Uçakta kesintisiz internet devri başlıyor

Uçakta bağlantısızlık yüzünden sıkıntıdan patlayanlardan mısınız? İşte sizi sevindirecek bir haber!

Uçakta kesintisiz internet devri başlıyor

Avrupa'nın önemli uydu operatörlerinden Eutelsat Communications, iletişim konusunda kayda değer bir yeniliğe imza attı. Şirket, "Eutelsat Hava Erişimi" adını taşıyan yeni hava mobil hizmetini duyurdu. Başlangıç olarak bu yılın ikinci yarısında Avrupa'da faaliyetini sürdüren ticari havayolları şirketlerinde kullanıma girecek servis, yolculara daha hızlı ve yüksek kapasiteli iletişim olanağı sağlayacak.

Uçak başına 100 Mbps'ye kadar hız sunan bu yeni hizmette, Ka-bant kullanılarak sağlanan ve hava bağlantısı için mümkün olan en gelişmiş ve rekabetçi sistem ViaSat SurfBeam 2 teknolojisi kullanılıyor. Eutelsat'ın 90 Gbps toplam kapasitesi bulunan KA-SAT uydusu aracılığıyla sunulan bu hizmette KA-SAT'ın yüksek aktarım hızı ve bant genişliğinden yararlanılıyor.

Eutelsat Hava Erişimi, uçaklarda yolculara yüksek kalitede internet erişimi sağlıyor. Tabletler, akıllı telefonlar ve dizüstü bilgisayarlar üzerinden video akışı ve GSM hizmetlerinin sunulmasını sağlayacak bu sistem, Avrupa ve Akdeniz Havzası genelinde kullanılacak.

Uçakta sıkımaya son

Eutelsat'ın uçaklara sunduğu yenilikler bununla da sınırlı değil. Şirket aynı zamanda canlı eğlence ve internet hizmeti sağlayan LiveTV ile de ortaklık kuruyor.  LiveTV, uçak içi malzemeyi sağlayıp, entegrasyonu ve bakımını gerçekleştirirken, yolcular için kablosuz internet erişimi ve video akışını da yönetecek. Uçuş sırası canlı yayın ve internet pazarının öncülerinden olan LiveTV, halihazırda dünya çapında 700'den fazla uçakta, bu hizmetleri aynı anda sunuyor.

KA-SAT aracılığıyla sunulan bu hava hizmetleri hakkında konuşan Eutelsat Türkiye, Ortadoğu ve Afrika Bölge Başkan Yardımcısı Ali Korur, "Uçuşta internet erişimi hızla büyüyen bir pazar. Bunun için son teknoloji ve güçlü ortaklıklarla hazırlandık. Önümüzdeki 10 yıl içerisinde yolcu cihazları aracılığıyla uçuş esnasında yayın ve internet sağlayan uçakların Avrupa ve Orta Doğu'da %50, Asya ve Pasifik'te ise %80'den fazla artış göstermesini bekliyoruz" diyor.

Eutelsat'ın bu yeni hizmetinin buna paralel olarak tasarladığını ekleyen Korur, "Havayolu şirketlerinin yolcularına uygun maliyetlerle kabin içi internet hizmeti vermelerini sağlayacağı yeni bir döneme giriyoruz" diye vurguluyor. 

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

aynısını gemiler icinde yapsalar :S

Tamam onu anladıkta resimdeki adam bilgisayar kapalı olduğu halde ne yapıyor yazı yazmayamı çalışıyor?

'Ölme eşeğim ölme, yaz gelince yonca yiyeceksin' hesabı önümüzdeki 10 yıl içinde gerçekleştireceklermiş! Yapılan tüm bilimsel ve teknolojik testler ne hastahanelerde tıbbi cihazların, nede hava ulaşımında uçuş güvenliğinin zerrece frekans karışıklığından etkilenmediğini nafile ispat etmeye çalıştı, durdu. Realitede uçakta internet erişimine, havayolu şirketleri pek büyük iştahla bakmayacaklardır. Halihazırda 2020 lerde yeni Boeing ler Airbus lar donanımla buna imkan ve onay verirse havayolu şirketleride eyvallah diyeceklerdir.

Eli klavyenin ustundeyken aclmasini beklio

otobüslerdeki dandik net bağlantısına da bir çözüm bulunda keşke

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir