Apple'da şok ayrılık: Çok önemli bir isim şirkete veda ediyor

Apple, Jony Ive'ın şirketten ayrılması sonrasında yaşadığı en büyük ayrılık şokunu yaşıyor; ünlü isim şirketten ayrılıyor.

Apple'da ayrılık: Çok önemli bir isim şirkete veda ediyor

Apple'ın baş donanım tasarımcısı Evans Hankey firmadan ayrılacağını açıkladı. Şu anda yerine gelecek kişi bilinmiyor ve Hankey’in altı ay daha Apple’da çalışmaya devam edeceği belirtildi.

Bu, Apple'ın iPhone'ları, Mac'leri ve diğer her şeyin fiziksel görünümünden ve hissinden sorumlu kişinin şirketten ayrılması anlamına geliyor. Endüstriyel tasarım başkan yardımcısı Evans Hankey, Apple'da yalnızca altı ay daha kalacak. Hankey, bundan üç yıl önce, eski baş tasarım sorumlusu Jony Ive'nin kendi tasarım firmasını kurmak için ayrılmasından sonra donanım tasarımını devralmıştı.

Hankey’den sonra Apple’da tasarım bölümünün başına geçecek kişi resmi olarak açıklanmadı. Bir Apple sözcüsü, “Kıdemli tasarım ekibinin onlarca yıllık deneyime sahip güçlü liderleri var. Evans, biz geçiş boyunca çalışırken kalmayı planlıyor ve liderliği ve katkıları için ona teşekkür etmek istiyoruz” açıklamasını yapmakla yetindi.

Hankey ve insan arayüzü tasarımından sorumlu Başkan Yardımcısı Alan Dye, Ive ayrıldığından beri doğrudan Apple yöneticisi Jeff Williams'a rapor veriyordu. İddialar, Dye'nin şirkette kalacağını söyleyen isimsiz kaynaklara atıfta bulunuyor ve insan arayüzü bölümünde eski bir üst tasarımcı olan Gary Butcher'ın şirkete geri dönüp işin başına geçeceği yönünde.