Ülkelerarası şirket bilgileri daha güvende

IBM Laboratuvarları duyurdu: "Artık ülkelerarası taşınan şirket bilgileri daha güvende"

Ülkelerarası şirket bilgileri daha güvende

IBM, kişisel verileri koruyan yeni patentini tanıttı. IBM laboratuvarları tarafından geliştirilen yeni ve patentli Gizlilik Motoru, bulut üzerindeki ve ülkelerarası paylaşılan verileri koruyor.

IBM, işletmelerin (özel bulutlar da dâhil olmak üzere) ülkeler arasında aktarılan kişisel verileri daha verimli ve uygun maliyetli korumayı sağlayan veri gizliliği motorunun patentini aldı. Bu patent ile IBM, işletmelerin en önemli verilerinin ve varlıklarının güvende kalmasını sağlama gücünü bir adım ileri taşıyor.

Küresel işletmeler, (çalışan ve müşterilere dair ayrıntılar gibi) kişisel bilgileri sınır ötesine ve dünya geneline giderek daha fazla taşıyor. Bu eğilim devam ederken, kurumların ilkeleri ve yerel kanunlarla da uyumlu kalmak bir gereksinim halini alıyor. Devletler de her geçen gün verilerin bir ülkeden başka bir ülkeye aktarılma yöntemlerini düzenleyen kuralları yürürlüğe koyuyor. Örneğin, bir ofisten başka bir ülkedeki ofise bulut üzerinden çalışan verilerini aktaracak olan bir şirket, olası ihlallerden haberdar olmak için IBM'in yeni veri gizliliği motorundan faydalanabilir. Bunun ardından da şirketteki yetkili birimlere, uygun olarak bu işlemin gerçekleştirilmesini sağlamak için tüm ayrıntıları aktarabilir.

Bu konjonktürde IBM'in yeni duyurduğu patentli "Veri Gizliliği Motoru" inovasyonu (ABD Patent Listesindeki 8.695.101 numaralı patent), işletmelerin uluslararası ve kurumsal veri aktarımı gereksinimlerini bir araya getiriyor ve tüm projelere uygulanmasını sağlıyor. Böylece kuruluşlar (özel bulut ortamı da dâhil) verileri iki ülke arasında aktarırken farklı tiplerdeki bilgiler için mevcut kısıtlamaları hızla görebiliyorlar. IBM gizlilik motoru aynı zamanda sınır ötesi gizlilik sorunlarını da işaretliyor ve çözüm önerileri öneriyor. Temel gizlilik gereksinimleri değiştiğinde güncelleme yapma özelliğine de sahip. Kullanıcılar olası ihlalleri önlemek amacıyla kendi ekiplerini yeniden inceleme konusunda yeniden bilgilendirebiliyorlar.

Yeni duyuruyu değerlendiren IBM Teknoloji Akademisi Üyesi Kıvanç Uslu: "Günümüzde küresel işletmeler, ülkeler arasındaki bilgi akışının hiç olmadığı kadar önemli olduğu bir ortamda mevzuatla uyumlu kalmak ve kişisel verileri koruma konularında ciddi zorluklarla karşı karşıyalar. IBM'in patentli inovasyonu, işletmelerin giderek daha karmaşık hale gelen ortamda navigasyon işlemi gerçekleştirmelerine ve riskleri proaktif olarak yönetmelerine yardımcı olacak bir teknik getiriyor."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

IBM in 10 sözünden 9 u gelecekte olacak deyip çıkaramadığı geri kalan 1 tanesi ise hiç olmayacak işler. Basında bile klişe oldu "IBM haberi" yani 10 sene sonra olacak..ama siz görmeyecesiniz. Burada havadan civadan bahsedip işletmelere aşırı yüksek fiyatla hizmet satmaya çalışıyor. IBM hizmetlerine inanan kaldıysa ne mutlu onlara, IBM eski hizmetleri çürüdü yenileri gelmedi, yeni dediği birsürü şey lab dışına hiç çıkmadı yinede birşekilde laf cambazlığı ile satıyor, yüksek fiyatlarla hizmet olarak 10 katı kazanç sağlıyor. Efektif kullanılan bir tane IBM ürünü duymadım yine de buna rağmen satabiliyor, Başarılar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir