Vücudumuz kredi kartı oluyor

Yeni bir teknoloji sayesinde yakında vücudumuzun her tarafını kredi kartı olarak kullanabileceğiz.

Vücudumuz kredi kartı oluyor
RedTacton isimli akıllı kart ile kullanıcı elinden 200kbps veri akışı sağlanabiliyor.

Nippon Telegraph and Telephone Corp. (NTT) kullanıcıların odalara kart bastırmadan ya da okutmadan girmelerini sağlayacak yeni bir teknoloji geliştirmekte olduğunu açıkladı.

Bu teknolojide, kullanıcının vücudu bir kablosuz vericiye dönüşüyor ve yaydığı dalgalarla elektronik kilitlerin kullanıcıyı tanıması ve açılması sağlanıyor. Veriler, kullanıcının vücudu, elleri ve ayaklarında küçük elektrik akımları halinde dolaşıyor ve örneğin bir kapının koluna yaklaşınca veya hafifçe dokununca kimlik doğrulamasının yapılması sağlanıyor.

Bu sayede örneğin bir arabayı, sadece arabanın sahibi kapısına dokunarak açabilecek, ya da metroya girerken ücret kapıdan geçerken kullanıcının cebindeki karttan otomatik olarak düşülebilecek. Hijyenik koşullar nedeni ile hiçbir yere dokunulmaması gereken yoğun bakım, laboratuar gibi ortamlara giriş çıkışta kimlik doğrulamasını dokunmadan yapabilme imkanı da sağlayabilecek olan sistemin piyasaya çıkış tarihi konusunda bir açıklama yapılmadı.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

hep filmlerde görmeye alıştığımız sahneler artık günlük hayatımızın birer parçası olmaya başladı. Bakalım ömrümüz daha neleri görmeye yetecek. Bu hıuz korkutuyor beni...

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play