USB bellek alırken bu 5 maddeye dikkat!

USB bellek almak basit bir iş gibi görünebilir. Ama bu 5 detaya göz atmadan sakın karar vermeyin!

  • Zeynel A. Öztürk
USB bellek alırken bu 5 maddeye dikkat!

Bulut depolama hizmetleri harika olabilir, ancak USB flaş diskler bizimleler ve yakın gelecekte bir yere gitmeye niyetleri yok. Verilerinizi yedeklemeden işletim sistemi yüklemeye USB diskler, hala çok faydalılar. Ancak bir sonraki USB flaş disk alışverişinizde aklınızda bulundurmanız gereken bazı şeyler var.

1. Benzer görünen özellikler yanıltabilir

Birbirine benzer iki flaş sürücü gördünüz ve aklınıza şu soru takıldı, "Bu sürücülerin ikisi de USB 3.0 destekli, aynı marka ve 64GB depolama alanı var. Neden biri daha pahalı?" Cevap, bileşenlerin kalitesinin farklı olması - bu, sürücünüzün nasıl çalışacağını etkileyecektir.

USB 3.0, USB 2.0'dan çok daha pahalı olsa da kullanılan flaş bellek ve denetim arasındaki farklar, performansı etkiler. En iyi sürücüler, SSD'lerle benzer kalitede ve seviyede denetimler kullanırlar. Daha ucuz sürücüler ise verileri depolamada ve aktarmada çok iyi olmayan daha ucuz bileşenlere yer verirler.

2. Küçük ve ince boyutlar, her zaman o kadar iyi değil

Küçük flaş sürücüleri taşımak daha kolay, ancak boyutları aşırı derecede küçüldüğünde, bahsettiğimiz kaliteli bileşenler içlerine sığmayabiliyor. Daha iyi bileşenler, genellikle daha geniş fiziksel alana ihtiyaç duyuyorlar ve boyutu kırpmak, genellikle kalitenin düşmesi anlamına geliyor.

Zaman içinde daha küçük ve ince kaliteli sürücüler göreceğiz, ancak henüz bu zamana ulaşmış değiliz.

3. Kısıtlı ömre sahipler, ancak bu sorun değil

Flaş sürücüler, ortalama 3.000 - 5.000 yazma döngüsüne sahiptirler. Bu az gibi görünse de aslında flaş sürücü için yeterlidir ve çoğu sürücü, bu kadar yazmadan önce ömrünü tamamlayacaktır.

Flaş diskinizi söküp çıkararak ona hasar verme olasılığınız daha yüksektir. Günde iki kez kullandığınız bir flaş sürücü, 3.000 yazma döngüsünü dört seneden uzun sürede tamamlayacaktır.

4. MicroUSB portları kullanışlı, ancak

Android kullanıcıları, üzerinde hem USB portu, hem de microUSB portu barındıran flaş sürücülerine yakınlık hissediyorlar. Ancak önce Android'li telefonunuzun USB OTG (On-The-Go) özelliğini desteklediğinden emin olmanızda fayda var. Bunun için üreticinin web sitesine bakabilir veya Google'ı kullanabilirsiniz.

Cihazınız USB OTG desteği sunmuyorsa, microUSB portlu bir flaş sürücü işinize yaramayacaktır. Cihazınızda USB OTG desteği varsa, ona depolama alanı ilave edebilirsiniz.

5. Korunaklı veya güvenli flaş sürücüler

Dayanıklı sürücüler, fiziksel hasara karşı koruma sağlayabilir. Güvenlik özelliklerine sahip sürücüler ise verilerinizi çalmak isteyenlere karşı iyi bir önlem olabilir. Ancak bu özelliklere gerçekten sahip olup olmadığınızı düşünün. Çoğu kullanıcı, USB sürücülerde yüksek bir güvenlik seviyesine ihtiyaç duymaz. Dahası dosyalarınızı normal bir USB diskinde ücretsiz olarak da şifreleyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

CD'iz DVD'iz, multi boot kurulum dosyaları için USB bellekler ve SD kartlar candır, can. Özellikle SD kartlarında bulunan yazma koruması çentiği olması tercih sebebimdir. E.. malum, virüsler hâlâ kol geziyor.

iyide türkiyede usb bellek almayı düşünen adam önce fiyatına bakıyor en ucuzu kac lira , daha ucuzu varmı sormuyokı veya bilmiyorkı usb2 mi, usb3 mu ,yada pahalı olan neden pahalı diye sonra 3 ay sonra usb bellek aldım 3 ayda bozuldu diye dert yanıyor.

hangi modelleri alalım öneri varmı?

O yüzden her daim Kingston iyidir.

1 GB kapasiteden 32 GB kapasiteye kadar 8 farklı marka ürün kullandım hepsi de istenilen performansı verdi. Yeter ki güvenli çıkış yapın birçoğu bunu ihmal ediyor. İsterse altından yapsınlar, takınca mini led ışığı yanmıyorsa tercih etmiyorum. Avrupa'da en pahalı ve nitelikli USB ile boy ölçüşen en ekonomik olan ''Intenso'' marka ürünler Türkiye'de piyasada yok. Favorim TOSHİBA, TDK ve Verbatim.

1tb kingston da var o daha pahalı neden wifi yapmamışlar telefonun cihazlardan bölümde veri depolama yapılabilirdi birde aklaim pil ile batarya görevi görerek taşınması da sağlanırdı usb bilgisayara takılarak saj etmeside bir okadar basitleştirilebilirdi ufak boyutlarda geniş depolama birimi fiyat tabi çok yüksek olurdu tahminen

Toshiba ne kadar ugrasirsaniz ugrasin cok kisa bir sürede formatlanamaz sekilde kullanilamaz hale geliyor. Kac tane ucuz diye aldigim Toshiba usb bellegi 1 haftada cope attim. 5 sene once aldigim Kingston usb ise hunharca kullanmama ragmen sapasaglam. Diger markalar konusunda fikrim yok.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play