Ülkeyi denizaltı kablolarıyla donatacak

İnternet dünyasının en çok konuşulan ismi, belki de en çılgın planını hayata geçirmek üzere...

  • Berk Toparlak
Ülkeyi denizaltı kablolarıyla donatacak

Megaupload'un kurucusu Kim Dotcom, kapatılan sitesinin yerine yeni bir site açma planlarının ardından, şimdi de denizaltı kablosu işine el atmaya hazırlanıyor.

Daha önce de Pacific Fibre isimli bir şirket kurup Yeni Zelanda ile Amerika arasına denizaltı kabloları döşemek gibi çılgın bir fikirle gelen Dotcom, yeterli kaynak bulamayınca bu planını hayata geçirememişti.

Ancak hayalinden vazgeçmeyen Dotcom, kişisel Twitter hesabından umut dağıttı: "Pacific Fibre'ı yeniden hayata geçiriyorum. Yeni Zelanda merkezli olacak şirket, ülkenin en büyük IT yatırımlarından biri olacak. Tüm Kiwi'ler için ücretsiz genişbant!"

Bir hayli maliyetli olan denizaltı kablolarıyla genişbant sunma işi, ülkenin bu konudaki yetersiz altyapısını da hesaba katınca bir hayli zor görünüyor. Yeni Zelanda'nın dünyayla arasında az sayıda kablo bağlantısı olduğundan, yerel internet sağlayıcıları da fiyatları yüksek tutmaktan çekinmiyor.

Arap yatırımcıların konuyla yakından ilgilendiğini belirten Dotcom, kaynak sorununu bu yolla çözeceğe benziyor: "1.000'in üzerinde olumlu geri dönüş aldıktan sonra, artık her şey daha da netleşti. Yeni Zelanda Pacific Fibre'ı istiyor. O halde hadi yapalım!"

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

O halde hadi yapalım

Yap bakalım DotCom reyiz :D

"kiwi'ler için ücretsiz " derken ne demek istiyor benim pek bi bilgim yok da ?

@08 Kas 2012 22:22 Yeni Zelandalıların lakabı oluyor "Kiwi." Memeleketlisini kayırıyor yani Dotcom.

Kivi Yeni Zellanda ve Avusturalya kökenli, soyu tükenmeye yüz tutmuş, uçamayan bir kuş türüdür.

Kiwi bir meyvedir.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play