WhatsApp sesli görüşme özelliği hazır!

WhatsApp'ın sesli görüşme özelliği, artık herkese açık! İşte onu kullanmak için yapmanız gerekenler.

WhatsApp'ın sesli görüşme özelliği hazır!

WhatsApp'ın kısa bir süre önce test etmeye başladığı sesli görüşme işlevi, Android'li telefonlara yayılmaya başladı. İşlev şu an Türkiye'de de kullanılabilir durumda.

Sesli görüşme işlevi, 2.12.19 sürümünden itibaren kullanılabiliyor. Güncelleme kademeli olarak dağıtıldığından onu henüz Google Play üzerinden alamıyorsanız, whatsapp.com/android adresine giderek indirebilir veya beklemeyi tercih edebilirsiniz.

Yaptığımız denemelerde sesli görüşme işlevinin sorunsuz biçimde çalıştığını gördük. Ses kalitesi normal telefon görüşmelerine göre çok daha iyiydi, ancak 1 saniyeye yakın bir gecikme tecrübe ettik.

Yeni özellik sizde de var mı?

Telefonunuzdaki WhatsApp'ın yeni işleve sahip olup olmadığını uygulamayı açar açmaz fark ediyorsunuz. Yeni arayüz, aramalar, sohbetler ve kişiler olmak üzere üç sekmeye ayrılmış bulunuyor. Yeni bir sesli görüşme başlatmak için Aramalar sekmesini kullanabilir veya sohbet penceresinin üzerindeki telefon simgesine tıklayabilirsiniz.

Bir arkadaşınız sizi WhatsApp aracılığıyla aradığında, "cevap ver", "reddet" gibi seçeneklerin yer aldığı normal çağrı ekranına benzer bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Gelen çağrılara dilerseniz mesajla cevap vermeniz de mümkün.

Sesli sohbet özelliği elbette WhatsApp'a has bir yenilik değil. Aynı özellik, bir süre önce Facebook Messenger tarafından da sunulmaya başlanmıştı.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

skypeda zaten çoktandır var olan özellik sanki devrimmiş gibi whatsappa gelince neden olay oluyor. zaten skypedan arama yapıyorduk yada viber gibi farklı programlar aracılığı ile. whatsapp yapınca neden ilk defa böyle bir özellik gelmiş gibi lanse ediliyor anlamak zor. tamam whatsapp en çok kullanılan uygulama olabilir ama "ilk"miş gibi lanse edilmesi amatörce haber izlenimi veriyor. sanki biz hiçbirşeyden anlamayan cahil okuyucularız bu haberi görünce çocuklar gibi sevinicez.. öyle mi?? siz geçin o işleri siz whatapp bu özelliği eklesede sesli arama yapalım diye beklerken zaten çok kişi sesli arama özelliğini farklı yollardan yapıyorduç. herkesi kendiniz gibi zannetmeyin koca teknoloji sitesi editörleri..

Whatsapp kendini aştı. Artik line ve skype nin isi daha zor. Line i sildim bile. Gerek yok artik.

Benim iOS cihazımda var. Fakat internet üzerinden değil, GSM üzerinden görüşme yapıyor.

Üzgünüm düzgün çalışmıyor. Cevaplamıyor çevir sesi geliyor hep.

ne kadar abartıldı bu durum ya. sanki milyonlar buradan konuşacak

@01 Nis 2015 09:12 Whatsuptan önce 100 sms 20 tl di, whatsuptan sonra 5000 mesaj 10 tl oldu. Konuşmayı sağlam bir şekilde gerçekleştirebilirseler gör bak neler oluyor.

Kendi sesin 1 saniye sonra kendine geliyor. Çoğu kişi yaşadı, ben de yaşadım. Buna çözüm bulmalılar yoksa sohbet edemiyorsun.

Bende zaten vardı :) wifideyken yankilanma sıkıntısı ve ses kesintileri mevcut :)

facebook messenger uygulamasında bu özellik var sorunsuz da çalışıyor. yurtdışı için çok iyi oluyor.

Bu bence abartılı bir haber değil, evet whatsup tan öncede kullanılabilir bir özellikti baska uygulamalarla ama ama iste fark surda whatsup olabildiğince sade hızli diger uygulamalar gibi sacma sapan her bi yeri saran kullanissiz özellikler barindirmiyor, whatsup hemen her akıllı telefon kullanıcısına ulaşmış kullanimi kolay safe yaygin, digerleri malesef bunu saglayabilmis değil, adi gecen diger uygulamalar amaci ötesinde gereksiz özelliklerle dolu reklam pesinde whatsupin en iyi özelliklerinden biride bu sağından solundan geteksiz özellikler fırlamiyo ekrana, sacma reklamlar la dolu degil, sade ve hemen her telefonda mevcut, bu nedenle digerleri atıyorum hologram görüntüyla görüşme imkanida saglasa dert bu degil dert en sade en temiz en kullanisli ve en yaygin ilabilmek, bu nedenle whatsupa bu ozellik gelince ciddi haber degeri vardir bana gore, diğerlerini kullanan kullansin tabiki ama whatsup bu tahtın kralı ve kolay kolayda o tahttan ineceğe benzemiyor efendim tabi en buyuk hatasi reklam yayinlamaya baslamak ve gereksiz özellikler eklemeye baslamak olyr umarim yapmazlar.

Haberin tamamini okumayan arkadas bu haberde bu ozellik yeni birseymis gibi lanse edilmemis yazinin son kisminda da belirtilmis zaten baska programlarla bu isin yapildigi. Bu ozellik ile arka planda ram yiyen sarj tuketen diger alternatif programlar silinebilecek. Fakat henuz erken daha gelistirilmesi lazim stabil degil ve ses gec gidiyor insana kendisini uzak baglanti yapan tv spikeri gibi hissettiriyor

Facetime audio gibi kaliteli bir hizmet var kullanana.

Zamanla sesli görüşme kalitesi düzeltilir diye ümit ediyorum. Birde görüntülü görüşme eklenirse tadından yinmez :-)

Diger uygulamalarda oldugunu herkes biliyor ne sacmaliyorsunuz, simdi mantiklisi tek uygulamayla butun fonksiyonlari yerine getirmek oldu, cogunluk kullandigi icin de haber degeri buyuk. Uygulama israfi icin guzel gelisme

Sesim yankı yapiyor ayrica yuksek cekim olmadığı yerlerde kesik kesik sesler geliyor.Bunu oturtmadan guncelleme açmaları kötü bare düzeltseler.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir