Toshiba HD-DVD'ye mutlak bir son veriyor

Birkaç gün önce bildirdiğimiz haber, Toshiba tarafından da resmen onaylandı...

  • Halil Mollaoğlu
Toshiba HD-DVD'ye mutlak bir son veriyor
HD-DVD logosu: Artık sadece koleksiyon değeri var.

Artık resmileşti. Toshiba dün Japonya'da yaptığı bir basın açıklamasında bundan sonra HD-DVD çalar veya HD-DVD kaydedici üretmeyeceğini ve pazarlamayacağını bildirdi.

Toshiba Corporation CEO'su Atsutoshi Nishida bu kararın geçen haftalarda meydana gelen pazar değişikliklerinden dolayı alındığını söyledi. Firmanın kendisi ve daha çok da tüketiciler için çok üzüldüğünü vurguladı.

Mart ayının sonuna kadar çoktan üretilmiş olan oynatıcı ve kaydedicilerin hepsi bir düzene sokulacak. Satıcılar daha satmamış oldukları cihazları geri verebilecekler fakat cihazlardan birini satın almış tüketiciler aynı haktan faydalanamayacaklar. Bunun yerine Nishida satılan tüm HD-DVD cihazlar için tam destek ve hizmet vermeye devam edileceğine dair söz verdi.

CHIP Online'ın Yorumu:
Geçenlerde bildirilen, şimdi resmen doğrulanmış oldu. HD-DVD donanımının tek gerçek üreticisi Toshiba, rakip Blu-ray'in baskısına daha fazla dayanamadı. Bunun mutlak sonucu ise formata tamamen son verilmesi oldu. Bundan sonra Toshiba Blu-ray kervanına katılır mı, yoksa bir süre surat asıp yas mı tutar belli değil. Bekleyip göreceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Gene de iki formatı okuyabilen Blu Ray yazıcılar alacağız.

bu kadar kısa surmesını beklemıyorduk..
teknolojı dunyasında bır cok savaş yapan 2'li var....
bunlardan bırı sona erdi..

elveda HD-DVD

Blu-Ray'in HD-DVD'den daha yaygın olacağı zaten tahmin ediliyordu ama bir tarafın bu işten çekileceği aklıma bile gelmezdi. Çünkü Toshiba yakın zamana kadar HD-DVD ürünleri üretiyordu.

Bence yaptıkları zaten danışıklı dövüştü.Koskoca bir teknoloji devinin pes etmesi kabul edilemez.Bu geri çekilme onları çok az etkileyebilir ama çocuğuna veya kardeşine bu yazıcılardan birini alanların toplanıp firmaya tazminat davası açması gerekir diye düşünüyorum

Hd-dvd çalar alanların çoğu ellerinde kaldı...
Eh alanlar zaten ya zenginlerdi, ya da teknoloji manyakları :)
İki grup içinde sorun olmaz; atarlar teknoloji çöplüğüne...
Ama bence Toshiba bunu diyorsa her türlü açıdan ölçüp biçmişlerdir ve daha kârlı olduğunu düşünmüşlerdir...
Belkide hırs yapıp daha yüksek kapasiteli yeni bir format çıkarır ha?
Ne dersiniz :)

Blue-Ray Oynaticilar maalesef iki formati okumuyor canim kardesim.. Blue-Ray oynaticilar ile ancak Full-HD formatli filmleri izleyebiliyorsun. HD-DVD kullanilmaz...

toshıbanın piyasadan hd dvd leri cekmesi biz tüketicilere yansır arkadaslar cok kötü oldu üzüldüm sahsım adına

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play