Türkiye'nin ilk akıllı TV laboratuvarı açıldı

Kadir Has Üniversitesi, Philips TV ile birlikte Türkiye'nin ilk Akıllı TV Laboratuvarını açtı.

Akıllı tv laboratuvarı açıldı

Kadir Has Üniversitesi, Philips TV ile bir araya gelerek üniversite-sanayi işbirliğine önemli bir örnek olacak adım attı. Kadir Has Üniversitesi'nde Philips TV işbirliğiyle "Türkiye'nin ilk Akıllı TV Laboratuvarı" açıldı. Laboratuvarın resmi açılışı ve imza töreni Kadir Has Üniversitesi'nde Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın ve Philips TV Türkiye Genel Müdürü Faruk Kocabaş'ın katılımıyla gerçekleşti.

Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulan laboratuvarın amacı, Smart TV uygulamaları geliştirmek isteyen gençleri eğitmek olacak. Laboratuvarda geliştirilen uygulamalar Philips Android televizyonlarda yer alma şansı yakalayacak.

Üniversite-sanayi işbirliğinde güçlü adım

Kadir Has Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Aydın, açılış konuşmasında, "Kadir Has Üniversitesi olarak evrensel nitelikte, konusunda uzman ve araştırmacı, dünya vatandaşı olacak bireyler yetiştirme hedefimizi son teknoloji ile geliştirerek sürdürüyoruz. Dünyanın sayılı teknoloji şirketlerinden biri olan Philips ile yaptığımız bu işbirliği ile bir ilki başarıyoruz. Eğitim ve araştırmalarda son mobil teknolojilerin kullanıldığı üniversitemizde, Türkiye'nin ilk Akıllı TV Laboratuvarı ile hem öğrencilerimiz hem de akademik ekibimiz yeni ve güncel Android uygulamalar geliştirme imkanı bulacak. Bütün bunları göz önünde bulundurduğumuzda Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulan Türkiye'nin ilk Akıllı TV Laboratuvarı ile üniversite ile sektörler arasında kurmuş olduğumuz güçlü bağlara bir zincir daha ekledik. Kadir Has Üniversitesi, verdiği eğitimler ile toplumsal ve bilimsel gelişimleri son teknoloji ile takip ederken, açılan laboratuvarlar, uluslararası işbirlikleri ile global bir marka haline geliyor. Bu kapsamda üniversite sanayi işbirliği ile öğrencilerimizin geleceğe en iyi biçimde yetişmiş bireyler olarak hazırlanmasını sağlıyoruz." dedi.

Öğrenciler uygulama geliştirecek

Philips TV Türkiye Genel Müdürü Faruk Kocabaş, Türkiye'nin ilk Akıllı TV laboratuvarını açmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade etti. Bu girişimin sadece Philips için değil, Android tabanlı tüm akıllı televizyon sektörü için yararlı olacak bir hamle olduğunu söyleyen Kocabaş, şöyle konuştu: "Bu laboratuvarda ders alacak öğrencilerimizden çok yaratıcı çalışmalar bekliyoruz. Üstelik öğrencilerimizin sadece Philips için uygulama geliştirmesi gerekmiyor. Uygulamalar Android işletim sistemiyle çalışan tüm televizyonlarda kullanılabilecek. Bu ortamda oluşacak ve hayata geçecek her yeni fikir sonuçta TV sektörünün de büyümesine, gelişmesine bir itici güç olacak."

Yurt dışına açılmak isteyen türk yazılımcılara fırsat

Philips TV Türkiye Genel Müdürü Faruk Kocabaş, bu laboratuvarın yurt dışına açılmak isteyen yazılımcılar için önemli bir fırsat olabileceğini de dile getirdi. Kocabaş, " Türkiye'den çıkacak bir uygulama küresel bir kullanım ve etki alanı bulabilir," dedi. Laboratuvarda Kadir Has Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim görevlileri ve teknoloji sektöründen uzmanlar ders verecek. Öğrenciler eğitimleri esnasında sektöre yönelik proje geliştirecek. Patent almak gerektiğinde Kadir Has Üniversitesi yardımcı olacak.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Şimdi birileri çıkar, yerli üretim son hızla devam ediyor der :)

yerli üretim son hızla devam ediyor

Yazılıma yönelik Laboratuvar. Koskoca Philips Win10'lu Tv çıkarmak yerine ıbık zıbık işler yapıyor. Yapsana bir Windows 10 gömülü TV. İlk müşterin ben olacağım. Hem yazılım desteği güncelleme işlerinden kurtulmuş olursun. Android koyarsan TV ye sonuna kadar üzerinde kalır. İyi düşün bence. Bilgisayar gibi TV yaparsın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play