USB belleğin karanlık yüzü!

Hepimizde üçer beşer bulunan USB belleklerin, hacker'ların en büyük dostu olduğunu biliyor musunuz?

  • Cenk Atlı
Hacker'lar kritik saldırılar için USB kullanıyor!

Aslında yasadışı işlere imza atıyor gibi görünseler de bazı hacker'ların hükümetler tarafından desteklendiği bilinen bir gerçek. Bu hacker'ların nükleer enerji santralleri, barajlar ve petrol rafinerileri gibi kritik yapılara saldırmak için birçok zekice yöntemden yararlandığını söyleyebiliriz.

Konuyla ilgili bir araştırma yapan Honeywell bünyesindeki siber güvenlik baş mühendisi Eric Knapp bu kritik yapılarda bulunan zararlı yazılımların üçte birinin kullanıcılar tarafından bağlanan USB sürücülerden kaynaklandığını belirtti.

Buna göre, hacker'lar ilgili yapıların doğrundan kendilerini hack'lemek yerine daha savunmasız olan kurumsal tarafı hedef alıyorlar. İlgili kurumun çalışanları tarafından kullanılan USB bellekler özel olarak bir kötü amaçlı yazılım tarafından enfekte ediliyor ve bu USB bellek kurumdaki bir bilgisayarda kullanıldığında bu yapının kontrol sistemini etkiliyor.

Örneğin Stuxnet adı verilen, ABD ve İsrail ortak yapımı olan gelişmiş bir zararlı yazılım İran'daki nükleer tesisleri hedef almış ve yukarıda bahsettiğimiz yöntem üzerinden nihayet sisteme sızarak tesisin kapatılmasına neden olmuştu. Geçtiğimiz Mart ayında da ABD'li yetkililer benzer bir yöntemle bir İranlı hacker'ın New York'taki bir barajın sistemine sızmaya çalıştığını belirtmişti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

5 - 10 tane flash belleğin içine zararlı kodlar yerleştirip, herhangi bir kuruluşun çevresinde rastgele yerlere saçsam?? Size bu 10 bellekten kaçtanesini yerde bulup götürüp kurumdaki bilgisayarlara takarlar? Bu kadar basit işte. (Yapmayın, aman... Bu arada Black Hat ler tam başbelası)

Peki heçkırlar da bizi görecek mi

@11 Haziran 2016 16:39 komik mi?

Yav hehe. Bende zaten buzdolabından insanların ne yediğini bulup o yiyecekleri buzdolabiyla mutasyona uğrattım. Hemde bilgilere buzdolabının fişi ile ulaştım

Flash Bellekler veya Taşınabilir HDD/SSD'ler çok büyük risk altındalar; eğer ki bu diskleri yabancı bilgisayarlara bağlıyorsanız. Siz çok titiz olabilirsiniz, bilgisayarınızda tek bir virüs bile olmayabilir ama enfekte olmuş yabancı bir bilgisayara taşınabilir diskinizi bağladığınız anda herşey biter. Yazdırma koruması olan diskleri tercih ediniz ve taşınabilir disklerinizi yedekleyiniz! Diske temizlenemeyen bir virüs bulaşması durumunda Windows DVD'si ile bölümü siliniz ve yeniden oluşturunuz..

@cleverman hangi pcde virus yok avutma kendini

ABD Ve İsrail ortak yapımı bir araştırma şirketi.. Yılanın başları..

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost