Vodafone'dan 300 milyon TL'lik fiber imza!

Vodafone, Türkiye'nin fiber bağlantı altyapısını katlayacak projede önemli bir aşama kaydetti!

Vodafone Türkiye'den 300 milyon TL'lik fiber imza!

Türkiye'nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla yeni marka kimliğini duyuran ve altyapı yatırımlarına hız vereceğini açıklayan Vodafone Türkiye, dünya çapında en son telekomünikasyon hizmetlerini yurda yayma hedefiyle çalışmalarına devam ediyor. Son 4,5 yılda altyapısına 3,7 milyar TL yatırım yapan Vodafone, yeni dönem yatırımlarının ilk ayağı olarak Türkiye Elektrik İletim A.Ş.'nin (TEİAŞ) enerji iletim hatlarında bulunan fiber optik kablolarının kullanım hakkı ihalelerini, toplam 45 milyon 699 bin euro (128 milyon TL) bedelle 15 yıllığına aldı. Vodafone Türkiye, kullanım hakkını aldığı mevcut hatlara erişim için kuracağı ek fiber optik ağıyla da toplam fiber hat altyapısını 2,5 katına çıkaracak.

Türkiye'nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına uzanan büyük fiber optik ağ yatırımı için ihale bedeli dahil 300 milyon TL altyapı yatırım bedeli öngören Vodafone'un TEİAŞ'tan kullanım hakkını aldığı fiber ağ, ilk etapta 3x100 Gbps'lik kapasite sunacak. Ek yatırımlarla yeni kurulacak fiber optik ağla birlikte maksimum kapasite 80x100 Gbps'ye erişecek. Vodafone Türkiye'nin santral ve transmisyon toplama merkezlerinin TEİAŞ'ın hatlarına bağlanması ile toplamda 2,5 katına çıkacak Vodafone Türkiye'nin fiber ağı, Vodafone Grubu'nun tüm dünyadaki 1 milyon kilometreyi aşan fiber ağıyla da entegre olacak. Vodafone'un transmisyon altyapısını güçlendirecek proje, Türkiye'nin Avrupa'dan Asya'ya fiber köprü olmasını da sağlayacak. Bu altyapı, gelecek mobil iletişim teknolojilerinde kullanıcılara 1 Gbps'ye kadar bant genişliğinin karşılanmasına imkan tanıyacak. Vodafone, TEİAŞ'tan kullanım haklarını aldığı fiber ağlar ile Türkiye'nin dört bir yanına "süper internet" hizmetini götürmeyi hedeliyor.

"Ses ve veri ağına köprü olacak"

"Türkiye, Avrupa'dan Hindistan'a ses ve veri ağına köprü olacak"

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Gökhan Öğüt, konu hakkında şu değerlendirmede bulundu:

"Vodafone Türkiye olarak ülkemizi genişbant mobil iletişim ve dijital dönüşümünde dünya ligine çıkarma hedefiyle faaliyet gösteriyoruz. Bu geleceği gerçek kılacak dönüşümün lideri olarak, sürekli teknoloji, hizmet ve sosyal yatırımlarımızla şekillendireceğimiz Dijital Dönüşüm Hareketi'ni ilan ettik. Dijital bağlantılı dünyanın yeni merkezi Türkiye'yi bilgi ve iletişim teknolojilerinde bölgenin doğal liderine dönüştürmek ve abonelerimize "küçük mucizeleri" yaşatmak hedefiyle son 4,5 yılda altyapımıza toplam 3,7 milyar TL yatırım yaptık ve altyapı ekipman sayımızı üç katına çıkardık. Türkiye'yi dünyanın en ileri 3G teknolojisi HSPA+ ile buluşturduk.

Artan veri ihtiyacını karşılamak ve mobil interneti herkes için erişilebilir kılmak adına fiber ağımızı güçlendirecek yeni projemizi başlatıyoruz. Bütünleşik telekomünikasyondan mobil ihtiyaçlara kadar, Türkiye'yi dijitalleşmeye götürecek ve yeni dünyanın merkezindeki en önemli aktörlerden biri kılacak fiber şebekemizi, TEİAŞ'tan kullanım hakkını aldığımız fibet hatlarla güçlendiriyoruz. Ayrıca iki yıl içinde bu ana hatları şebekemize eklemek üzere yepyeni fiber ağlar inşa edeceğiz. Yaklaşık 300 milyon TL'lik altyapı yatırımıyla oluşturacağımız bu yeni ağımızla, Vodafone Türkiye'nin fiber şebekesini 2,5 katı büyüklüğe eriştirmeyi planlıyoruz. Mevcut 1 milyon kilometrelik Vodafone global fiber şebekesine entegre olacak ağımız sayesinde ülkemiz, Avrupa'dan Hindistan'a ulaşan ses ve veri ağının köprüsü görevini üstlenecek. Vodafone Türkiye olarak bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de yatırımlarımızı artırarak sürdürme kararlılığında olduğumuzu, faaliyetlerimize bu bilinçle her zamankinden daha güçlü ve güvenle devam ettiğimizi ifade etmek isterim."

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

Guzel. Devamini da bekliyoruz

transmisyon nedir? aplikasyon gibi.. ingilizce kelimeler bu şekilde türkçe olmuyor sayın editörler..

@24 Ara 2013 20:02 yarı cahillik ve ukalalığın sonucu

Fiber olsa ne olacak.gecen bi arkadas internet paleti aldi facebook yok girmiyor. Gül gül olduk. ertesi gün numarayi degistirdi.freezone falan nedir demeyin. Acikca yazmaz sunlar yok diye internet su fiyat der. Engelliymis meğer.

Helal Vodafone sana... Kurtar bizi şu tekelci netten...(adı lazım degil baş harfi "T" ..:) )

bu operatör bunu yaparken Türkcell de armut toplamayacak herhalde Onun da bunun üstüne projeleri olacaktır. Mesela Uydu internet veya Wimax(dar alanlı ağ hizmeti) olabilir.

TURKCELL 3 yıl önceden başladı vodafone uyusun...

3x100 gbps kapasite nedir ki, bu bir sehire yetmez. Kaldi ki 4g ile hizlar zaten 10-20 katna cikacagindan, bu altyapiyla hic birsey yapamazlar.

Peki ya 15 yıl sonra ne olacak? Sonuç itibariyle fiber altyapı sadece 15 yıl kiralık ve 4.5G ihalesinde en kötü paketleri Vodafone Türkiye aldı. Kısacası Vodafone Türkiye kullanılmaz.

Vodafone Türkiye ülkemize geldiği zaman eski şebekeleri devre dışı bırakıp yeni istasyonları (2G-3G) aktive etmesi gerekirdi. Ancak sadece eski istasyonlara ufak bir güncelleme gereği duydular. Genelleme olarak bakarsak Vodafone dünyanın en iyi operatörlerinden biri ama bu tablo ülkemize maalesef ki yansıyamadı. İşte bu yüzden fahiş fiyatlara sahip olan Turkcell'i kullanıyorum.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir