Ubuntu, Windows Store'a Geldi!

En popüler Linux dağıtımlarından Ubuntu, beklendiği gibi Windows'un uygulama mağazasında görünmeye başladı

  • Zeynel A. Öztürk
Ubuntu, Windows Store'a Geldi!

Ubuntu, SUSE ve Fedora'nın Windows mağazasına geleceğini Microsoft'un Mayıs'taki Build 2017 geliştirici konferansında öğrenmiştik. Ubuntu artık Insider kullanıcıları tarafından Windows mağazasından indirilebiliyor.

Ubuntu'yu mağazadan herhangi bir Windows 10 uygulaması gibi indirebiliyorsunuz. Böylece Windows 10 ve Linux uygulamalarını çift önyüklemeye gerek kalmadan, yan yana çalıştırabiliyorsunuz. Bununla birlikte bu işlevselliğin bu sene yayınlanacak olan Windows 10 Fall Creators Update yayınlanana dek resmi olarak sunulmayacağı söyleniyor.

Buna karşın en son Windows 10 Insider Preview yapılarını kullananlar, Ubuntu'yu PC'lerine indirebilecekler. Windows mağazasında yer alan uygulamanın sürümü 20170619.1 ve yapısı Ubuntu 16.04 LTS olarak görünüyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Bir Ubuntu kullanıcısı olarak ilginç buldum bu durumu. Umarım Linux'un daha çok tanınıp sevilmesine yarar, kullanım zorluğu hakkındaki kulaktan dolma ve yanlış bilgilerin giderilmesine katkısı olur.

Amaç ne Microsoft kendi kafasına mı sıkıyor.

Amaç yavaş yavaş linux çekirdeğini windows'a yerleştirmek. Donanım ve yazılım firmalarından artık umduğunu bulamıyor olsa gerek. Bu da demek oluyor ki 3 lü kartel bozuldu herkes kendi yolunu seçmiş. Umarım gelekte windows ta pahalı donanımlara ihtiyaç duymadan grafik performansı sunar.

Sen de yorum yaz