WhatsApp mesajlarınız gerçekten siliniyor mu?

WhatsApp kullanıcıları, ortaya atılan yeni iddia sonrasında işte bu sorunun cevabını arıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
WhatsApp mesajlarınız gerçekten siliniyor mu?

iPhone'unuzda WhatsApp kullanıyorsanız, sohbetleriniz sandığınız kadar güvende olmayabilir. Bir gizlilik araştırmacısı, WhatsApp'ın iOS sürümünün bazı bilgileri telefonunuzda erişilebilir durumda bıraktığını söylüyor. Bu da, WhatsApp kullanıcılarının aklına şu soruyu getiriyor: WhatsApp mesajlarınız gerçekten siliniyor mu?

Araştırmacı Jonathan Zdziarski, iPhone'da silinen WhatsApp sohbetlerinin izlerini bulduğunu, bu izleri bir araya getirerek sohbetleri tekrar oluşturmanın mümkün olduğunu söylüyor. Zdziarski'nin blog gönderisine göre bu tür izler, telefonunuzda "aylarca" dolaşabiliyor. Sohbetleri gerçek anlamda silmenin yolu ise şu an için WhatsApp'ı telefonunuzdan kaldırmaktan geçiyor. Zdziarski, benzer bir sorunun Apple'ın iMessage uygulamasında da bulunduğunu söylüyor.

Araştırmacıya göre silinen sohbetlerin tam anlamıyla silinmemesi nedeniye panik yapmaya gerek yok. Sadece kullanıcının bu konuda bilgi sahibi olması ve başkalarının silinen sohbetlere erişebileceğini bilmesi yeterli. Araştırmacı, sorunu çözmeye yönelik ipuçlarını burada paylaşıyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Sahibi facebook olduğu için tüm mesajlarınız şifresiyle birlikte anında cia ye bildiriliyordur.

@01 Ağustos 2016 00:58 Cia artık daha politik ve sahada darbelerle ve suikastlerle felan uğraşıyor. O dediğin işe NSA bakıyor ve haklısın, facebook tüm verileri anında her isteyene veriyor...

@01 Ağustos 2016 00:58 Muhittin Topalak from Kazlıçeşme, sen misin?

@01 Ağustos 2016 11:27 aynen karıştırmışım nsa işte.

@01 Ağustos 2016 16:36 Köle sakin ol... Muhittin kod adını biliyor olman, seni şirketlerin her dediğini yapan, yanlışlarını dahi eleştirtmeyen trollerden olduğun gerçeğinin üzerinin örtülemez olduğu bilgisine haiz olmadığını değiştiremez...

yıl 2017 olacak hala whatsapp kullanan mı kalmış... yazık... yazık...

@01 Ağustos 2016 02:10 2/1 Arkadaşım sen yarının dünyasında falan mı yaşıyorsun? WhatsApp bizi sms'ten kurtaran, ücretsiz, reklamsız şu an dünyanın en popüler sohbet uygulamalarından birisi. Kurumsal firmalar bile bu uygulamadan yararlanmaya başladı. iPhone kullanmıyorum fakat en basitinden müzik bile kopyalanmasında kullanıcıların çoğu sorun yaşıyor. Bu kişiler mi konuşma geçmişini bulacak? Yada bulabilse bile muhtemelen vakit alacak bir iş.

@01 Ağustos 2016 02:10 2/2 Bu zamanda kim kimin telefonunu 5dk'dan fazla kurcalayabilir. Dediğim o ki sen takma kafanı bunlara. Teknolojinin nimetlerinden faydalan, hayatını kolaylaştır, iş yükünü azalt (:

Dünyadaki hangi uygulama olursa olsun, kullanıcısı milyonlara ulaştığı anda "gizlilik ve güvenlik konusunda büyük risk taşıyor" demektir.

Sen de yorum yaz