Uçakta kesintisiz internet devri başlıyor

Uçakta bağlantısızlık yüzünden sıkıntıdan patlayanlardan mısınız? İşte sizi sevindirecek bir haber!

Havada sıkılmaya son

Avrupa'nın önemli uydu operatörlerinden Eutelsat Communications, iletişim konusunda kayda değer bir yeniliğe imza attı. Şirket, "Eutelsat Hava Erişimi" adını taşıyan yeni hava mobil hizmetini duyurdu. Başlangıç olarak bu yılın ikinci yarısında Avrupa'da faaliyetini sürdüren ticari havayolları şirketlerinde kullanıma girecek servis, yolculara daha hızlı ve yüksek kapasiteli iletişim olanağı sağlayacak.

Uçak başına 100 Mbps'ye kadar hız sunan bu yeni hizmette, Ka-bant kullanılarak sağlanan ve hava bağlantısı için mümkün olan en gelişmiş ve rekabetçi sistem ViaSat SurfBeam 2 teknolojisi kullanılıyor. Eutelsat'ın 90 Gbps toplam kapasitesi bulunan KA-SAT uydusu aracılığıyla sunulan bu hizmette KA-SAT'ın yüksek aktarım hızı ve bant genişliğinden yararlanılıyor.

Eutelsat Hava Erişimi, uçaklarda yolculara yüksek kalitede internet erişimi sağlıyor. Tabletler, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar üzerinden video akışı ve GSM hizmetlerinin sunulmasını sağlayacak bu sistem, Avrupa ve Akdeniz Havzası genelinde kullanılacak.

Uçakta sıkımaya son

Eutelsat'ın uçaklara sunduğu yenilikler bununla da sınırlı değil. Şirket aynı zamanda canlı eğlence ve internet hizmeti sağlayan LiveTV ile de ortaklık kuruyor. LiveTV, uçak içi malzemeyi sağlayıp, entegrasyonu ve bakımını gerçekleştirirken, yolcular için kablosuz internet erişimi ve video akışını da yönetecek. Uçuş sırası canlı yayın ve internet pazarının öncülerinden olan LiveTV, halihazırda dünya çapında 700'den fazla uçakta, bu hizmetleri aynı anda sunuyor.

KA-SAT aracılığıyla sunulan bu hava hizmetleri hakkında konuşan Eutelsat Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkan Yardımcısı Ali Korur, "Uçuşta internet erişimi hızla büyüyen bir pazar. Bunun için son teknoloji ve güçlü ortaklıklarla hazırlandık. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde yolcu cihazları aracılığıyla uçuş esnasında yayın ve internet sağlayan uçakların Avrupa ve Orta Doğu'da %50, Asya ve Pasifik'te ise %80'den fazla artış göstermesini bekliyoruz" diyor.

Eutelsat'ın bu yeni hizmetinin buna paralel olarak tasarladığını ekleyen Korur, "Havayolu şirketlerinin yolcularına uygun maliyetlerle kabin içi internet hizmeti vermelerini sağlayacağı yeni bir döneme giriyoruz" diye vurguluyor.

Okuyucu Yorumları