladıklarını açıkladı. Yalnızca iki hafta içerisinde beş milyon dolar getiren THQ Bundle, Linux ya da Mac desteği sunmuyordu.

THQ genel başkanı Jason Rubin Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Piyasaya hâkim olan işletim sistemleri dışındaki platformları tercih eden pek çok oyuncu olduğunu biliyoruz. Bunların başında da Linux kullanıcıları geliyor. THQ gibi bir firmanın onları görmezden gelmesi mümkün değil."

Rubin ayrıca oyun camiasından çok ilginç öneriler aldıklarını, örneğin oyunları başka sistemlere uyarlama sürecinde bazı görevleri hayran kitlesine bırakma fikrini göz atmaya değer bulduklarını da belirtti: "Akla yatkın olan her fikri değerlendirmeye hazırız."

Şu sıralar finansal sorunlar yaşayan ve iflas bile açıklayabileceği söylenen firmadan, çok yakında kesin bir açıklama gelmesi bekleniyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

İflas etti bile chipciğim :D

windowstan vazgeçemeyenler linuxamı geçsem diye tereddüt edenler linux kullanmak hiçte uzak değil.linuxu kurarken 2 ayrı bölümle tamamen bu bilmeceden kurtulun.istediğinizde linux istediğinizde windows kullanın.Yani çözümsüzlük yok sadece kurarken iki ayrı bölüm oluşturma yeterli.Tavsiyem kesinlikle Ubuntu dağıtımıdır.

Yahu söylese ne. THQ battı. İflas ettiğini açıkladı...

linuxu ayaga kaldiracak olan oyunlar. Yasasin diyorum, oyunlar sayesinde daha iyi driverlar, daha cok kullanici, daha stabil isletim sistemleri bugsiz falan filan...windowsa para akitmak zorunda kalmayiz en azindan.

Umarim bu duydugum sey gerceklesir ama ne kadar linuxte oyun problemini cozer bilemem.Ben linux u sirf bu yuzden terk ettim ;bilgisayarda oyun oynanamiyorsa eksik demektir :) malesef windows ve viruslerle savasa devam suan :)(

gelecek Linux dağıtımlarında... Windows + Linux + Mac para kazandırır...

Grafik performansları nasıl olur acaba? Linux için adamakıllı driver yapılmıyor. Directx yok. Opengl gibi linux destekleri de var ama yine de windowsa oyun konusunda rakip olması zor linuxun. THQ ya da bakmayın. İş geliştirmeye sıra geldiği zaman çok az kullanıcısı olduğu için kimse geliştirme masrafına yanaşmaz

steam zaten bunu yaptı ve bir çok oyunu linux üzerine portları bile l :-)

gelse gelse mac e gelir...

Ubuntu sayesinde Linux geç de olsa değerlenmeye başladı...

Gelecek linux ve freebsd de, donanım üreticiler artık linuxa yeterli desteği verin.

ne linuxu ya? şakamsınız nesiniz...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play