Toshiba'dan yeni devrim: TCM5115CL

Bu yeni minik canavar, dijital fotoğraf makinelerinde yeni bir devrin başlangıcı olabilir!

  • Ender Duman
Toshiba'dan yeni devrim: TCM5115CL

Bir süredir durgunluk yaşanan megapiksel savaşları tekrar şiddetlenecek gibi görünüyor. Bu savaşın şiddetlenmesine yol açacak ilk adım, bu kez Toshiba'dan geldi. Amatör fotoğraf makineleri için geliştirilen yeni TCM5115CL algılayıcı, bu tür makinelerde kullanılan en yüksek çözünürlük oranını sunacak. 16 megapiksel çözünürlüğün neredeyse endüstri standardı haline geldiği bu günlerde böylesi bir yükseltmeye ne kadar ihtiyaç olduğu tartışılır ama anlaşılan o ki rakipleri karşısında fark yaratmaya çalışan Toshiba en bildik yöntemi, yani piksel arttırma yolunu tercih etmiş. Bu yüzden TCM5115CL, karşımıza 20 megapiksellik çözünürlükle çıkıyor.

Yeni algılayıcının seri üretimine Ağustos 2013'de başlanacak. Bu nedenle sonbahardan önce yeni bir kamerada kullanıldığını görmeyi ummuyoruz. Ancak 2013 yılı sonunda, şimdikinden çok daha yüksek çözünürlük sunan modellerle karşılaşacağımız kesin gibi...

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Nokia, telefonda bile 40 mp kullandı, 20mp çok fazla mı sanki...

Megapiksel yüksek tutulabilir ama kalite sadece piksel ile sınırlı değil.Yüksek çözünürlüklere sahip çok kötü fotoğraflar çeken makineler var piyasada.Toshibanın bu girişimini kalite ile birleştirebileceğini umuyorum.

önemli olan mp değil

nokyanın kullandığı 40 mp kamerayla çekilen fotoları gördüm. hiçte öyle 40 mp değiller acayip kalitesiz. tabi bu benim fikrim. htc one x 8mp ama karşılaştırın nokya 40 mp ile.

Kaliteyi belirleyen en önemli etken merceğin kalitesidir.

nokia daki aslinda 41 mp degil farkli bir teknoloji kullaniyor biraz arastirrsaniz bulabilirsiniz

Sen de yorum yaz