Tüm zamanların en ayrıntılı Pardus incelemesi

Milli işletim sistemimiz Pardus 2008'in çok özel, çok detaylı bir incelemesi. CHIP Online farkıyla!

İşletim sistemlerinin kısa tarihçesi
Pardus: İşte "Anadolu aslanı"

Serkan Polat, milli işletim sistemimiz Pardus 2008'i enine boyuna inceledi, CHIP Online kullanıcıları için deneyimlerini paylaşıyor...

Pardus 2008'i indirin

NOT: CHIP dergisinin Ağustos 2008 sayısında verilen DVD'de Pardus 2008'i bulabilirsiniz.

Bu Pardus ne? Linux denen şey ne? Bu bir program mı? Msn gibi Bir şey mi? Windows'a kuruluyor mu? Ne işe yarıyor? Niye kullanayım? Aman Windows varken kim bakar buna? Kısa pardüso'ya Pardus mu deniyor?

İlginç degil mi sorular? Bu makalede tek tek yanıtlamaya çalışacağız...

Pardus nedir: Pardus aslında Anadolu'da bir zamanlar yaşamış , "Anadolu arslanı" olarak bilinen bir vahşi yırtıcı kedi türü. Şimdilerde ise bizim ulusal işletim sistemimizin adı...

Peki işletim sistemi ne? Güzel soru... Bilgisayarımızda klavye, mouse, monitor, cd , çalışan programlar vs kısacası bilgisayarınızdaki herşeyi yöneten sistem. Ana yazılım. En popüler olanı Microsoft Windows.

İşletim sistemlerinin kısa tarihçesi? Aslında çok eskilere gitmeyeceğiz. Ortalardan başlamak gerekirse... 1960'lı yılların sonunda, Bell şirketinin efsanevi AT&T laboratuarlarında 3 kişi (Kenneth Thompson , Dennis Ritchie, Brian Kernighan ve yardımcı Douglas McIlroy), o zamanların bilgisayarları çok büyük ve hantal olmasından dolayı, ve büyük bilgisayarların genelde hükümetlerin bünyesinde olduğundan, yazılan bir program, punch kart denen, eskiden teleks olarak bildiğimiz delikli kartlara, özel bir daktilo ile kağıda delikler açarak yazılan programları, götürüp bu büyük makinelere takıp, çalıştırıp, çıktılarını alıyorlarmış. Fakat randevu ile çalışan bu mekanizmadan bıkan bu 3 kafadar (bizce en önemlisi Dennis Ritchi'dir, kendisi C programlama dilinin yaratıcısıdır, hemen hemen tüm işletim sistemleri bu dilde yazılmıştır), bu durumdan fena halde sıkılmış, oturup yeni bir işletim sistemi ve iletişim protokolü geliştirmeye karar vermişler.

Bir tanesi TCP/IP yani günümüzdeki internet protokolünü, diğeri ise "programı burada yazalım, uzaktaki bilgisayarda çalıştıralım, sonuçları burada görelim" maksatlı bir işletim sistemi yazmaya karar vermiş. Dennis Ritchi de bunları uygulamak için bir programlama dili yazmış. Bu dil C dili olarak bilinen, (düşük seviyeli bir programlama dilidir, düşük seviyeli derken zayıf bir dil anlaşılmasın, bilgisayarların toplama çıkartmayı bile bilmediği-yapamadığı bir dönemde, her şeyin 1 ve 0 lar şeklinde anlaşıldığı makinelere, insanların kolay program yazması için geliştirilmiş, hızlı ve etkili bir dildir, sıkı kuralları olan, neredeyse makine diline en yakın, süper bir dildir, bizde de üstadı Kaan Arslan'dır, kendisi C ve sistem programcıları derneğinin kurucularındandır) ve günümüzdeki tüm işletim sistemlerinin anası sayılan programlama dilini geliştirmiş. Oturmuş bu arkadaşlar, adına UNIX dedikleri bir işletim sistemi, 1 programlama dili ve bir iletişim protokolü geliştirmişler. Sistem tutmuş, 1969 sonlarında DARPA (İleri Askeri Savunma Araştırmaları Kurumu) bunu beğenip kullanmaya başlamış, daha sonra bu sisteme üniversiteler, özel kurumlar ve daha sonra da Avrupa'daki üniversiteler ve en nihayetinde de normal insanlar kullanmaya başlamış.

Bu sisteme daha sonra Usenet sonra da internet adı verilmiş. UNIX (ticari adı UNIX SYSTEM IV) o kadar popüler bir hale gelmiş ki, çok iyi paralar kazanmışlar, başka firmalar bunun benzeri ve taklitlerini üretmeye başlamış, IBM çıkmış aix, Sun çıkmış Solaris, HP çıkmış Hpix , Santa Kruz firması çıkmış SCO UNIX çıkarmış ve bir süre sonra dünyada bir UNIX çılgınlığı başlamış.

UNIX'in hemen sonrasında…

Linus Torvalds: Microsoft'un başına Linux belasını açan kişi.

70'lerin sonlarında ise, bir delikanlı çıkıp Minitel isminde minik bir işletim sistemi çıkarmış, daha sonra Finlandiya Üniversitesi'nden Linus Torvalds adında bir öğrenci, Minitel tabanlı, UNIX uyumlu, tamamıyla bedava bir işletim sistemi yazmaya başladığını duyurmuş. Tabi o dönemlerde Apple ve Microsoft da kendi sistemlerini yazıyormuş. Apple ve Microsoft'un o yıllardaki sistemleri bilindiği üzere, siyah pencerede, bip bip yapmaktan öteye gitmeyen "DOS" tabanlı sistemlermiş (Amiga'ya saygı: O yıllarda bile 16bit ses ve 4.096 renk veriyordu).

Daha sonra bir hanımefendi, Xerox'a adına fare dediği bir cihaz ile çalışan, dünyanın ilk grafik arayüzlü sistemini götürmüş , fakat maalesef, yöneticiler "adına fare dediğiniz bir aletle Xerox bilgisayarlarının yönetileceğini mi söylüyorsunuz?" diyerek, dalga geçmişler.

Apple bu sistemin üzerine atlamış, ortaya Macintosh, sonra da Microsoft'tun Windows 1.0 , Windows 2.0, Windows 3.1 vs. derken, olay büyümüş... (ayrıntıları merak edenler "Silikon Vadisi Korsanları" filmini mutlaka bulup seyretsin, çok eğlenceli ve tüm bu gelişmeleri film olarak anlatan, Microsoft ve Apple'ın kuruluş maceralarının filmi).

Hatta Bill Gates ve Steve Jobs'un arasında şöyle bir dialog geçmiş:

Steve: Bill sen bizden aldın, oysa biz sana güvenmiştik.
Bill: "yoo sen Xerox tan aldın, biz senden esinlendik"

Dipnot: Büyük bir ressam, Picasso ya da başka biri şöyle demişti "amatörler yaratır, ustalar alır, büyük ustalar esinlenir...

Bir de şöyle bir diyalog daha geçtiği iddia edilir:

Steve: Bizim sistemimiz seninkinden daha iyi.
Bill: Anneme bir bilgisayar alacak olsam bu kesinlikle Apple olurdu, ama burada iyi olmak önemli değil, benimki yüzlerce marka bilgisayar ile çalışıyor

Linux'un patlaması!

Mandrake: Linux'un sihirli olduğunun kanıtı mı?

Bu arada sessiz sessiz ilerleyen Linus Torvalds ve gönüllü yandaşları, adına Linux dedikleri bir işletim sistemi çıkarmışlar. Sistem son derece tutarlı ve kuvvetli, tüm kodları açık olduğundan, zeki ve üstün yetenekli para kaygısı olmayan insanların desteği ile güçlenmiş, üniversitelerin de kabul etmesi ile ortaya Microsoft'a rakip, çok güzel bir sistem çıkmış.

Herkes kendine göre değişiklikler yaparak, kendilerine göre isimler vermiş, Slackware, Redhat, BSD derken Alman hükümeti adına Suse demiş, herkes bir Linux dağıtımı çıkarmış. Hatta Crusoe isimli bir mikro işlemcinin çekirdeğini Linux yönetiyor. Bazı cep telefonlarında da Linux kullanılıyor (mesela Motorola'nın bazı modelleri). Apple'ın Mac OS X işletim sistemi de bir UNIX türevidir. Ve hatta Pocket PC, Windows CE tabanlı cep telefonlarına bile özel bir Linux kurulabilir.

pda2k ve o2 XDA2 serisine, merak edenler için, dünyadaki çoğu Windows tabanlı cep telefonlarının anakartını HTC isimli firma üretiyor, HP bile bu firmaya ürettirdi bazı modelleri, ve HTC'nin telefonlarına Linux kurulabiliyor; adı da Xanadux.

Xanadu, bilenler bilir, çizgi roman kahramanı sihirbazlar kralı Mandrake'nin evinin adı, http://www.advogato.org/article/866.html adresinde bu tür cihazlara nasıl Linux kurulacağı anlatılıyor. Ya da http://www.xda-developers.com adresi ziyaret edilebilir, çok sayıda makaleye ulaşılabilir.

Yıllar evvel, 1 floppy diske sığacak boyutta Linux işletim sistemi bile kullanıldı, içinde internet tarayıcısı, Excel benzeri tablolama, otomatik modem algılama olan, 1024x768 çözünürlükte fare kullanılan bir sistemdi, hem de (adı da QNX), 15 MB ve 50 MB'lık boyutlarında da Linux'lar var, hatta hiç kurmadan direkt CD'den çalışan Linux sürümleri de mevcut. Flash belleklere kurulanları saymıyoruz bile. Bazı ADSL modemlerin içinde de Linux var. Yani aklınıza gelebilecek her yerde her çeşit Linux görmeniz mümkün.

Bu arada Linux da temelde C dilinde yazılmıştır, hemen hemen her tür işlemci mimarisinde çalışabilir, bazı programlar hazır derlenmiş (compile edilmiş) olarak hemen kullanılabilirken, bazı programların kaynak kodlarını alıp, istediğiniz Linux üzerinde derleyebilirsiniz ve çalıştırabilirsiniz.

Özellikle server uygulamaları, mesela Web Server olarak dünyanın en güvenilir sunucusu Apache, dünyanın en sağlam mail sunucusu qmail, bedava ve sağlam veritabanı mysql, java servlet sunucusu tomcat, dünyanın en iyi ve gelişmiş proxy sunucusu squid hep Linux'lar için tasarlanmıştır. Gerçi bunların Windows versiyonları daha sonra derlenip, çalıştırılmış ve kullanılmaktadır. Hatta bunların Windows ortamında yazılmış taklitleri de var ama hiçbir zaman Linux'lar üstünde alınan performansı yakalayamadılar.

Neden ulusal bir işletim sistemi?

Bir zaman sonra, 2002 yılında İsrail'li 1-2 güvenlik uzmanı, Microsoft Windows'un kodlarında, Amerikan ulusal güvenlik kurumunun "NSA", her Windows'a girmek için 3 (üç) arka kapı açtırttığını duyurunca kıyamet kopmuş (bu güvenlik açığı hem bir Windows'a girebildiği gibi, hemde cyrptoApi ile şifrelenmiş dosyaları rahatlıkla açmayı sağlıyor).

Microsoft önceleri yalanlasa da, daha sonra itiraf etmiş, bazı ülkeler, Microsoft ürünleri kullanmak için Windows ve diğer programların kaynak kodlarını talep etmişler, başta Çin olmak üzere, Rusya, Almanya ve bir çok ülke, devlet kurumlarından Windows'ları kaldırmaya, yerine ulusal işletim sistemleri kullanmaya karar vermişler.

Bizim Pardus da işte bu ulusal işletim sistemlerinden biridir. Temeli Linux olan, dünya üzerinde yüz milyonlarca kullanıcısı bulunan, eskiden sadece uzmanların kurup kullanabildiği bu sistem artık Windows kadar kolay kurulan ve kolay kullanılan bir sistem haline gelmiş bulunuyor.

En önemli tarafı, ücretsiz, kendi dilimizde, kolay kurulumlu, bilgisayarımızda takılı tüm donanımları hemen hemen hepsini otomatik algılayarak kuran bir sistem.

Tübitak bünyesindeki çok yetenekli arkadaşlarımız toplanıp, Pardus'u oluşturdular ve belirli dönemlerde güncel programları da ekleyerek, ortalama 3-4 ayda bir tüm güncellemeler dahil paketler çıkarttılar. 2007.1 , 2007.2 gibi sürümleri çıktıktan sonra, 2008.1 sürümü geçtiğimiz günlerde duyuruldu.

Pardus'ta işte bunlar var: 1/3

Pardus altında aynı anda hem uzaktaki bir bilgisayara remote desktop bağlantısı ile bağlanırken, hem video seyredip, hem msn kullanıp, hem de Firefox ile internete bağlanabiliyorsunuz.

Öncelikle, Windows benzeri bir arabirimi var, yani bunun her şeyi değişiktir diyenler rahat olabilir. Yok öyle bir durum, gerçekten alışık olduğunuz kullanıma çok yakın. Üstelik üstünde hemen hemen ihtiyacınız olabilecek her tür program da hazır olarak geliyor.

Kurulum sırasında isterseniz hem Windows hem de Pardus aynı bilgisayarda olabiliyor.

Açılışta hangisini kullanmak istiyorsunuz diye soran GRUB karşınıza çıkıyor.

Internet Explorer'ın en büyük rakibi Firefox 3.0, kopete mesajlaşma programı ya da MSN'e çok benzeyen AMSN, Word Excel dosyalarınız için en yeni ve güncel Open Office 2.4.1 (bu da ücretsiz), onlarca oyun, Windows'a benzeyen kullanıcı arayüzü KDE 3.5.9 (KDE 4.0'da tüm arabirim yeniden yazılıyor, bambaşka bir kullanıcı deneyimi yaşayacağız), 2.6.25.9 kernel çekirdeği (tüm donanımları algılamak için ve sistemin tüm çekirdeğini oluşturan yapı), internetten bir kaç tıklama ile kolayca yeni uygulamalar indirmeyi ve kurmayı sağlayan paket yöneticisi (PiSi), Pardus'u sabit diske kurmak için kullanılan YALI (Yet Another Linux Installer)...

Pardus ilk adımda kurulum için gerekli soruları sorup, ardından yaklaşık 30 dakika süren kurulum işlemine geçiyor. Kullanıcı bilgileri, otomatik giriş, zaman dilimini - sistem klavye ve dili gibi özelleştirmelerin kolayca yapılmasını sağlıyor.

Elbette tüm bu ayarları daha sonra yapılandırma yöneticisi TASMA aracılığıyla düzenlemek mümkün. Bunlara ek olarak, YALI sistemdeki sabit diskleri yönetmeyi son derece kolaylaştıran yeni bir bölümlendirme arayüzünü de içeriyor: Bu arayüz ile Pardus'un kurulumunu ve açılış sistemi kolayca özelleştirilebiliyor.

Pardus'ta işte bunlar var: 2/3

Bir sürü Windows programı Pardus altında aynen Windows altındaymış gibi çalışıyor.

Tamamen yenilenen otomatik yeniden boyutlandırma ve kurulum seçenekleri sorunsuz ve hızlı bir kurulum sağlıyor. Ağ yöneticisi (network manager) uygulaması, oluşturulan ağ profillerini otomatik olarak algılayabilir ve otomatik olarak o profile geçiş yapabilir. Bağlantı bilgilerini sistem çekmecesinden izlenebiliyor, sürekli güncel bilgi alınabiliyor. Kablo (ethernet), kablosuz (wireless) ve modem bağlantıları değişik mekanlara göre profil olarak saklanabiliyor, özel ayar isteyen ağlara kolaylıkla bağlanılabiliyor.

Pardus'un yeni kullancıları karşılayan uygulaması Kaptan Masaüstü de tamamen yenilendi. Kullanıcıların klavye/fare, masaüstü, Ağ ve paket yönetimi ayarlarını tek bir noktadan kolayca yapmalarını sağlayan Kaptan, kullanıcıların sistem ayarlarının iyileştirilmesi için önerilerde de bulunuyor.

Pardus'ta işte bunlar var: 3/3

Microsoft Office belgelerinizin çoğunu OpenOffice ile açıp düzenleyebilirsiniz.

Pardus'un en güçlü yanlarından biri olan tamamen otomatik donanım tanıma, Pardus 2008 ile daha da gelişti. Pardus 2008 ile birlikte sisteme bağlanan yazıcılar da otomatik olarak tanınarak yapılandırılıyor. Özellikle kablosuz ağ cihazları, web kamera, yazıcı - tarayıcı gibi sıkça kullanılan donanım ürünleri çok daha sorunsuz bir şekilde destekleniyor.

Pardus'un temel teknolojileri COMAR ve Mudur, dbus altyapısını kullanarak tamamen yeniden yazıldı - Pardus 2008 bu teknolojilerin ilk kez kullanıldığı Pardus sürümü olarak kullanıcıların karşısına çıkıyor. Yeni COMAR, dbus ve yetkilendirme altyapısı ile tamamen entegre çalışarak sistem genelinde eksiksiz bir yapılandırma yönetimi hizmeti sunuyor.

2007 versiyonunda kNazar vardı, bilgisayarınızı nazardan koruyordu, 2008 de göremedik... Ve bizce tam bir görsel şölen olan, eski adı Beryl, şimdiki adı Compiz Fusion olan görsel efektler...

Donanım tanıma ne durumda?

Pardus 2008 donanım sisteminizi işte böyle tanıyor.

Gelelim Pardus 2008'in donanım desteği karnesine. Asus, Lenovo, Sony Vaio, Toshiba gibi çeşitli laptoplar'da denedik, sadece bir tanesinde (Lenovo) ICH serisi Realtek High Definition Audio ses kartı vardı, ne yaptıysak kuramadık. Her ne kadar yeni sürücüleri bulup indirip kursak da başarılı olamadık.

Fakat diğer bir sürü Linux sürümlerinde bir türlü kuramadığımız Broadcom Wireless'ı Pardus 2007'de kuramamışken, 2008 de sorunsuz kurmayı başardık.

Eski bir HP laptop'ta x200 ati ekran kartında bir türlü Compiz Fusion çalışmamıştı Pardus 2007'de, bu kez çalıştı. Ve en büyük probleme geldi sıra: 10.4 inç ekranlı minik eski bir Vaio var elimizde, 1024x385 gibi saçma bir çözünürlüğü var, yine her zamanki gibi, hiçbir Linux kurulmadığı gibi Pardus 2008 de kurulamadı.

Bu kadar sözden sonra sıra artık kurulama geldi...

Pardus kurulumu

Kablosuz ağlara bağlanmak konusunda hemen hemen hiç problem yaşamıyorsunuz.

Öncelikle Pardus ortalama 7-8 GB boş disk alanı istiyor. "Benim C var D var içi de dolu kaldık mı şimdi?" diyenlere, Acronis Disk Director Suite yazılımını tavsiye ederiz, son derece basit kullanımı olan bu program ile, sabit diskinizdeki dataları bozmadan, yeni bir disk bölümü oluşturabilirsiniz. Ortalama 10 GB ve 1.5 GB'lık ayrı bir alan ayırmanızı tavsiye ederiz. 10 GB'lık alan Pardus için, 1.5 GB'lık alan ise swap yani takas alanı. Bilgisayarınızdaki RAM yetmediği zaman, Windows sabit diskinizde pagefile diye bir dosya oluşturur, Pardus ise bunun için swap alanı olarak tabir edilen alanı kullanır, olmasa da olabilir, ama olsa fena olmaz. Niye 1.5 GB derseniz, genelde bu şöyle hesaplanır: RAM miktarınız x 2 + 10 MB, mesela 1 GB RAM varsa, 2 GB civarı swap uygun olacaktır.

Biz ortalama 1.5 GB yeter diye düşünüyoruz. Acronis Disk Director ile bölümleri ayarlıyorsunuz, bilgisayarınızı yeniden başlatıyor, işlemler yapıyor, Windows açılıyor. 2 tane yeni disk bölümü görünüyor.

Bu aşamalardan korkan varsa , Vmware kurarak, sanal PC ortamında da Pardus'u deneyebilir.

Bilgisayarınızı CD'den başlatma özelliğini BIOS'tan ayarladıktan sonra, ISO dosyasını Nero, Ultraiso ya da benzer bir programla CD'ye basıyorsunuz, CD'yi bilgisayarınıza takıp yeniden başlatıyorsunuz.

Ve bundan sonrası, adım adım Pardus kurulumunu anlatmak için hazırladığımız resim galerisinde sizleri bekliyor. Kolay gelsin...

Okuyucu Yorumları

Toplam 69 Yorum

Sadece C sürücüsü olan bir Windows kullanıcısı Pardus için harddiskini bölümlendirebilir mi?

Çok güzel çalışma yapılmış teşekkürler. Fakat sizdede sorun oldumu bilmiyorum ancak ben pardus 2008 de ati 3650 ekran kartının sürücüsünü bir türlü yükleyemedim, daha doğrusu sürücü paket yükleniyor bu kezde açılış proplemi yaşanıyor.Ancak sürücüyü devre dışı bırakınca sistem açılıyor.Tabi sürücüde olmayınca çözünürlük çok düşük, kalite vasat, 3D vs. tüm özellikler devre dışı. Bu sorunu aşmanın bir yolu var mı?

Bunu yükleyecem ama buna 250 mb ram verip vistaya 750 mb ram versem olur mu???

Fakat sizdede sorun oldumu bilmiyorum ancak ben pardus 2008 de ati 3650 ekran kartının sürücüsünü bir türlü yükleyemedim, daha doğrusu sürücü paket yükleniyor bu kezde açılış proplemi yaşanıyor.Ancak sürücüyü devre dışı bırakınca sistem açılıyor.Tabi sürücüde olmayınca çözünürlük çok düşük, kalite vasat, 3D vs. tüm özellikler devre dışı.
keşke sadece senin başına gelmiş olaylar olsa bu linux deki sorunlar.bu ve benzeri sorunlar yüzünden kurmuş olduğum bir çok linux dağıtımınlarından memnun olmadığım için kaldırdım.ve xp ye devam kararı aldım.ubuntu,kubuntu,pardus,suse,üstelik bir çok sürümünü,
ayrıca bu linux dağıtımlarının hiçbiri eski makine istemiyor.makiyeyi kasmak konusunda vistayı aratmıyorlar hiçbiri.
elimde yaklaşık on tane cd var.tek işeme yaradığı konu bazen windowsa giren virusleri temizlemek konusunda çalışan cd iş görüyor.
linux mü geçiniz diyorum başkada bir şey demiyorum.

KIZILSUNGUR yazmış: Sadece C sürücüsü olan bir Windows kullanıcısı Pardus için harddiskini bölümlendirebilir mi?

C:\ bölümünüzde yeteri kadar boş alan varsa Acronis Suite adlı yazılımla yeniden boyutlandırıp yeni bir alan açabilirsiniz. Yani evet mümkün.

arkadaşlar kesinlikle yüklemeyin her söylenen abartı ve türk malı falan olduğu yok tüm programlar ingilizce sadece editlenmiş millete yutturuyorlar altyapı tamamen alıntı üstelik ne görsellik nede performans war Vİsta yükleyin daha şerefli

En basit iş olan Ekran kartını bile tanıtmak için milletin göbeği çatlıyorsa,geçiniz efemin geçiniz.
Bu işin piri WİNDOWS bunu herkes kabul etmeli...

@ck1991: Şu makaleyi bile okumadan yazdığın belli. Yazık sana ya!

@CHIPONLINE: Knazar programı kurulumla birlikte geldi bende. Göremedik demişsiniz de. :)

Şunu da belirteyim. COMPAQ F500 model notebooka sorunsuz kuruldu, ekran kartı elle olmak üzere; diğer tüm donanımlar (broadcom wireless, Conexant HDA..) otomatik kurulu geldi ve ilk kurulumda masaüstü geldikten 5 saniye sonra kablosuz modemime bağlanmış ve internetteydim. :)

Sadece Skype ın ses ayarları biraz uğraştırdı o kadar.

Şiddetle tavsiye edilir. ;)

ChipOnline'a da çok teşekkürler, bilmediklerimi de öğrenmiş oldum.

selamlar, sadece c sürücüsü bile yeterli
acronis disk director suite ile bölebilirsiniz

ati problemini çözmenin 2 yolu var :)
en temizi xorg.conf'u silin
bırakın kendisi dosyayı oluştursun
2. çözüm xorg.conf'ta fgrlx , ati , radeon kombinasyonlarını denemek
yani ekran kartı sürücüsü olarak mesela ati yaziyorsa, yerine fgrlx yada radeon deneyin. mutlaka sonuç alırsınız.
on board atilerde x200 vs türü Mobile olanlarda kesinlikle 3d problemi her daim olacaktır.

ck1991 yukardaki yazı macarca mı?
ulusal işletim sistemi derken, her tarafını bizimkiler yazdi mı denmiş?
sana tarihçesi bile anlatılmış, temelinin ne olduğu söylenmiş.

kendi milletinden birileri oturup uğraşıp, bedavaya kullanman için sağlam bir sistemi ortaya çıkarmış, sen ise inatla 100$ ve üstü rakamlar verip, microsoft'u daha da zengin ederek, memleketinin parasını sokaga iyice atin diyorsun.
hayatında hiç ciddi bir şekilde bir linux dağıtımını kullandın mı bilmem
ama tüm dünyada net olarak bilinirki, performans olarak windows asla ama asla aynı konfigurasyondaki bir linux'a erişemez.
görsellik diyorsan compiz fusion ve beryl'i görmeden atıp tutma bence..

şu pardus olayı benim gibi milliyetçilerin bile alay konusu peeh!
madem milli sistem ve Türkçe odaklı, neden pars değil de pardus?
yerli bir sistem yazmak istiyorsanız neden sıfırdan orjinal ve üstün yeni bir sistem geliştirmek yerine el alemin çekirdeği üstüne birkaç türkçe uygulamalı, metinleri Türkçeye çevrilmiş hazır masaüstünü bizimmiş gibi lanse ediyorsunuz? üniversitelerde, liselerde tonla para alan binlerce bilgisayar hocası öğrencilere ahkam kesmekten gayri ne iş yapıyor? neden çalıntı ya da öğrencilerin çalışmalarına sığıntı akadamik gözboyama çalışmalar dışında bir varlık gösteremiyorlar?

pardus yeni sürümü görünüm olarak çok güzel olmuş fakat 2007 sürümü bence donanım tanıma konusunda daha başarılıydı.
nvidia 5200 fx ekran kartı kullanıyorum ve 3D desteğini görmedi.Driver kurmamam izin vermedi.Paketlerden uygun sürümü indirdim gene aynıydı.
soundmax ad1980 ses kartım var.mp3 çalarken bile çızırtı yapıyor,amsn sesler gelmiyordu.
hp f4180 yazıcım var.tanıdı fakat çıktı almak istediğimde çalışmadı.Paketini indirdim gene çalışmadı.
via ethernet kartım var.internette bağlanamadım.
logitech cam var,cam çalışmadı.yani tüm donanımlarla sorun yaşadı.
2007 sürümü sadece ethernet kartımla sorun çıkarıyordu.bu sürümü hiç beğenmedim.
umarım ilerde daha güzel sürümler çıkarırlar.vista gibi görnüm çalışırlarsa,benim gibi ilk kullanıcılar pardusu pek tercih etmeyecek gibi düşünüyorum.
kişisel olarak kullanım için 2 3 sürüm daha çıkması lazım.Ama eski donanımlara destek verirlerse güzel olur.

vallla en sondan ikinci yazan kardeşim çok haklısın
bende bir ünüversite öğrencisiyim ve bilgisayar programlama okuyorum bizim çalışmamız 2 .sınıf içinde pardus anlatım seminerleriyle geçti görenleri oyle bir şaşırttıki tam olarak 350-400 tane pardus işletimsistemi kurulumu dağıttık hemde gönül ferahıyla kardeşim bırak sen herkes istediğini
kullansın uğraşşın virüslerle tam 2000000 tane uğraşsın dursun bende pardus 2008 kurdum pcme boyle bir şey olamaz yaa 100 de 200 performans sağladı nede olsa işimi görüyor windows kirlilerine ihtiyacımız yok hem linuxun özelliği zaten açık kaynak kodlu olması adamlar çekirdeğini al değiştir kendine göre tasrla diye vermiş windowsta nerede oyle allah bilir ne getiriyor kullananlardan haberleri yok pardus gayet güvenli ve çok kullalnışlı artık bende pardusçuyum neden pars değil sorusuna cevabım "pars" anadolu vaşakı olarak bilinir ve sadece bizim ülkemizde yetişir nesli tükenmekte olan bir canlı pardus ise bu hayvanın nesli tükenmekte olduğu için bu ismi tercih etmişler sen neden windows windows olduğunu açıklayabilirmisin soyle dersin en azından nesli tükenecek pencereleri mi yokkk:)))) kardeş ben ancak sana gülerim cevabım benden bir önce yorumyazana

milliyetçilik lafla olmaz,önce bu yazıyı tekrardan oku sonra kullandığın teknoloji,bilgisayar,internet yani tüm bilişim aletleri hep yabancı,mesela bütün bu imkanları sana sunan türksat uydusu fransız eseri.burda önemli olan faydalı olanı almak,geliştirmek ve millileştirmek,gerekirse sıfırdan da farklı birşeyler ortaya çıkarmak.Bu arada şu isim olayına gelirsek bu bilimsel bir dildir ve bu da latincedir,o isim ondan öyle zaten pars da türkçe değil,farsçadır.
Anadolu parsına ilk bilimsel ismi olan Fellis tulianayı Fransız Zoolog M.A. Valenciennes 1856 yılında vermiştir. Valenciennes'e bu ismi panter ile ilgili ilk tarihi kayıtları biraraya getiren Romalı Marcus Tullius Cicero'ya atıfla vermiştir.

Daha sonraları yapılan sınıflandırmada, parsın 27 adet alt türünden birisi olduğu kabul edilmiş ve adı Panthera pardus tulliana olarak değiştirilmiştir. Ancak 1996 yılında Steve O'Brien'ın kurduğu bir tim tarafından yapılan genetik araştırmalar sonucu parsın 27 değil sadece 8 alt türü var olduğu ve Anadolu parsının da İran parsı ile arasında hiçbir genetik farkı olmadığı tespit edilmiştir. Böylece Anadolu parsı, Orta Doğu'da yaşayan ve ayrı alt türlere mensup oldukları sanılan parslar ile birlikte İran parsı alt türüne eklenmiştir. Bundan dolayı Anadolu parsı artık iran parsının bir ırkı olarak görülür.
Anadolu parsına ilk bilimsel ismi olan Fellis tulianayı Fransız Zoolog M.A. Valenciennes 1856 yılında vermiştir. Valenciennes'e bu ismi panter ile ilgili ilk tarihi kayıtları biraraya getiren Romalı Marcus Tullius Cicero'ya atıfla vermiştir.

dün yükledim. yüklediğime pişman oldum. çok kullanışsız bence. internet bağlantısını bile kuramadım. geliştirilmesi gerekiyor.

2 yıldır ubuntu kullanıyorum.ondan önce de pardus denedim.pardus yakında çok iyi olacak buna inanıyorum ve inşallah pardusa dönerim.pardusa geçmemi engelleyen sebebler,
1-pisi nin program havuzunun büyümesi lazım.
2-tema yüklemenin daha basitleşmesi lazım.
3-pardus ismi yerine daha güzel bir isim olabilir
4-pardus resimlerinin çizgi film resminden ziyade daha bussiness stilde
ciddi resimler olması lazım.
5-gnome versiyon seçeneğenin de olması lazım.

merhaba arkadaşlar pardusa atıp tutan windowsu savunan arkadaşların yazılarını okudukça kızayım mı yoksa güleyim mi karar veremiyorum. açıp internette bu işin tarihini biraz araştırsanız belki bişeyler uyanmaya başlar sizlerde de. öve öve bitiremediğiniz windows çok iyi olduğu için değil sizi işe karıştırmadan daha çok sizin yerinize karar verdiği için size iyi geliyor. böyle yapması da sizin onu kullanışlı olarak algılamanıza ve tembel olmanıza neden oluyor. windowsun o kadar çok tutulmasının bir diğer nedeni ise kendini çok iyi pazarlaması. tercih sizin arkadaşlar isterseniz milyon dolarları microsofta gönderip ülkemizin sömürülmesine amerikanın zenginleşmesine yardımcı olursunuz isterseniz de linuxu tercih eder özgür yazılım kullanmanın ve yeni şeyler öğrenmenin ve deneyimlemenin tadını çıkarırsınız. ben birçok linux versiyonunu denedim şuan pardus kullnıyorum. inanın bu o kadar keyifli ki. her geçen gün daha çok anlıyorum ki windows kullanmaya devam ettiğimiz sürece balık tutmayı öğrenemeyecek windowsun tuttuğu balıkları yemek için daha çok bedel ödeyecek daha çok sömürüleceğiz. bilinçli bir toplum olmak dileğiyle saygılar. ( en azından burada yayınlanan işletim sistemleriyle ilgili tarihçeyi okumanızı tavsiye ediyorum)

Virtual PC 2007, SP1 ile çalıştıramadım

Yeni bir bilgisayar alırsam kesinlikle içinde windowsu istemem.

windows linux tartışan arkadaşlar:

İkisi farklıdır ikisininde kullanım amacı farklı olarak tasarlanmıştır bu yüzden bu tartışmalar çok döner internette bence çok anlamsızdır.

Unix 'in yapılış amacı bellidir.Windows'un yapılış amacı bellidir.Mac'lerin yapılış amacı bellidir.

Linux'mu iyi Windows mu iyi den ziyade Unix nerede kullanılır,Windows nerede kullanılır,Mac nerede kullanılır bunları oturup araştırın.

Windows Amerikan diyen arkadaş cep telefonu markası nedir?

Acaba Türk malı mı?Ulusal mı?

onu geçtim Linux ya da windows kullandığınız donanımın markası nedir?
Ulusal mı dır?

vista ve xp üstüne tanımam

Pardus 2007, 2007.1, 2007.2, 2007.3 ve 2008 sürümlerini kurdum. Hepsi de sorunsuz. 2008 hariç diğerlerini sanal makineye (virtual pc, vmware) kurdum: Sorunsuz.

Türk malı, gavur malı tartışmasına girenlerin haline acıyorum...

Vista'nın üzerine tanımam diyen arkadaşlara Vista kullanmadığım halde verebileceğim en az bir cevabım bile var: Büyük bilgisayar üreticileri bile hali hazırda xp'yi bırakabilmiş değil. Niye? Orası malum...

Neyse, Chip'e inceleme içni teşekkürler...

abicim olayı niye milliyetçiliğe döktümnüz anlamadım abi yapamamışlar olmamış windowsta yapamıyor mac os x işletim sistemi kullandıktan sonra bunlar insana ferrariden inip kurbağaya binmek gibi MAC OS X FOREVER abicim kasmaya gerekmk yok olmamış yapamamışlar gene bizimkiler hemde %100 TÜRK malı bir işletim sistem, değildir hatta linuxtan doğru düzgün bi farkı bile yok

Biz ulus olarak Pardus'u geliştiriyoruz. Eğer UNIX-LINUX'a sahip çıkmak istesek neden Pardus'u diğer dillere de çevirelim ki?

Windows'u Amerikanlar üretmiyor. Microsoft'un dünya'nın dört bir yanından topladığı programcılar üretiyor. Apple'da da durum aynı. Ama nedense siz halen Pardus'un ulusal olmadığını düşünüyorsunuz. Kim geliştiryor Pardus'u ??? Sadece biz Türkler. Ulusal olan birşey paylaşılmaz diye birşey yok ki!!! Öyle olsa İstiklal Marşı'mızı da Türk olmayanlara dinletmezdik.

bence bu ülkede "windowsa tapanlar" nüfusun %47sini oluşturuyor. nokta.

Ben sadece internete giriyorum,müzik dinliyorum diyen biri hiç düşünmesin kursun ama oyun oynayacaksan tabiki windows.olay bu kadar basit tartışma boşuna.bence linuxu ev kullanıcılarının değil şirketlerin düşünüp tartışması lazım çünkü lisans ücretleri ortada.ben iş ortamında rahatlıkla kullanılabileceğini düşünüyorum.

milli sistem değildir asla da olamaz yeter artık. her pardus haberine ulusal /milliyetçi damardan giriş yapıyorsunuz. bu ne linux felsefesine ne de özgür yazılım ilkelerine uyar. ulusumuz bu sistemi geliştiriyorsa tüm insanlık için geliştiriyordur. sadece milletimiz için değil.
ben bir linux kullanıcısı olarak bu tür yakıştırmalardan rahatsızlık duyuyorum. herşeyiyle ücretsiz ,herşeyiyle göz önünde gizlisi saklısı olmayan tek amacı özgür olmak olan ; tüm insanlığa hitap etmek isteyen bir sisteme bencil yakıştırmalar asla ve asla yakışmıyor.

@mrtgkce

bana yazık mı linux kullandımda söylüyorum makaleden söylemiyorum :) Gerçekleri bol bol makale okumak değiştirecekse hepsini okuyabilirim ;)

Pardus ulusal işletim sistemimiz değildir... Lütfen ama Pardus linux çekirdek üzerine kde görsel masaüstü uygulaması ile bir araya getirilen linux dağıtımıdır, bkz: ULUDAĞ => Ulusal Dağıtım http://www.uludag.org.tr

AÇ PARANTEZ, ben de pardus kullanıcısıyım ama abartıldığı kadar yok malesef bir çok donanımı tanıyamıyor oyun oynayayım derseniz mümkün değil sadece depolarında var olan oyunlarla yetinmek zorunda kalırsınız. sadece compizi mükemmel sırf bunun için de boşuna kurmayın isteyenler hem windows hem de pardusu kurabilirler. ayrıca her istediğiniz programı da kuramıyorsunuz. virüs yönünden korumalıymış bence özgür bir yazılım olduğu için isteyen heckerler bu sisteme casus kurabilirler kimsenin de ruhu duymaz ama yine de hazırlayanların eline sağlık güzel olmuş , KAPA PARANTEZ SON NOKTA

AÇ PARANTEZ, ayrıca pardus milli bir işletim sistemi değildir, olası da beklenemez benden size bir tavsiye ucuz etin suyu kara olur unutmayın, KAPA PARANTEZ SON NOKTA

linux tabanlı olan bir programdır, bizim geliştirerek pardus ismini taktığımız bir sistem.

linux un nezamana kadar açık kaynak kodlu olacağıda meçhuldür.
Linus Torvalds ın bu sistemi nasıl bir sözleşmeyle Dünya ya dağıttığı meçhuldür, o sözleşmeyi göreniniz var mı bilmiyorum ?

istediği saatte lisans hakkı istemeyeceğini kim biliyor ?

Zaten microsoft la rekabet edebilmesi için, linux u bedava dağıtmaktan başka çaresi yoktu, bedava dağıttığı halde yinede netice yok, aslan payı microsoftun.

linux ta paralı olsaydı hangisini seçerdiniz ? Linus Torvalds bu elemanda bunu biliyordu !

zaman içinde microsofta yaklaşırsa işte ozaman , linux un temel kodlarının ihtiyaç duyacağı yamaları parayla almaya başlarsınız, böyle olsa iyi , belkide eksiksiz bir linux sürümü çıkartılıp lisanslı satılacak.

Linus Torvalds, bu eleman linux un herzaman tek sahibi, istediği an bu sistemi birine satabilir ve alan kişi canı ne isterse onu yapar.

linux tabanlı olan bir programdır, bizim geliştirerek pardus ismini taktığımız bir sistem.

linux un nezamana kadar açık kaynak kodlu olacağıda meçhuldür.
Linus Torvalds ın bu sistemi nasıl bir sözleşmeyle Dünya ya dağıttığı meçhuldür, o sözleşmeyi göreniniz var mı bilmiyorum ?

istediği saatte lisans hakkı istemeyeceğini kim biliyor ?

Zaten microsoft la rekabet edebilmesi için, linux u bedava dağıtmaktan başka çaresi yoktu, bedava dağıttığı halde yinede netice yok, aslan payı microsoftun.

linux ta paralı olsaydı hangisini seçerdiniz ? Linus Torvalds bu elemanda bunu biliyordu !

zaman içinde microsofta yaklaşırsa işte ozaman , linux un temel kodlarının ihtiyaç duyacağı yamaları parayla almaya başlarsınız, böyle olsa iyi , belkide eksiksiz bir linux sürümü çıkartılıp lisanslı satılacak.

Linus Torvalds, bu eleman linux un herzaman tek sahibi, istediği an bu sistemi birine satabilir ve alan kişi canı ne isterse onu yapar.

linux türevlerini kullanmayanlar lütfen karalama yapmasınlar. ben yıllardır windows ta kullanırım (vista dahil). linux ta. ucuz etin yahnisine takılan arkadaş belli ki nimet nedir bilmiyorsunuz. adamlar insanlığı tekelden kurtarmak için sabah akşam çalışıyorlar.. hepsinin çabasını ayakta alkışlıyorum..
şu sorulara yanıt bulabilirseniz hangi etin suyu karadır anlarsınız.

1) paralı olarak kullandığınız "windoz" un ne kadar güvenli olduğunu biliyormusunuz? içerdiği kodların zararlı mı zararsız mı olduğunu tescil eden bir kurum ya da bir belge var mı?
2) paralı olarak kullandığınız yine "windoz" un mevcut özelliklerini kimden arakladığını söyler misiniz?
3) dokunsan ağlayacak dizleri üstüne çökecek olan sistemin de hangisi olduğunu söylemeye gerek yok sanırım.
4) kurulduğunda "sürücü" arama/ yükleme sorunu olmayan sanırım o dediğiniz paralı "windoz" olsa gerek. (tabi linux un bütün dağıtımlarını kastetmiyorum) desteği olmayanlarda da eminim linux suçludur.
5) Görselliğine kapıldığınız vista nın "Compiz Fusion" karşısında ne kadar aciz kaldığını bilmiyorsunuz sanırım.
6) sistem kurulurken müzik dinleyip internette gezilen sanırım yine o paralı sistem.
7) ha bire yamanarak yamalı bohçaya dönen sistemde yine o paralı sistem değil galiba. linux ta ise (bazı sürümler hariç) bir kaç ay içinde yepyeni bir sistem yayınlanır.
8) SON olarak linux paralı olsa emin olun şu an en popüler sistem olurdu. çünkü onun kadar sağlam bir sistem yok. daha da liste uzar gider..ama bu kadarı da bir şeyler anlatabilmek adına yeterli sanırım.

Bu yazıyı sadece ve sadece linux a karşı önyargıların çok fazla olduğunu gördüğüm için ve onun asla asla küçümsenecek bir sistem olmadığını anlatmak için yazdım. isteyen istediğini kullansın. ama bilmeden de değerlendirme yapmasın. Teşekkürler.

SÖZÜMONA MİLLİLERE Bir millet(yada şöyle diyeyim bu milletin bir kısmı)ancak bu kadar kimliksizleşir ancak bu kadar aşağılık psikolojisine kapılabilir ancak bu kadar soytarılaşabilir şuna bakarmısınız neymiş efendim bir zamanlar buralarda yaşayan bir hayvan varmış bizim mahlukların akrabası olurmuş milli hayvanlarımızdan filan yav adamı deli etmeyin bu nasıl milli lik nasıl bir anlayış bizim başka bize ait birşeyimiz yokmu be kardeşim

linux kullanıcıları hedefe girdklerinde, linux un açıklarını ozaman görelim, sistem açıklarını kimlerin nasıl bulduğunu biliyoruz, linux daha oralara gelmediği için güvendesiniz, şimdilik, güvenli olduğunu düşünüyorsunuz.

dünya çapında kullanılan windows bukadar fazla sayıda kullanıcıya ulaşırken, şuandaki güvenliği çok başarılıdır, aynı sayıda kullanıcıyla linux uda (ulaşırsa) görürüz, hackerlar birazda ona çalışsınlar bakalım neler bulacaklar, ama önce ilgi çekmesi gerekiyor.

Zaten linux , windows un yarı kullanıcısına yaklaşabilseydi şuan birileri lisans satıyor olurdu, asıl mesele zaten bu.

"linux kullanıcıları hedefe girdklerinde, linux un açıklarını ozaman görelim, sistem açıklarını kimlerin nasıl bulduğunu biliyoruz, linux daha oralara gelmediği için güvendesiniz, şimdilik, güvenli olduğunu düşünüyorsunuz.

dünya çapında kullanılan windows bukadar fazla sayıda kullanıcıya ulaşırken, şuandaki güvenliği çok başarılıdır, aynı sayıda kullanıcıyla linux uda (ulaşırsa) görürüz, hackerlar birazda ona çalışsınlar bakalım neler bulacaklar, ama önce ilgi çekmesi gerekiyor.

Zaten linux , windows un yarı kullanıcısına yaklaşabilseydi şuan birileri lisans satıyor olurdu, asıl mesele zaten bu."

TSK gibi bilgi güvenliği üst düzeyde olan bir kurum neden windows değil de linux kullanır.. ? (1999 da alınan bir kararla windows üzerinde oynamalar yapmak yasal olmadığından, ayrıca kod içeriği bilinmediğinden böyle bir karar alınmıştır) Ayrıca birçok banka ve güvenliğe/gizliliğe önem veren şirketler linux a yöneliyor....

Linux ta sonuçta insan eli değmiş bir sistem. açıkları mutlaka olacaktır...ama sistem güncellenmese haklısınız. çok hızlı güncellemeler yapılır.. açık kaynak kodlu olduğu için birçok kullanıcı açıkları çok rahat bulur. ve eksikler giderilir. yani anlayacağımız linux güvenlidir..

Tsk nın hangi birimleri linux kullanıyor bu çok önemli, diğer olay Tsk kendi ağını 24 saat izlediğini söylemeye hacet yok, bakşa bir konu dediğim gibi hacker grubu daha linux' a çalışmadı bu TSK nında işine gelir, birbaşka açı ise TSK nın ne kadar büyük bir kurum olduğunu anlatma gereği yok TSK windows tada kendi ağını izliyor, linux tada izliyor maliyeti düşürüyor.

sizin dediğiniz olay kullanıcı işiyle çözümlenmez, windows bir işletim sistemi piyasaya sunduğu zaman hackerlardan atack bekler, kullanıcalrın göremediği okadar çok şeyler var ki , kullanıcın gördüğü program hataları gibi şeyler veya biraz daha ileri gidersek eğitim almış programcılar eğitimleri kadar açık yakalayabilirler, ama işin sırlarını bilenler belli insanlar ve açıkları diğerlerine yayanlar ve öğretenlerde bu kişiler.

yani konunun özü linux un güvenirliği tartışılır, ancak windows popülaritesine yaklaşabilirse açıklar çıkmaya başlar, kimse linux la uğraşmadığından güvenli sayılıyor, bu aslında şuna benziyor siz evde bir işletim sistemi yazıp kendiniz kullanıyorsunuz ve kimseye söylemiyorsunuz son derece güvendesiniz açıklar var ama sizin işletim sisteminizden kimsenin haberi yok ! size zarar verecek kodlar oluşturulmamış, programlar yazılmamış vs. Hadi diyelim bunu yayınladınız çok az bir kesim kullanıyor kimse sizin işletim sisteminize kafa yormaz, getirisi yok çünkü ! benim demek istediğim bu

linux hedefe ulaşsın ozaman görürüz windowsun başarısını, şuan tüm yükü çeken ve bunlara dayanan windowstur ne kod yazılırsa windowsa yazılır.

linux hedefine ulaştığı vakitte lisanslar gündeme mutlaka gelecektir.

"AÇ PARANTEZ, ben de pardus kullanıcısıyım ama abartıldığı kadar yok malesef bir çok donanımı tanıyamıyor oyun oynayayım derseniz mümkün değil sadece depolarında var olan oyunlarla yetinmek zorunda kalırsınız. sadece compizi mükemmel sırf bunun için de boşuna kurmayın isteyenler hem windows hem de pardusu kurabilirler. ayrıca her istediğiniz programı da kuramıyorsunuz. virüs yönünden korumalıymış bence özgür bir yazılım olduğu için isteyen heckerler bu sisteme casus kurabilirler kimsenin de ruhu duymaz ama yine de hazırlayanların eline sağlık güzel olmuş , KAPA PARANTEZ SON NOKTA"
diyen arkadaş sen manyak mısın? İçine TÜBİTAK mı casus koyacak? Onu yazıp yayınlayan TÜBİTAK'tır. türkiye sunucularından yayınlamaktadır. kim için casus koyabilri ki? Ayrıca hiç görmedim ama oldu ki rapid sunucusundan yayınladılar bir yerde o zaman indirme!

Yazıyı yazanı tanımam ama üslup çok önemli, tanımadığınız birine sen manyakmısın denilmez, sizin bilmediğiniz birşeyi belki o biliyordur.

Linux u Tübitak patentlimi sanıyorsun arkadaşım sen, birde çok biliyomuş ayaklarını onu yazıp yayınlayan Tübitak tır demişsin sana gülerler.

bak millete sen manyakmısın demeden önce git bilgilerini gözden geçir,
ilk olarak bu ismi araştırmaya başla '' Linus Torvalds'' belki zamanla kendini geliştirebilirsin.

o arkadaşta manyak değil !

linuxu bulan Linus Torvalds bu eleman, kaynak kodunu , temel kodunu ne kodu istiyosan bu elemanda, diğer insanlara sadece göreseli ve çalışma prensibi değişimini açık bırakmış geliştirilmeye açık ama şöyle diyeyim ruhsat yine bu elemanda temeller onda ve casus programmı koydu , virüsmü koydu artık kendi bilir.

baya parantez aç kapa olmuş :-)

Bilen biri olarak söylüyorum:

-Linux'ta virus yoktur (Neden:Çünkü tüm programlar açık kaynaktır ve herşey root şifresi ile yapılır)

-Linux ta virus olmaması güvenli olduğu anlamına gelmez.Başka faktörlerde vardır.

Bu tartışmalar gereksizdir.

-Linux windows gibi yaygın olsa ona yönelik virus olur muydu?
Bakın bu tartışılabilir,yıllardır bilen biri olarak ben de muammadır.

Neyi savunduğunuzu bilmeden; KULLANMADIĞINIZ ARAŞTIRMADIĞINIZ bir sistem hakkında nasıl değerlendirme yapabiliyorsunuz pes doğrusu..

"Neyi savunduğunuzu bilmeden; KULLANMADIĞINIZ ARAŞTIRMADIĞINIZ bir sistem hakkında nasıl değerlendirme yapabiliyorsunuz pes doğrusu.."

diyen arkadaş kullananlar konuşuyor kullandık diyoruz ! benim sana önerim sende bilmediğin bir dil ile konuşma ki seni yabancı sanmasınlar

Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri ve Maliye Bakanlığı'nın ardından Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü de Türk yazılımcılar tarafından hazırlanan Pardus'u kullanmaya başladı.

Microsoft şirketi tarafından hazırlanan Windows programında güvenlik açıkları olduğunu tespit eden Emniyet, bu programı TÜBİTAK ve ODTÜ tarafından geliştirilen Pardus yazılımıyla değiştirmeye karar verdi. Pilot birim olarak seçilen Ankara Emniyeti'nde elde edilen başarının ardından polis teşkilatının tamamı yüksek güvenlik sağlayan sisteme geçiş yaptı. Anadolu Pars'ı anlamına gelen Pardus uygulamasına, pilot olarak seçilen Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde geçildi. Tüm birimlerdeki bilgisayarlarda kurulu bulunan Microsoft uygulamaları kaldırılarak yerine Pardus yazılım programı yüklendi. Emniyet'in Pardus'u seçmesinde tamamen milli bir program olmasının yanı sıra yüksek güvenlik sağlaması, ücretsiz olması ve online güncelleme imkanının bulunmasının etkili olduğu öğrenildi. Pardus, açık kod uygulaması ile ilgili kurumlara kendilerine has yazılım imkânı sunuyor. TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından geliştirilen programın araştırma geliştirme ve kurum ihtiyaçlarına göre eklemeler, düzenlemeler yapılmasına imkân sağlamasının da tercih nedenleri arasında olduğu belirtildi. 1999 yılında Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından alınan bir kararla kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerinin milli güvenlik açısından risk oluşturduğu ve bundan ötürü açık kaynak kodlu milli bir işletim sistemi geliştirilmesine karar verilmişti. Bu kararın ardından 2000'li yılların başlarında TÜBİTAK'a bağlı Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından özel bir proje başlatılmıştı. Tamamı Türk bilişim uzmanları tarafından üretilen yerli yazılım Pardus, ilk olarak Aralık 2005'te kullanıma sunulmuştu.

Almanya ve Fransa'da Microsoft kamudan uzaklaştırıldı

Microsoft'un dünyadaki en yaygın yazılım sistemi Windows'un program şifrelerini açıklamaya yanaşmaması ve NSA, CIA ve FBI gibi Amerikan istihbarat teşkilatlarının Windows programlarını kullanarak elektronik istihbarat yapması, bazı devletleri tedbir almaya zorluyor. Almanya, Fransa ve Rusya'nın ardından Venezuela da geçtiğimiz ay aldığı bir kararla kamu kuruluşlarından Microsoft ürünlerinin kullanımını yasaklamıştı. Bilişim uzmanları, Avrupa merkezli birçok finansal kuruluş ve şirketin de duyduğu kaygılardan ötürü Microsoft ile yollarını ayırdığına ve daha güvenli olduğunu düşündükleri "Linux'' sistemlerine geçtiğine dikkat çekiyor. Bilişim dünyasında açık kaynak sistemi "Open-Source-System'' olarak adlandırılan Linux işletim sistemi, güvenli olması, program şifreleri ve diğer uygulamalarının herkese açık olması, yazılımların ücretsiz temin edilebilmesi nedeniyle giderek daha yaygın uygulama alanı buluyor.

Daha da tartışmayın isterseniz. isteyen neyi kullanırsa kullansın. okumayı ,kavramayı biliyorsa başka da bir yoruma gerek yok sanırım.
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Microsoft şirketi tarafından hazırlanan Windows programında güvenlik açıkları olduğunu tespit eden Emniyet, bu programı TÜBİTAK ve ODTÜ tarafından geliştirilen Pardus yazılımıyla değiştirmeye karar verdi. Pilot birim olarak seçilen Ankara Emniyeti'nde elde edilen başarının ardından polis teşkilatının tamamı yüksek güvenlik sağlayan sisteme geçiş yaptı. Anadolu Pars'ı anlamına gelen Pardus uygulamasına, pilot olarak seçilen Ankara Emniyet Müdürlüğü'nde geçildi. Tüm birimlerdeki bilgisayarlarda kurulu bulunan Microsoft uygulamaları kaldırılarak yerine Pardus yazılım programı yüklendi. Emniyet'in Pardus'u seçmesinde tamamen milli bir program olmasının yanı sıra yüksek güvenlik sağlaması, ücretsiz olması ve online güncelleme imkanının bulunmasının etkili olduğu öğrenildi. Pardus, açık kod uygulaması ile ilgili kurumlara kendilerine has yazılım imkânı sunuyor. TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) tarafından geliştirilen programın araştırma geliştirme ve kurum ihtiyaçlarına göre eklemeler, düzenlemeler yapılmasına imkân sağlamasının da tercih nedenleri arasında olduğu belirtildi. 1999 yılında Milli Güvenlik Kurulu (MGK) tarafından alınan bir kararla kapalı kaynak kodlu işletim sistemlerinin milli güvenlik açısından risk oluşturduğu ve bundan ötürü açık kaynak kodlu milli bir işletim sistemi geliştirilmesine karar verilmişti. Bu kararın ardından 2000'li yılların başlarında TÜBİTAK'a bağlı Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü tarafından özel bir proje başlatılmıştı. Tamamı Türk bilişim uzmanları tarafından üretilen yerli yazılım Pardus, ilk olarak Aralık 2005'te kullanıma sunulmuştu.

Almanya ve Fransa'da Microsoft kamudan uzaklaştırıldı

Microsoft'un dünyadaki en yaygın yazılım sistemi Windows'un program şifrelerini açıklamaya yanaşmaması ve NSA, CIA ve FBI gibi Amerikan istihbarat teşkilatlarının Windows programlarını kullanarak elektronik istihbarat yapması, bazı devletleri tedbir almaya zorluyor. Almanya, Fransa ve Rusya'nın ardından Venezuela da geçtiğimiz ay aldığı bir kararla kamu kuruluşlarından Microsoft ürünlerinin kullanımını yasaklamıştı. Bilişim uzmanları, Avrupa merkezli birçok finansal kuruluş ve şirketin de duyduğu kaygılardan ötürü Microsoft ile yollarını ayırdığına ve daha güvenli olduğunu düşündükleri "Linux'' sistemlerine geçtiğine dikkat çekiyor. Bilişim dünyasında açık kaynak sistemi "Open-Source-System'' olarak adlandırılan Linux işletim sistemi, güvenli olması, program şifreleri ve diğer uygulamalarının herkese açık olması, yazılımların ücretsiz temin edilebilmesi nedeniyle giderek daha yaygın uygulama alanı buluyor

"Herkes kendine göre değişiklikler yaparak, kendilerine göre isimler vermiş, Slackware, Redhat, BSD derken Alman hükümeti adına Suse demiş, herkes bir Linux dağıtımı çıkarmış."

BSD bir linux dagitimi degildir.Lutfen kafa bulandirmayin....

iyi polis...kötü polisi oynuyorlar...Aslında çok da farklı değil..Sistem yönetimi her zaman açık..Pardusu kurdum..Admin olarak sisteme girmeye çalıştıkça bana uyarı veriyor.Madem özgür yazılım..Neden bireysel olarak sistem tek bir kişinin kontrolünde değil?

ne ettiniz beyler siz yaw biri tutmuş linus torvalds da spy koymuş olabilir diyor sonra üstüne linux kernelini kapalı olmakla itham ediyor bilnçsiz yazılar yazmayın artık yaw. bilader git http://www.kernel.org/ bu siteye bir gir indir linux kernelini ve bütün kodlarını incele bak bakayım bi kapalı birşey görebilcen mi. biri milleti bişey bilmemekle suçluyo tutup linuxda kapalı kaynak diyo kendisi çok biliyo biri kullandım linuxu diyo ama hakkında hiç bişey bilmiyo sen yüklemişindir linuxu ama 1 saat sonra format atmışındır kullandım diyen arkadaş. beceremeyince hemen kötülüyosunuz.

pardus 2008 süper yenilikler var...
delphi 7 kullnıcısı arkdaşlar pardus 2008 e delphi 7 yide kurabiliyor calistirabiliyorusnuz.... bizzat arkadaşimla denemim şuan kullaniyoruz....
:)

delphi 7 kullanıcısı arkdaşlar pardus ta delphi 7 yi kullanabilirsiniz... sorunsuz....

ya bu madem ücretsiz nasıl indirebilirim.
bi adres bi link lütfen.

aman her neyse kardeşim yormak istemiyorum kendimi herkesin aklı fikri var ne kullanırsa kullansın. yoruldum anlatmaktan zorla mı kullandıracağız. ben linuxumla mutluyum.

beyler ve bayanlar! çene yarıştırmaya hiç gerek yok! yok ubuntuydu yok vistaydı yok xpydi... bırakın bunları! eminim ki herkes kendi millettinin yaptığı işletim sistemini göğsünü gere gere pc sinde kllanmayı arzular. ama biraz haddini bilmeli insan. kabul etmek lazım bazı şeyleri! P 2007.1, P 2007.2, P 2007.3 ten sonra p 2008 hiç bu uyumsuzlukları haketmedi! yani beklenen işletim sistemi bu değildi. oyunlarda üstüne tanınmayan işlemci amd dir. amd nin ekran kartı da ati dir! ama pardus ne yapıp ne ettiyse ati ile arasındaki uyumszluğu geçiremedi. pisiymiş kaptanmış falan hiç kasmaya gerek yok. her yolu denedim! her yolu! daha 6 yaşımda ses kasetlerine oyunlar yükleyen ben, pardusa atiyi benimsetemedim :p yaşım 26 ve tam 20 senedir pclerle içli dışlıyım.2 senedir de pardus hastasıy(d)ım ama yok işte olmuyor! yada şimdilik olmuyor ama bir gerçek var, acı da olsa bir gerçek! pardus fena çuvalladı! ve acı bir gerçek daha var! herkesin yerden yere vurduğu vista dehşet ötesi çalışıyor!... fazla söze gerek yok. bir dahaki sefere tübitak...

Pardus'un çuvalladığını söyleyenler önce mahkumu oldukları diğer işletim sistemlerine bir baksın. Çuvallama konusunda malum bir firmanın eline kimse su dökemez. Herkes de bilir, övdüğü sistemin cuvallamalarla meşhur olduğunu. Tabii ki işletim sistemlerinin gelişimi kolay olmuyor. Ama insaf, özgür yalızımı yerden yere vuracağına insanlığa bir katkım olsun deyip ati sürücülerinin tanıtımına bir el de sen atsan olmaz mı? Yoksa yazılımları hackleyip beleş kullanmanın tadına bir bağımlılık mı var?

Emeğe saygısı olmayanların (şifre kırmayı emekten sayanlar) kolay kolay kafasının basmayacağı bir işletim sistemidir Pardus. Daha doğrusu özgür yazılım. Daha doğrusu açık kaynak kodlu yazılım. Pardus'u kötüleyenlerin ellerinde ne kadar lisanslı yazılımları var merak ediyorum.

arkadaş ben sana ati yi pardusa tanıtmanda yardım edeyim istersen :D daha dün bizim üniversitedeki bilişim merkezindeki pc ye pardus 08 kurdum ati ekran kartınıda tanıttım hatta biraz show yaparlar belki diye compiz-fusion u da kurdum takır takır çalışıyor. acaba sen bi hata yapıyo olabilirmisin? :D

linux un bundan başka neyi var compiz-fusion , emulatörlemi uğraşçaz , hackerların 1 saatte 400 hata buldukları linuxlamı, windows özentisi bir sistem, arayüzleri nedense hiç yabancı değil, windows olmadan böyle arayüzler tasarlayabildilermi, ilk görseline özendiğin sisteme saygılı olacaksın.

02 Ağustos 2008 Cumartesi, 15:31

İsterse komple WINDOWS'u çalsın umrumda değil.Benim Kendi HALKIM'dan birileri yapıyorsa bu sistemi sonuna kadar kullanırım.

2008.1 Ne zaman duyuruldu ya ?? Resmi Sitede Görünmüyor Ne Ayak :D

ya bnm hpF4180 yazıcım fotokopi çekiyo belge veya resim tarıyo ama yazdırmıya gelince tık yok bunu nereye şikayet edebilirim bi bilginiz warmı warsa beni bilgilendirirmisiniz?cvplarınızı bekliyorum

ya neden bu yazıcılar sorunlu ilkin tıkır tıkır çalışıyodu yardım edebilecek warsa maille atsın msnim veysereis97@hotmail.com sadece bu hakkında bilginiz warsa yazın yoqsa yazmayın sallayın gitsin ama bnm için araştırırsanız sewinirim şimdiden tşkrlr:):)

ya yazıcılar hakkınıza bilgiiz warmı hp yazıcıları nereye şikayet edebilceğimiz hakkında cvplarınızı yazın isterseniz maille atın veyselreis97@hotmail.com burdan cvbınızı görmem güç maille atın şmdiden tşkrlr

compiz fussion krulumu

Bunun 2009.1 için olanını yapsanıza Chip online

zırt bırt problemle uğraşmak isteyenler Pardusü gönül rahatlığınca kullanabilirler.
Yine dandik,hata dolu,gereksiz bir işletim sistemi.At çöpe
Windows ile devam...

Windows un paralı olmasının sebebi Oyun-Program desteğinin olması-Görselliği-Hizmetleri ve daha binlerce sebebtir.
Bakınız Pardüse ücretsizdir.Ama ne bir oyun var ne bir program desteği.Artı donanım uyuşmazlığı say say bitmez.Pardüsçüler siz biraz daha oyun-program desteği olmayan dandik Pardüsle övünün...
Birde Pardüsçüler Windows un arkasında Microsoft gibi köklü bir şirketin olduğunu unuttular galiba.Microsoft kaç yıllık profesyonel bir şirket.Onların yaptığımı iyi olacak.Tubitak ın yaptığı işletim sistemi mi.Kıyaslamak bile yanlıştır.Birde Windows u yazanların en cahili bile Tubitakta Pardüsü yazanların en uzmanıdır.

Yeni yetmeler windows'u övmüş durmuş yıllar önce.
Halbuki windows'un kendisini macindosh'tan kopyalandığını hiçbiri bilmiyor.
İşkembeden sallayıp duruyorlar. Kendilerine sorarım acaba dünyanın en kolay programcığını yazmayı biliyorlar mı? Mesela "Hello World" :))

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir