WhatsApp'ı Android'de ve iOS'ta yedekleyin!

WhatsApp mesajlarınızı Android'de ve iOS'ta hangi yollarla yedekleyebilirsiniz? Açıklıyoruz!

  • Zeynel A. Öztürk
WhatsApp Android'de ve iOS'ta nasıl yedeklenir?

WhatsApp'ta yaptığınız konuşmaların geçmişi, telefonunuzda saklanıyor. Ancak mesajlarınızın kaybolmamasını garantiye almak için uygulamanın yedekleme işlevlerini kullanmanızda fayda var. Android ve iPhone'da WhatsApp mesajlarını nasıl yedekleyebileceğinizi sizlere aşağıda gösteriyoruz.

WhatsApp'ı Android'de yedekleme

WhatsApp, her gün saat 04:00'da tüm mesajlarınızı otomatik olarak yedekliyor. Buna alternatif olarak, uygulamaların Ayarlar menüsü altındaki Sohbet Ayarları seçeneğine dokunup, "Sohbet geçmişinin yedeğini oluştur" seçeneğini kullanarak kendiniz de yedek oluşturabilirsiniz.

Kaydedilen mesajlar, SD kartınızda WhatsApp / Databases klasörü altında "msgstore.db.crypt8" adlı şifreli bir dosyada saklanıyor.

Yeni bir telefona geçtiğinizde ve aynı SD kartı telefona taktığınızda, WhatsApp'ı yükledikten sonra "Geri Yükle" düğmesine dokunarak mesajlarınızı geri getirebilirsiniz.

Google Drive'a yedekleme

Android 5.0 ve üzerini kullanan telefonlara sunulan bu işlev, WhatsApp'ın en son sürümünde bulunuyor. Burada detaylarından bahsettiğimiz işlev, mesajlarınızı Google'ın bulut depolama alanı Drive'a yedeklemenize ve gerektiğinde buradan geri yüklemenize izin veriyor.

iOS'ta Drive'a yedekleme işlevi (şimdilik) sunulmuyor.

Android'de alternatif olarak mesajları eposta yoluyla gönderebildiğinizi de hatırlatalım.

Android'den iPhone'a geçenlerin buradaki gibi bir uygulamadan faydalanmaları gerekiyor.

WhatsApp'ı iPhone'da yedekleme

iPhone'da birkaç adımda yedek oluşturmanız mümkün. Ayarlar menüsünü açın ve Sohbet Ayarları > Sohbetleri Yedekle yolunu izleyin. Buradaki seçeneği kullanarak yedek oluşturabilirsiniz. Yedeğe video dışındaki medya dosyalarını ekleyip eklememek, size kalmış. Sohbet geçmişiniz, iCloud'da saklandığından, WhatsApp'ı yeni bir telefona yüklediğinizde kolayca geri getirebiliyorsunuz.

Alternatif olarak mesajları eposta yoluyla kendinize göndermeniz mümkün.

iPhone'dan Android'e geçenlerin buradaki gibi bir uygulamadan faydalanmaları gerekiyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

daha kolayı eline kağıt kalem al tüm yazışmaları yaz :D

Whatsapp tüm platformlardaki uygulamalarıyla açılabilen ortak bir yedek dosyası geliştirmeli. Şu andaki yedek dosyasını, örneğin andriodden wp ye geçtiğinde androidde aldığın yedek dosyasını wp deki uygulama tanımıyor. Yine wp deki uygulamanın yedeğini androiddeki uygulama açamıyor. İos cephesi de aynı durumda. Whatsapp ın buna bir çözüm bulması gerek.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play