USB 3.0 ilk kez sahneye çıkıyor!

Merakla beklenen USB 3.0'ın ilk kez nerede görücüye çıkacağı nihayet belli oldu. Detaylar burada...

  • Ümit Öncel
USB 3.0 ilk kez sahneye çıkıyor!
İnanılması zor bir hızla veri transferi yapmak için 2010'a kadar beklemek gerekiyor.

Yılan hikayesine dönen USB 3.0'ın gizemleri, bir türlü son kullanıcıya sağlıklı bir şekilde aktarılamamış olsa da, sunacağı baş döndürücü hız nedeniyle halen büyük bir merak konusu. Ve nihayet saniyede 5 Gbit'lik veri transferine olanak tanıyan bu yeni teknoloji, tüm özellikleri ile Las Vegas'taki Elektronik Fuarı'nda karşımızda olacak.

Sizlere daha önce detaylarını farklı haberlerimiz ile aktarmış olduğumuz USB 3.0'ın demosunun, önümüzdeki hafta başlayacak olan fuarda büyük ilgi görmesi bekleniyor. Demoyu yapacak olan Symwave firması veri depolama ve donanım sektöründe faaliyet gösteriyor. 2007 yılından beri gündemi meşgul eden USB 3.0'ın ise ancak 2010 yılından itibaren yaygın olarak kullanılmaya başlayabileceği söylentileri ise kullanıcıların canını sıkıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 12 Yorum

Saniyede 5gbit yazma hızında depolama aygıtı varmı?

hızlı olmayı kim sevmezki...?

bu teknoloji gelince olacak :D

Saniyede 5gbit yazma hızında depolama aygıtı varmı?
----------------
saniyede 20gbit hızında cihazlar çıkınca usb nin keyfini mi bekleyeceğiz aşın artık bunları aşın...her yeni cihazda usb standartlarını beklememek için adamlar çıtayı yüksek tutuyor ki bu hız az bile...yarın usb ile etkileşimli çok hızlı bir ürün çıksa ne olacak..üstelik daha 2010 a çok var..

"Saniyede 5gbit yazma hızında depolama aygıtı varmı?"

Bu hız değerlerini tek bilgisayar için düşünmeseniz? Telekomun yurtdışı çıkışlarını tek bir bilgisayar kullanmıyor, bunu da aynı şekilde düşünün. Tek USB 3.0'a iki üç tane HDD'yi tam hızda kullanabilcekmiş gibi düşün.

Bu teknoloji çıkıncaya kadar daha hızlı teknolojiler gelir....

5 Gb/s yakında yavaş gelecek. Ayrıca süper PC'ler gelecek..

Daha çok hız, hep hız, ışık hızında hız, hız hız hız. Hız manyağı olcaz.:)

1gbit lan için cok büyük bir rakip olur bu cat 5 ve cat6 satışları durur usb kablo usb hub satışları patlar resmen böle bişi süper olurdu

Sevgili Microsoft Vista ve XP kullanıcıları... Üzgünüz ama USB 3.0 sizin için bir hayal olacak!

SuperSpeed Konferansı'na katılan Microsoft geliştiricileri USB 3.0 desteği için Windows'un USB desteğini yeniden tasarlamaları gerektiğini ve bunun ancak Windows'un gelecekte çıkacak Windows 7 ürünüyle mümkün olabileceğini söylemekte. Henüz resmi bir açıklama olmamakla birlikte, görünen o ki Windows kullanıcıları resmi USB 3.0 desteği almak için Windows 7'ye transfer olmak zorunda kalacak ve Vista ile XP gibi ürünlerde bu destek verilmeyecek.

"""Sevgili Microsoft Vista ve XP kullanıcıları... Üzgünüz ama USB 3.0 sizin için bir hayal olacak!

SuperSpeed Konferansı'na katılan Microsoft geliştiricileri USB 3.0 desteği için Windows'un USB desteğini yeniden tasarlamaları gerektiğini ve bunun ancak Windows'un gelecekte çıkacak Windows 7 ürünüyle mümkün olabileceğini söylemekte. Henüz resmi bir açıklama olmamakla birlikte, görünen o ki Windows kullanıcıları resmi USB 3.0 desteği almak için Windows 7'ye transfer olmak zorunda kalacak ve Vista ile XP gibi ürünlerde bu destek verilmeyecek""""

Malesef MAC ve Linux , Win7 den de uzak kalacak. En azından MS den destek vereceği bir işletim sistemi bilgisi geldi MAC ve Linux dan henüz bir duyum bile alamadık... :(

"Malesef MAC ve Linux , Win7 den de uzak kalacak. En azından MS den destek vereceği bir işletim sistemi bilgisi geldi MAC ve Linux dan henüz bir duyum bile alamadık... :("

hayır... linux desteği olacak. yamalar yapılmaya başlandı bile. sadece xHCI kontrolörü için gerekli sürücünün yazılması gerekiyor ama xHCI betimlemesi henüz kamuya açıklanmadığı bu sürücü hala yazılamadı.
biz sadece bunları bekliyoruz. yani bütün linux kullanıcıları bundan yararlanacak. ama windows tarafı win7 kullanmak zorunda zira windows xp ve vistaya destek vermeyeceklerini açıkladılar. malesef usb 3 kullanmanız için win7 ye geçmeniz gerekecek. herhalde ekstra bir ücret taleb edeceklerdir :) (win7 lisans ücreti)

Sen de yorum yaz