İnternette viral olan ayna sorusu: Nasıl oluyor da bu gerçek olabiliyor?

İnternette bir anda viral hale gelen ayna sorusu: Bir nesne ve bir aynanın bağlantısını aralarına bir kağıt koyarak kesseniz bile, siz hareket ettikçe o nesneyi nasıl oluyor da halen aynada görebiliyorsunuz?

İnternette viral olan ayna sorusu

Basit ama son derece şaşırtıcı bir ayna deneyi, TikTok ve diğer video platformlarında viral hale geldi; ortaya ilginç bir sorunun çıkmasına yol açtı: Bir nesne ve bir aynanın bağlantısını aralarına bir kağıt koyarak kesseniz bile, siz hareket ettikçe o nesneyi nasıl oluyor da halen aynada görebiliyorsunuz?

TikTok üzerinde pek çok kullanıcının bunun nasıl mümkün olduğunu sorması ile beraber, bu viral videolar da aynalar hakkında konuşmak için harika bir bahane yaratıyor.

Sıradan bir nesne olmasına rağmen ayna, normal düşünce sistemimizi kolayca alt üst edebilir. Otomatik olarak yaptığımız ilk basit hata, aynaların cisimleri döndürdüğünü varsaymaktır. Bu varsayımı yapmamızın sebebi, başkalarına bakarak evrimleşmiş bir tür olmamızdan kaynaklanıyor. Aynaya bakarken sağ elimizi kaldırdığımızda, aynadaki karşılığımız sol elini kaldırıyor gibi görünür, ancak aslında sol elini kaldırmaz, halen aynı taraftaki el kalkıyordur.

Bir ayna aslında cisimleri döndürmez

Aynaya bakarken beynimiz bunu öneriyor olsa da, buna inanmamamız gerekir. Gerçekte, bir ayna dışarıdan içe doğru tersine çevirir. Aynalar, dünyanın içten dışa bir versiyonunu gösterir.

Bir nesneye baktığınızda, gözlerinizden o nesnenin görebildiğiniz her bir parçasına doğru düz çizgilerin geçtiğini hayal edin. Kendinize bakıyor olsaydınız, o ışınların sekerek size geri döndüğünü görürdünüz. Yüzünüze mükemmel bir maske takmak ve sonra onu çıkarıp dışa doğru itmek gibi olurdu. Bunlar aynı içten dışa özelliklerdir.

Ancak kağıdın arkasındaki nesne için, aynanın etkileyici özelliği hareket ettiğinizde ortaya çıkar ve bu hareket ile yansıma yasasını daha net görebilirsiniz.

Işık ışınlarının cisim ile ayna arasında direkt bir yol izleyebilmesi, bizim cismi aynada görebilmemiz için önemli değildir. Önemli olan, gözümüz, ayna ve görmek istediğimiz cisim arasında bir yol bulunmasıdır.

Işık hala düz bir şekilde hareket eder ancak aynayla karşılaştığında, aynaya çarptığı aynı açıyla gözümüze yansır. Bu yansımanın sonucunda, aynanın içinde sanal bir görüntü ortaya çıkar. Bir ışın aynadan aynı açıyla yansıyarak cisim ile gözümüz arasında bir yol çizebildiği sürece, o cismin görüntüsü aynanın “içinde” görülecektir...