WhatsApp'ta büyük devrim!

WhatsaApp, yaptığı yenilikle yeni bir döneme adım attığını resmi olarak duyurdu!

  • Zeynel A. Öztürk
WhatsApp'ta büyük devrim!

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, şifreleme işlevini bir milyarlık kullanıcı kitlesi için etkin hale getirdi. Bu, WhatsApp'taki her türlü iletişiminizin sadece karşınızdaki kişi tarafından çözülebileceği, WhatsApp'ın bile yazdıklarınızı okuyamayacağı anlamına geliyor.

WhatsApp'ın sahibi olan Facebook'un MWC 2016'da Apple'ın FBI karşısındaki durumunu savunduğunu hatırlıyoruz. Hatırlatmak gerekirse FBI, Apple'dan ABD hükümetinin suçluların telefonlarına erişebilmesi için iPhone'da arka kapı açmasını istiyordu. Ancak Apple'a göre böyle bir arka kapı, herkesin bilgilerini açığa çıkarabileceğinden büyük bir güvenlik açığı anlamına gelecekti.

Bu hamleyle Facebook'un açıklamalarının yalnızca gizlilikle ilgili olmadığını anlamış olduk. WhatsApp, kullanıcılara gösterdiği uyarılarla telefon görüşmelerini, metin mesajlarını, fotoğrafları ve videoları "uçtan-uca" şifrelemeyle korumaya başladığını duyurdu.

WhatsApp, içeriği şifreleyip, onu çözecek anahtarı da fırlatıp attığından, sunucuları üzerinden geçen verileri kendisi istese bile okuyamayacak. Bu, ABD hükümetinin WhatsApp'ın kapısını çalması halinde, WhatsApp istese bile sohbet verilerini veremeyeceği anlamına geliyor.

Apple'ın iMessage uygulamasının bu şekilde çalıştığını biliyorduk. Bakalım WhatsApp'ın ardından giderek yaygınlaşan uçtan-uca şifreleme işine katılan bir sonraki dev, kim olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Çok güzel bir gelişme. FBI suçluyu takip etmek istiyorsa sadece o suçlu için birşeyler istemeli! Herkes için istememeli bence...

bunun neresi devrim?

süper bi haber buuuuuuuuuuuuuu

Bu şifreleme işi bana inandırıcı gelmiyor.Anahtarı fırlatıp atma olayı konunun izahı açısından harika bir ifade fakat dijital dünyada yedek anahtar (hem de sınırsız sayıda) üretmek zor olmasa gerek.

Ya Google drive'a aldığımız yedekler? Bunlar da şifreli olacak mi

Telegramdan özellik araklamaya devam hadi bakalım, dosya transferi özelliklerinide bekliyoruz.

Uçtan uca şifrelemeyi ne sağlıyor ? Üçüncü taraf bir destekçi mi ? Hayır.. Şimdilik uçtan uca şifreleme var ama bir sonraki versiyonda kalkmayacağının garantisi var mı ? Bir güncellemeye bakar. Facebook bu yalanlarla gerçekleri gizleyemez... FBI ya vermiyoruz gözboyamasıyla insanları kandırmaya çalışanlar neden CIA ve NSA ya verdiklerinden bahsetmiyorlar ??? Hayır, bunu geçtim, acaba neden insanlar, hem de teknloji sitesinden haberleri takip eden insanlar, bu tür bir yalana inanmayı seçerler !

Devrim değil ama beklenen, istenen gelişme. Tebrikler.

Bence bunu gizli yapmalılardı.

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost