WhatsApp ücreti hakkında kararlar verildi!

WhatsApp, yıllık olarak aldığı ücreti kaldırdı; ama sadece bu kullanıcıları için...

WhatsApp ücreti hakkında kararlar verildi!

Facebook tarafından alınan ve en popüler mesajlaşma hizmetleri arasında yer alan WhatsApp, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerden yıllık 1 dolar ücretini almayacağını açıkladı; en azından bir süre için...

Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde Whatsapp'ın bu ülkelerde de ücretli hale geleceğini belirten WhatsApp yöneticisi Arora, insanların konuşurken reklam görmeyi sevmediklerini bu yüzden de reklamlı sistemi tercih etmediklerini sözlerine ekledi.

Gelişmekte olan ülkelerde bir süre için üyelik ücreti alınmayacak olmasının sebebi, bu ülkelerde kullanıcıların büyük çoğunluğunun kredi veya banka kartına sahip olmaması olarak gözüküyor. WhatsApp'ın ücret talep etmesinin bir yolu, bu ülkelerdeki hizmet sağlayıcıları ile anlaşmak ve bunu yaparken de, SMS'ten kazandıkları paraya zarar vermeyeceğini kanıtlamak. Söylenenlere göre, firma bu anlaşmalara başlamış durumda. WhatsApp'ın hizmet sağlayıcıları ile anlaşması, daha fazla kişi WhatsApp'ı kullandığında daha fazla verinin satılabileceği anlamına geliyor. Arora, şu anda Hindistan'daki beş hizmet sağlayıcısı ile anlaştıklarını belirtmekte.

WhatsApp, şu anda dünya çapında 600 milyonun üstünde kullanıcıya sahip ve günümüzün en popüler mesajlaşma hizmetleri arasında yer almakta. Gelişmekte olan ülkelerdeki kullanıcılar için bedava olması ise, bu sayıyı daha da artıracak gibi görünüyor.

Levent Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

3 yıldır kullanıyorum hiç bir şey yapmama rağmen benden hiç para istemedi. Android kullanıyorum. Acaba para verince ek özellikler falan mı geliyor. Sitesinde de öyle bir şey de yazmıyor. Anlamadım gitti.

Zaten ucret almıyorki

E millet VPN ile Hindistan yapıp ücretsiz girer belli olmaz ;)

whats app ın tekiyi yönü reklam olmamasıydı o da yakında olur sizde görürsünüz

Allah razı olsun insanlık için ne büyük bir hizmet yapmışlar. Millet açlıktan ölüyor bunlar neyin derdinde.

Senelerdir kullanıyorum daha hiç ücret ödemedim, süreyi kendi kendine uzatıyor

3 senedir kullanıyorum 1 kuruş vermedim hiç istemedi de. ayrıca whatsappın paralı olmak istemesini anlamıyorum facebook da aynı işlevi görüyor ama ücretsiz

@08 Kas 2014 13:31 Facebook reklamlardan para kazaniyor arkadasim.

@08 Kas 2014 13:31 Ama reklamlı ;) Facebook nerdeyse google kadar reklam yapıyor yayınlıyor reklamsız olduğu için küçük bir ücret alıyorlar

Ben neredeyse ilk çıktığından beri whatsapp kullanıyorum, hiç bir ücret almadılar benden. Bu dönemde 2 cihaz değiştirdim ama kullandığım telefon numarası aynıydı. Acaba whatsapp nasıl handle ediyor kullanıcı bilgilerini

Benim whatsapp kullanmamın üzerinden 1 yıl geçti ama yine de ücret talep etmedi

Bende süre hep kendi kendine uzayıp duruyor. Çevremde de hiç su programa para verip kullananı da görmedim. Para veripte kullanan var mı merak ediyorum.

bende ödeme bilgisine girince geçerlilik tarihi ömür boyu yazıyor bu ne olacak acaba

Abd istihbarat için milyarlar ayırıyordu.Şimdi beleşe getiriyo olay bu kadar basit.İcq vs de aynı tezgahın yan ürünleri.5-10 Milyon dolarlık bi server adamlar için veli nimet.Tabi bizler için de öyle THE EYE IS WATCHING US

viber kulanın beleş

Whatsapp'ın paralı olma kararı Şubat 2014'te Facebook'un Whatsapp'ı satın almasında sonra alındı. Bu karar Türkiye bazında uygulanacak mı bunu ilerleyen aylarda göreceğiz. 3 yıldır kullanıyorum benden para alınmadı demenin herhangi bir mantıklı tarafı yok.

ilk kullanıcılar yüklediklerinde ömür boyu ücretsiz sertifikasına sahip oldular. bu sertifika telefon numarası ile eşleştirildi. Yani sizi telefon numaranızdan tanıyor. Sonuçta aktifleştirmek için telefonunuza sms geliyor. Buda telefonunuz ve kullanıcısı olduğunuz hizmetin sizin olduğunu eşleştiriyor. Yeni kullanıcılar için ise yaklaşık 2 yıl önce başlayan 1 yıllık kullanım söz konusudur. Zaten süre doldumu 1$ a bir yıl daha uzatılabiliyor.

TicToc Forever <3

Arkadaşlar nasıl indiriliyor

Tic toc demissiniz de, benden başka kimse kullanmiyor arkadaşlarimin arasinda, bir arkadasim haric...Ben de diyorum tictoc daha eğlenceli diye orali olmuyorlar.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir