WhatsApp, Ne Kadar Uyuduğunuzu Sızdırıyor!

WhatsApp'ın ne kadar uyuduğunuzu ve fazlasını başkalarına sızdırabildiği böyle "ispatlandı"!

WhatsApp, Ne Kadar Uyuduğunuzu Sızdırıyor!

WhatsApp uygulamasını telefonda veya PC'nizde kullandığınızda karşı tarafa "çevrimiçi" olarak göründüğünüzü muhtemelen biliyorsunuzdur. Uygulamanın bu özelliğinin aynı zamanda bir açık olabileceği, bir geliştirici tarafından kanıtlandı.

WhatsApp, "son görülme" tarihinizi herkese, sadece kişilerinize göstermeye veya hiç kimseye göstermemeye izin veriyor. Bununla birlikte "çevrimiçi" durumunu isteseniz de gizlemeniz mümkün değil. Başta zararsız gibi görünse de bu veriler kaydedildiğinde, örneğin kaç saat uyuduğunuz ortaya çıkarılabiliyor.

Geçmişte güvenliğe yönelik benzer keşifler yapan geliştirici Rob Heaton, bu verinin kötü amaçla nasıl kullanılabileceğini göstermek üzere bir Chrome eklentisi geliştirdi. Geliştirici, bu eklentiyle WhatsApp Web üzerinden kendi arkadaşlarının çevrimiçi oldukları saatleri kaydetti.

Bir kişinin çevrimiçi etkinliği bir başkasıyla karşılaştırıldığında işler daha da korkunç bir hal aldı. Veriler üst üste getirildiğinde kişilerin birbiriyle konuştuğunu anlamak mümkün hale geldi. Heaton'ın paylaştığı grafikler, bu ilişkinin kağıt üzerinde nasıl göründüğünü gösteriyor:

Araştırmacı, bu verinin kolayca büyük ölçeklerde toplanabileceğini ve üçüncü partilere reklam amaçlı satılabileceğini söylüyor. Örneğin uykusuzluk çekenler, uyku hapı üreticileri için harika müşteriler olabilirler.

Heaton'ın bahsettiği sorunun sohbet araçlarının yıllardır yaşadığı bir sorun olduğunu belirtmekte de fayda var. Hatta bazı araştırmacılar, aynı açığı Facebook'ta da kullanmış bulunuyorlar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Bu yonteme gore 3 gun uyudugum oluyor, gercekten dahice.

yıl 2018 oldu olacak hala whatsapp kullanan mı var yuh...

@grezimonk BYLOCK var

Tam bir baş belası durum. Bu izlenme olayı kesinlikle yasalarlar aşırı kontrol altına alınmalıdır ve devletin kendisi de bu yasalara dahil edilmelidir. Çok riskli durumlar ortaya çıkacak ve kimse önlem almıyor.

millet işsizmidir nedir nelerle uğraşıyorlar.

o halde ben haftada 3-4 gün uyuyorum

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir