Toshiba'dan "tuşlu" USB bellek...

BU USB bellek, muhtemelen piyasada görebileceğiniz en güvenli USB belleklerden biri!

  • Levent Öztürk
Toshiba'dan "tuşlu" USB bellek...

Toshiba, içeriğe ulaşabilmek için belirlenen şifreyi girmenizi sağlayacak sayısal tuş takımına sahip bir grup USB belleği satışa sundu.

Bu cihazlardaki tuş takımının varlığının en büyük sebebi ise, bir PIN numarası ile ürünlerin fazladan bir kat daha güvenliğe sahip olmaları. Bu ürünler PC'ye takıldıkları zaman, PIN numarası girilmediği takdirde bağlantıya izin verilmiyor. Ayrıca bu bellekler bağlı oldukları cihazlardan çıkarıldıkları zaman da, sahip oldukları tüm içeriği CBC modunda 256-bit AES kullanarak şifreliyorlar. Doğru kodu girmek ise verinin şifresinin kaldırılmasını sağlıyor.

Arka arkaya PIN'i on kez yanlış girmek cihazı kilitliyor. Cihazın içerisindeki verinin ise, doğru PIN girildiği durumda, USB bağlantısında bulunan kontrol mekanizması yardımı ile her zaman şifreli bir şekilde flash bellekte saklandığını ve okunurken şifresinin çözüldüğünü veya yazım anında şifrelendiğini söyleyebiliriz.

Toshiba'nın söylediğine göre "kurumsal firmalar, hükümetler ve endişeli tüketiciler" bu ürünü tercih edecek grubu oluşturuyorlar. Fiyat etiketlerinde ise, 4GB için 95 dolar, 8GB için 112 dolar, 16GB için 140 dolar ve 32GB için 200 dolar yazıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

hiç gerek yok. mac kullanıyorsanız filevault2 ile "bilişim polisinin" bile erişemeyeceği şekilde şifreleyebilirsiniz. windows ve linux'tada alternatifleri vardı diye hatırlıyorum. yani para vermeye gerek yok.

Süper yaa müthiş hatta

200 dolara telefon satıyorlar . bunamı verecem parayı

buna parası yetmeyenler pin olmasada olur diyenler için. verbatim secure data usb.

Aklıma tarih dersindeki tuşlu Firdevs geldi.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play