Ve Twitter'ın "kökünü kazıdık!"

Başbakan Erdoğan'ın "Twitter Mwitter kökünü kazıyacağız" demesinden saatler sonra, Twitter "gitti!"

Twitter'ın "kökünü kazıdık!"

GÜNCELLEME: Telekominikasyon İletişim Başkanlığı'nın Site Bilgisi Sorgulama sayfasında Twitter'ı sorguladığımızda, karşımıza, site hakkında birçok "KORUMA TEDBİRİ" alındığını görüyoruz. Aynı şekilde, DNS ayarlarıyla oynamayanlar da, erişimin engellendiği mesajını almaya başladılar. Yani Twitter'a erişim, Erdoğan'ın sözlerinden hemen sonra Türkiye'de resmi olarak yasaklanmış durumda.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın bugün yaptığı "Twitter Mwitter kökünü kazıyacağız" açıklamasından sadece birkaç saat sonra, dev sosyal ağa Türkiye'den erişim sağlanmakta zorluk çekildiği haberleri geliyor.

Twitter'dan resmi bir teknik sorun açıklaması gelmiş değil. Ancak ülkemizde şu an, özellikle GSM operatörleri üzerinden Twitter'a ulaşılamıyor. Bazı internet servis sağlayıcısı kullanıcıları da aynı durumu rapor ediyor. DNS değiştirerek ya da VPN üzerinden Twitter'a erişimde ise şimdilik bir sorun yok.

Dediğimiz gibi, resmi bir duyuru ne Twitter tarafında var, ne de bizim tarafımızda var. Ama şu anda erişimin sağlanamadığı bir gerçek.

Başbakanın bugün yaptığı açıklamadan sonra, Başbakanlık Basın Müşavirliği de şu açıklamayı yapmıştı:

"Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bugün Bursa mitingindeki konuşmasında Twitter hususunda kullandığı ifadelerde, hukuki bir duruma işaret edilmektedir.

Halihazırdaki durumda, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bazı linklerin kaldırılmasına ilişkin mahkemelerden çıkarmış oldukları kararların uygulanması konusunda Twitter yetkililerinin duyarsız kaldıkları bir süreç söz konusudur. Nitekim bu süreç zarfında mahkeme kararları doğrultusunda TİB gerekli girişimlerde bulunmuş, ancak Twitter yetkilileri bu taleplere duyarsız kalmıştır.

Mahkeme kararlarını umursamama, hukukun gereğini yerine getirmeme biçimindeki bu tutumda bir değişiklik gözlenmemesi halinde, vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermek için teknik olarak, Twitter'e erişimin engellenmesinden başka çare kalmayabileceği belirtilmektedir. Başbakanımız da Bursa'daki konuşmasından bu olguya dikkati çekmiş bulunmaktadır."

Sebebi ne olursa olsun kesin olan bir şey var: Ülkemizde "Twitter gerçekten de Mwitter olmuş durumda." Detaylar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz...

Okuyucu Yorumları