Tor Browser'a ilginç yasak ve çözümü!

YouTube ve Twitter yasaklarının yanında, okuyunca çok şaşıracağınız bir yasak daha ortaya çıktı!

Kimsenin beklemediği yasak!

Türkiye'nin yoğun gündemi içinde en çok yer tutan gelişmelerden iki tanesi, Twitter ve YouTube'a erişimin engellenmesi. İnternetin en popüler sitelerinden bu iki dev hizmete normal yollarla şu an erişmeniz mümkün değil.

YouTube'a ve Twitter'a girebilmek için DNS sunucusu veya VPN yollarını sizlere anlatmıştık. YouTube ve Twitter dahil, normalde girilmeyen sitelere ulaşmanın etkili bir başka yolu ise, internete kullanıcılarının oluşturduğu özel ağ üzerinden bağlanan Tor Browser Bundle'ı kullanmak. Bunu nasıl yapacağınızı da geçtiğimiz günlerde burada sizlerle paylaşmıştık.

Ancak gelen bilgiler Tor Browser'ın orijinal indirme bağlantılarının ülkemizde engellendiği yönünde. Böyle bir durumda onu önceden indirip kullananlar etkilenmese de, yeni kullanıcıların alternatif bağlantılar bulması gerekecektir. Tor Browser Bundle'ı indirebileceğiniz birçok alternatif bağlantı var. Bu tür mirror'ları kullanırken, sahte bir tarayıcı indirmemeye dikkat etmeniz gerekiyor. İşte Tor Browser'ı güvenle indirebileceğiniz alternatif bağlantılardan bazıları:

https://tor.eff.org/

https://tor.spline.inf.fu-berlin.de/

https://tor.myrl.net/

https://www.tor.lu/

https://tor.crazyhaze.de/

Alternatif bağlantı 6

Alternatif bağlantı 7

Alternatif bağlantı 8

Okuyucu Yorumları