WhatsApp'da kişisel bilgileriniz riskte mi?

Yeni bir araştırmaya göre WhatsApp kullanıcılarının kişisel bilgileri risk altında olabilir!

WhatsApp'da kişisel bilgileriniz riskte mi?

Electronic Frontier Foundation (EFF), her yıl teknoloji şirketlerinin kişisel bilgi güvenliği ve veri koruyabilme yeteneklerini gözler önüne seren bir rapor yayınlıyor.

Şirket, 2015 yılı için 24 teknoloji devini mercek altına alarak şeffaflık raporunu güncelledi. EFF, kişisel bilgilerin hükümet emri ve talebiyle mi paylaşıldığı da dahil 5 adet kriter belirleyerek şirketlere puan verdi.

Rapordaki en düşük puanı milyonlarca kullanıcıya sahip popüler mesajlaşma aracı WhatsApp'ın alması dikkat çekti. Şirket kullanıcılarını, veri talepleri konusunda önceden bilgilendirmediği gibi kişisel bilgileri kamuyla paylaşmadan önce herhangi bir hükümet emri de aramıyor.

Buna göre WhatsApp, kişisel bilgileri talep edilen kullanıcıya önceden haber vermediği gibi, talep eden kurum veya makamdan herhangi bir resmi emir veya karar da istemiyor.

EFF Raporuna göre kişisel bilgilerin güvenliği konusundaki en iyi puanı yüksek performans gösteren Adobe, Apple, Yahoo, Wordpress ve Dropbox gibi devler aldı.

Onur Seven

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Snapchat candır......

İnternete bağlı bir sistemde pratikte gizlilik diye birşey yoktur. Whatsup'ı falan boşverin, ,işletim sisteminiz veya kullandığınız antivirüs - firewall programlarına karşı hiçbir savunmanız yoktur. İşletim sisteminiz istediği (istenildiği gibi) internete girer çıkar ne lazımsa temin olunur. Antivirüs vs. niz tüm verilerinizi tarayıp gerekirse istenen yere çaktırmadan gönderebilir. Ha ne yapacağız o zaman? Ya sniffer ile bütün trafiği didik didik edeceğiz ki pratikte bu işi gücü bırakıp sadece..

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir