Wi-Fi değil, Super Wi-Fi!

Kablosuz internet hakkında tüm bildiklerinizi unutun! Çünkü artık "Super Wi-Fi" var!

Hüseyin Cem Köylü

Yüksek hızlı kablosuz internet erişiminin gelecek nesli, bu hafta ilk halk testine çıkıyor. StarNewsOnline'ın haberine göre, ABD'nin ve dünyanın ilk White spaces network'ü (Beyaz boşluklar ağı) Perşembe günleri New Hanover, NC'de çalışmaya başladı. Şehirdeki Hugh MacRae Parkı'nı ziyaret edenler White spaces testi dolayısıyla bu ağ üzerinden ücretsiz olarak internete erişebilecekler.

White spaces, aynı zamanda "super Wi-Fi" yada "WiFi-NC" (NC-geniş kanal anlamında kullanılıyor) isimleriyle de bilinen teknoloji, veri aktarımı için karasal TV sinyal aralığının boş kısımlarını kullanıyor. Sistem teoride, yüksek hızlı internet erişimini kilometrelerce uzaklara ulaştırabiliyor. Wi-Fi'ın mevcut limiti yüz metreye bile ulaşamıyor. Ayrıca White space kablosuz sinyalleri binaların ve diğer engellerin de içinden geçebildiği için klasik Wi-Fi'dan daha iyi.

Microsoft hali hazırda, geleceğin internete erişim teknolojisi olarak gördüğü White space teknolojisini teşvik ediyor ve teknolojinin "multi-milyarlık ekonomik etki" yarabilecek potansiyele sahip olduğunu iddia ediyor. Özellikle DSL yada kablolu internet servisinin olmadığı kırsal bölgeler için hızlı internet sağlayabilir bu teknoloji...

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

güzel olur mobil internete ihtiyaç kalmaz artık

İlginç. Çünkü ben 2km ötedeki ağlara bağlanıyorum. Bununla 10km olurdu herhalde.

olan birseydi wi-max kullanıyor america her yerde kablosus olarak dsl kullanıcı adı ve şifrenizle evinize mahkum kalmıyorsunuz mesela bir cafeye gittinizde veya tatile çıktıgınızda evinizde ki dsl hattının kullanıcı adı ve şifresini girerek kendi internetinizi kullana biliyorsunuz

eğer bu sistem yaygınlaşırsa özel bilgilerimiz tehlikede olur...

Wimax denen kablosuz bağlntı türü yalan mı oldu da böyle uyduruk şeyler ile bizi oyalıyorlar ?

Max_Real Qnx

Mobil hatların yerine geçebilecek ucuz wi-max gibi teknolojilere büyük GSM şirketlerinin pek izin vereceğini sanmam. eğer yaygınlaşırsa milyarlarca dolarlık bir kayıp söz konusu onlar için.

super wifi ne zaman yaygınlaşır?

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play