WannaCry, Windows 7'li PC'lere Bulaşmış!

WannaCry'ın en çok Windows XP'li bilgisayarları ele geçirdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! İşte çarpıcı tablo...

  • Zeynel A. Öztürk
WannaCry, Windows 7'li PC'lere Bulaşmış!

WannaCry fidye yazılımı, en çok eski Windows sürümlerini etkiliyor. Saldırı şimdiye kadar en çok Windows 7 kullananları etkiledi.

Bugüne kadar yaşanan en kötü siber saldırılardan biri olan WannaCry, geçtiğimiz günlerde dünya çapında hastaneleri, okulları ve firmaları etkiledi. Saldırı, 150 ülkede 300 binden fazla bilgisayardaki dosyaları şifreleyerek veya karıştırarak kullanılmaz hale getirdi ve bunun karşılığında kurbanlarından dosyaları geri getirmek için en az 300 dolar istedi.

Güvenlik firması Kaspersky Lab'in Cuma günü yayınladığı verilere göre zararlının bulaştığı bilgisayarların yüzde 98'i, Windows 7 kullanıyor. Kurbanların yüzde 1,5'inin 2008 RS Server kullandığı, Windows XP kullananların oranının ise "önemsiz" olduğu söyleniyor.

Windows 7, 2009'da yayınlanmasına rağmen Microsoft'un en çok kullanılan yazılımı olmayı sürdürüyor. Microsoft, zararlının kullandığı açığa yönelik bir yamayı Mart'ta yayınlasa da çoğu kullanıcının Windows'u güncellemediği anlaşılıyor. Microsoft, WannaCry için bir istisna yaparak artık desteklemediği Windows XP gibi eski Windows'lar için bile bir yama yayınlamıştı.

Microsoft'un yaptığı açıklamaya göre firmanın ücretsiz antivirüs yazılımını kullananlar ve Windows Update'i etkinleştirmiş olanlar, sorundan etkilenmiyorlar. Firma, daha fazla bilgi edinmek isteyenleri güvenlik blog'una yönlendiriyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

"Microsoft, zararlının kullandığı açığa yönelik bir yamayı Mart'ta yayınlasa da çoğu kullanıcının Windows'u güncellemediği anlaşılıyor." Yakın zamanında Microsoft'un Windows 7 kullanıcılarının bilgisayarlarına oldubitti ile Windows 10 yazılımını yüklemeye çalıştığını hatırlatmak isterim.

yalana bak... windows 10, 8.1, 8, 7, vista, XP etkileniyor ama sadece eskiler etkilenir diye palavra sıkıyorlar...

Xpli cihazların çoğu eski ve büyük bir kısmı nete çıkış vermeyen makineler olduğu için sızma gereği bile duymamıştır bu virüs sonuçta yazılma amacı para koparmak eski makineden ne kadar para kopartabilirki kullanıcı yenilemeyi tercih eder bulaştığıyla kalır :D

Hala w7 kullanan insan profilini incelenecek olursa, neden bu oranın bu denli yüksek olduğu çözümlenebilir.

Çünkü en çok windows 7 kullanılıyor.

Sen de yorum yaz