WhatsApp 4.000 smiley ile çökertilebiliyor!

WhatsApp uygulamasının, bu basit yol sayesinde kolayca çökertilebileceği ortaya çıktı!

WhatsApp 4.000 smiley ile çökertilebiliyor!

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, herhangi birinin diğer kullanıcıların WhatsApp istemcilerini çökertmesine neden olabilecek önemli bir hataya sahip. Yama dağıtılana kadar uygulamanın çökmesini durdurmanın tek yolu tüm konuşmaları silmekten geçiyor.

Uygulamadaki bug Indrajeet Bhuyan isimli bağımsız bir araştırmacı tarafından bulundu. Bhuyan, bir hedefe 4000 smiley ifadesi gönderilerek uygulamanın kilitlenip çökmesine neden olunabileceğini keşfetti. Bu durum WhatsApp'ta özel karakter seti kullanılarak yazılmış 2000 kelimelik bir mesajı aldıktan sonra oluşan çökme hatasından faklı değil. Bu açık da geçtiğimiz yıl Bhuyan tarafından tespit edilmişti.

WhatsApp geçen yıl mesajlarda izin verilen karakter miktarını sınırlayarak hatayı düzeltmişti. Ne yazık ki mesajlaşma uygulamasının arkasındaki geliştiricilerin smiley ifadeleri için benzer sınırlamaları koymayı unutmuş olması, bu açığın Indrajeet Bhuyan tarafından istismar edilmesinin önünü açmış oldu.

WhatsApp'ın Android platformu için yayınlanan son sürümünün Marshmallow, Lollipop ve Kitkat çalıştıran cihazlarda test edildiği ve saldırıya açık olduklarının görüldüğü ifade ediliyor. Ek olarak Chrome, Opera ve Firefox ile kullanılan WhatsApp Web sürümü de savunmasız durumda. Windows Phone ve iOS uygulamalarının ise saldırıya karşı savunmasız olup olmadığı henüz belirsizliğini koruyor.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

:) ahahha harbiden çöküyor :dd

s6 edge cihazı kullanıyorum whatsapp çökmedi fakat gelen mesaja giremedim mesajı sildiğimde hiçbir sorun yaşanmadı

windows phone'da işlemez bu

@24 Aralık 2015 18:27 Ben de sanmıyorum. Kalas gibi işletim sistemi. Zor. Yani windowsun garip bir kalitesi var her ne kadar kullanmayı tercih etmesem de

bi arkadaşı trolleyecektim. yaparken benim iphone 6s çöktü :/ ios da savunmasızmış. ava giden avlanır :(((((((((((

Windows Phone da işe yaramaz bunlar.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir