Ubuntu'lu PC'nizde Ubuntu Touch'ı deneyin!

Ceplere özel Ubuntu Touch'ı çok merak ediyorsanız, onu bilgisayarınızda denemeniz mümkün!

  • Zeynel A. Öztürk
Ubuntu Touch'ı bilgisayarınızda deneyin!

Ubuntu'nun geliştiricisi Canonical, telefon ve tabletlere özel Ubuntu Touch üzerinde yoğun olarak çalışmaya devam ediyor. İşletim sistemini şu an Nexus 4, Nexus 7 (2013 - WiFi sürümü) ve Nexus 10'a yükleyebiliyorsunuz. Nexus 5 ve Nexus 7 (2013 Wi-Fi + LTE) sürümü için de resmi olmayan destek sunuluyor.

Bu cihazlardan herhangi birine sahip değilseniz üzülmeyin, Ubuntu yüklü bir bilgisayarınız varsa Ubuntu Touch'ı deneme şansınız var.

Ubuntu Touch emulator'ünü Ubuntu'nun son sürümü 14.04'te kurmak çok kolay. sudo apt-get install ubuntu-emulator komutunu çalıştırmanız yeterli. Artık sudo ubuntu-emulator create myinstance komutunu çalıştırarak emulator'ün bir kopyasını oluşturabilir, ubuntu-emulator run myinstance komutuyla onu çalıştırabilirsiniz.

ARM tabanlı emulator'de çoğu kullanıcı performans sorunu yaşadığından, x86 tabanlı emulator'ü denemek isteyebilirsiniz. Bunun için şu komutu çalıştırın:

wget http://people.canonical.com/~rsa ... mulator-x86.tar.bz2 -O /tmp/emulator-x86.tar.bz2 && tar -jxvf /tmp/emulator-x86.tar.bz2 && cd emulator-x86 && ./build-emulator-sdcard.sh

Bu komut, emulator'ü indirecek ve onu çalışmaya hazır hale getirecek script'i çalıştıracaktır. Emulator'ü çalıştırmak için ./run-emulator.sh komutunu çalıştırmanız yeterli olacak. x86 emulator'ünde çok akıcı bir performans elde ettiğimizi söyleyelim, ancak ekranı parmak yerine fareyle kontrol etmek zor olabiliyor.

Emulator içinde otomatik güncelleme çalışmadığından, yeni imaja güncellemek için emulator'ü çalıştırmadan önce cd emulator-x86 && ./build-emulator-sdcard.sh komutunu çalıştırmanız gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

bende parmağımı okutmaya çalışıyorum :(

Ubuntu Touch projesi bilinmeyen bir tarihe kadar sonlandırılmadı mı ? Şu an bildiğim kadarıyla aktif olan projeler Sailfish OS (Jolla) , Tizen (Samsung) ve Firefox OS (Mozilla) bunlardan sadece Sailfish ticari olarak kullanıma sunuldu. Tizen ve Firefox OS'li cepler ise yakında. Ubuntu Touch ise kaynak yetersizliğinden rafa kaldırıldı.

Kaldırılan ubuntu for mobile. bir de firefox os li telefon çoktan çıktı

Sen de yorum yaz