WhatsApp, Skype ve Messenger için zor günler!

WhatsApp, Skype ve Facebook Messenger gibi mesajlaşma uygulamaları için zor günler başlamak üzere...

  • Cenk Atlı
WhatsApp, Skype ve Messenger için zor günler!

WhatsApp, Skype ve Facebook Messenger gibi platformlar için Avrupa artık o kadar rahat bir coğrafya olmayacak. Zira Avrupa Komisyonu tarafından alınan telekom düzenlemeleriyle ilgili bir karardan en büyük zararı ABD'li firmalara ait mesajlaşma uygulamalarının görmesi bekleniyor.

WhatsApp, Skype ve Facebook Messenger gibi mesajlaşma uygulamalarını yöneten kuralları daha da sıkılaştıran bir düzenlemeye giden Avrupa Komisyonu, Eylül ayında duyurusu yapılacak büyük bir endüstri revizyonu gerçekleştirecek.

Veri planları üzerinde temellenen iletişim araçları bu karar doğrultusunda daha sıkı yeni güvenlik ve gizlilik kurallarına uymak zorunda kalacaklar.

Konuyla ilgili Financial Times'da yer alan habere göre WhatsApp'ı da bünyesinde barındıran Facebook ve Skype'a sahip olan Microsoft gibi ABD'li firmalar Komisyon'un Avrupa telekom endüstrisine dair düzenlemesi için gerekli şartları mevcut durumda yerine getirmiyor. Söz konusu firmaların bu düzenlemeye uyum sağlaması için güvenlik kurumlarından gelen taleplere karşılık vermeleri ya da hangi firmaların kendi müşteri verilerinden para kazanabileceği konusunda daha az özgürlüğe sahip olması gerektiği belirtiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

En azından birileri bunlara dur diyebildi.

@17 Ağustos 2016 15:29 Halkı uyandırıp eğitmedikçe yeterli ayaklanma sağlanamaz malesef :(

@17 Ağustos 2016 15:29 ne alaka kardeşim? kısaca biz devlet olarak istediğimiz yazışmaları bize vereceksiniz diyecek avrupa. bunamı dur denilince bize bir fayda sağlayacak? whatsapp zaten güvenli yazışmalar felan şifreleniyor burada olay başka kafanız karışmasın saygılar.

@18 Ağustos 2016 00:46 Ah keşke PGP nedir bir bilsen... Private keylerin hepsi whatsapp ın yani facebook un sunucularında. İsteseler çatır çatır okur zaten.

@18 Ağustos 2016 18:30 PGP tek tarflı olmaz çift taraflıdır. Telefondaki key ile match edilir. Telefondaki key whatsapp sunucuları tarafından barındırılmaz. Sadece algoritmasına uygunsa eşleşir. Tabiki algoritmayı da yazan firma belli ve istediği zaman kırabilir. Ama amaç başka kişilerin araya girmemesi. Ör/ wifi üzerinden yazışırken birinin araya girip mesajlarını okumaması ;)

Helal olsun Avrupa'ya, Köpeksiz köy bulup değneksiz gezenlere duyurulur.

valla ben gizlilikten yanayım, rahattan geçtim :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play