USB-C artık kulaklıkları da destekleyecek!

USB-C standardında yapılan bu geliştirme, bazılarımız istemesek de kulaklık girişi olmayan telefonların yolunu açacak!

  • Zeynel A. Öztürk
USB-C artık kulaklıkları da destekleyecek!

USB standardının sorumlularından USB implementers forum, ses iletimini USB-C kablolarına getirecek "USB Audio Device Class 3.0" standardını ortaya çıkardı.

USB-C kabloları şu an veri, güç ve videoyu tek kablo üzerinden aktarabiliyor. Bu yeni standart ise USB-C üzerinden ses aktarımını kolaylaştıracak. Böylece üretiler, dilerlerse iPhone 7 gibi 3.5mm ses girişinden yoksun bir telefon üretebilecekler. Telefonların üzerindeki deliklerin azalacak olması, aynı zamanda su geçirmez telefon üretmeye çalışan üreticilerin işini kolaylaştıracak. Elbette USB-C üzerinden dijital olarak aktarılan sesin kalitesinde de artış olacak.

Tek girişli telefonlar, geri kalanımız için ise aynı anda müzik dinlemeyi ve şarj etmeyi zorlaştıracak. Özellikle taşınabilir pillerin çok satıldığını düşünürsek bu önemli bir sorun haline gelebilir. 3.5mm'lik kulaklıkların her yerde ucuza bulunabildiğini, uygun fiyatlı USB kulaklıkların ortaya çıkmasının ise yıllar alabileceğini unutmayalım.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Çeviriciler ne güne duruyor

@28 Eylül 2016 22:02 nasıl şaj edeceksin?

Apple yaptı ya sanki bütün dünya bunu istiyormuş gibi bir sürü firma başlar artık bu tarz kulaklık olayına. 3.5 mm jack sayesinde özgürce istediğimiz kulaklığı alabiliyoruz İnşallah bu iPhone 7 satılmazda vazgeçerler bu olaydan.

Usb gibi sokette sabit durmasi gereken bir kablo her zaman daha kirilgan olacaktir, standart kulaklik soketini kaldirmak tamamen ticari bir hamle ve kullanici zerre umursanmiyor, uyduruk bahanelerle sanki iyi birsey yapiliyor imaji veriliyor, 3 mm den ince telefon yapan varmi? Icinde 4 tane pin olan soketi yalitmak cokmu zor? Amac uzum yemek tamam ama bagciyi boyle doversen bu balli manavlikta cok gitmez.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play