Tim Cook'un Samsung davasına yorumu

Zafer sarhoşu Apple'ın CEO'su Tim Cook, Samsung hakkında söylemediğini bırakmadı...

Tim Cook'un Samsung davasına yorumu

Apple, ABD'deki mahkemenin geçtiğimiz günlerdeki kararıyla Samsung'a karşı önemli bir zafer kazandı. Apple'ın şu anki CEO'su Tim Cook ise bu başarı hakkındaki düşüncelerini çalışanlarıyla paylaştı. Samsung, dava sonucunda Apple'a 1 milyar dolar ödemeye mahkum edilmişti.

Apple'ın mahkemeye "çok gönülsüz" olarak gittiğini söyleyen Cook, "Bugün, (etik) değerler kazandı ve umarım bunu tüm dünya dinliyordur" dedi. Cook, çalışanlarına gönderdiği mektupta Samsung'u ürünlerini kopylamaktan vazgeçmeleri hakkında defalarca uyardıklarını ve mahkemeye isteksiz bir biçimde gittiklerini söyledi. "Bu dava bizim için paradan ve patentlerden çok daha önemliydi. Bunun değerler ile ilgisi var. Orijinalliğe ve yeniliğe değer veriyor ve dünyadaki en iyi ürünleri üretmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bunu müşterilerimizi memnun etmek için yapıyoruz, rakiplerimizin göz göre göre kopyalaması için değil."

"Dava sırasında gösterilen kanıtlar, Samsung'un kopyalamasının bildiğimizden de öteye gittiğini gösterdi." "Jüri söyleyeceğini söyledi. Onları Samsung'un davranışını kasıtlı bulmalarından dolayı alkışlıyor ve hırsızlığın doğru olmadığı konusunda yüksek sesli bir mesaj gönderiyoruz. Her birinizin yaptığı iş için sizlerden gurur duyuyorum."

Cook, konuşmasında Samsung'u "hırsız" olarak tanımlamaktan vazgeçse de, bunu ima etmeye devam etmesi gözlerden kaçmadı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 19 Yorum

steve jobs olsaydı : "takım, onları hakladık!"

steve jobs olsaydı : "takım, onları hakladık!"

@28 Ağu 2012 16:11 steve jobsun samsungu ciddiye alacağınımı zannediyorsun? :)

Adam haklı tescilli kopyacı samsung!!

Galaxy s2 ile Iphone'un nesi benziyor anlayabilmiş değilim? Üstelik orjinal olduğu öne sürülen model üzerinde Samsung işlemci var ve made in china, diğer made in Korea... Enteresan bu Amerikalılar ve Amerikancılar... Gülüyorum :o)

Adeletin yerini bulduğuna sevindim. Taklit etmek nereye kadar.

Bu nasıl bir profesyonel uslub? Zafer sarhoşu Apple CEO su?

Apple dikdörtgen, kare, çember ve elipsin patentini almış sadece üretimde değil herhangi bir şekilde mesela matematik dersinde bile kullanıpta yakalanırsanız tazminat ödemek zorundasınız.

@28 Ağu 2012 18:53 Apple eğitime %100 destek veriyor birader. :D :P

az bile söylemiş bunlara. tekrar tebrikler ve teşekkürler sevgili Cook...

@28 Ağu 2012 19:30 dislikelardan android fanboylarının konuya doluştuğunu görebiliyoruz..

samsung olmasa 2000 TL ye değil 5000 TL ye alırsın İphone u

Ya kisaca de ki: Satin aldik mahekemeyi kazandik bitti... Lafi geveleyip duruyor, Apple hayrani zavallilar da seviniyor, lan saflar bu dava asil tuketiciye vurulmus bir darbedir.

ee hırsız bir sıçrar iki sıçrar üçüncüde böyle adamı oynatırlar işte. çalmakta bi yere kadar artık.......

herkesin elinde iphone 4 2000tl bide galaxy note veya s3 ayni fiyata ben galaxy note iphon 4s gorüntü kalitesi olsun islemcisi olsun sbamsun galaxy note dahiyi cikti samsun galaxy s2 vb telefonlar cikmasaydi iphone dahada sisirirdi fiyatlari samsung galaxy s3 iphone 4 almanin ne anlami var

28 agu 17:35 neyinin benzedigini sen anlamazken samsung 1milyar dolar odemeye baslayacak.Abd mahkemeleride tum dunyada oldugu gibi deliller uzerinden giderek karar verirler.mahkemeler belge , delil olmadan karar veremez.ihlali olan patentler mahkeme kararlarinda yazar. Samsungun urettigi arm islemciler iphone patentlidir.patent ne demek onu ogren,sonra fason uretim nedemek ona bak.ornegin iphonun ana kartini foxcon uretir, ekraninisa samsung lg gibi firmslar uretir.ama patenti iphona ait oldugundan kendi urunlerinde kullanamazlar.kullanirlarsa aha bole mahkemelerce baskasinin bulusunu kullandigi icin ve bedel odemefigi icin hem hirsrz damgasi yerler hemde bedeli odemez zorunda kalirlar.samsung arm islemcileri kendi buldu uretti iphona satti sanman hakkaten cok komik.

28 agu 18:53 ya sen mevzuyu anlamamisin.ne ucgeni ne karesi?adamlar yazilim ve donanim caliyor.

Apple ürünleri pahalı değil. Onları pahalı yapan vergiler. Amerika'dan oldukça ucuz bir fiyata iPhone, iPad alabilirsiniz. Türkiye'deki fiyatından oldukça ucuzdur. Patent konusuna gelince. Örneğin senin ürettiğin süper manyak bir cihaz var. Onu çalıp azcık değiştirip seninkinden daha ucuza satıyorum. Bu durumda benim senden çaldığım mal senin önünü kapayacak. Sen zarar ederken milyarlar kazanacağım. Sence mantıklı mı? Apple en doğrusunu yaptı. CHIP de ayrıca gördüğüm en taraflı haber yazan site. Apple'ı oldukça yerden yere vurarak anlatıyor. Apple'ın kötü yönlerini gösterip diğer firmaları saklıyor. O yüzden artık chip'i takip etmeyi düşünmüyorum. Resmen ırkçılıktır bu.

Sayın Apple taraftarları. Sadece ABD mahkemesinde Samsung suçlu bulundu. Diğer mahkemelerin hiç birinde suçlu bulunmadı. Gerçek bir patent ihlali veya tasarım hırsızlığı söz konusu olsa davaların çoğunda Samsung suçlu bulunması gerekmiyor mu? Önce kafanızı buna yorunda ondan sonra yorum yapın. Yazılım, tasarım, donanım konusunda yetersiz bilgiyle böylesine çok yorum yapmak anca cahillerin işidir. Ülkece bilmediğimiz, anlayamadığımız konularda yorum yapmaktan vazgeçersek o zaman gelişir ilerleriz. HAsanpaşa Genpa şubesine arızaya gelen ürünlerin %85 i Apple ürünü. Ve bunların büyük kısmı yazılımsal sorunlar. Türkiye' deki iphone kullanıcılarının %90 ı FB, Twitter, Whatsapp dışında hiç bir uygulama kullanmıyor. Sadece bu 3 uygulama için böylesine büyük paralar veriyorsunuz. Değer mi? Bu işlemleri yapmak için en ucuz Android telefonu bile alsanız (200-300 TL) bu işlerinizi yapabilirsiniz. iPhone kullanımı ülkemizde statü atlama olarak görülüyor ama özentiden başka bir şey değil.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir