WikiLeaks, CIA'in Casus Yazılımını Ortaya Çıkardı!

CIA tarafından üretilen tehlikeli casus yazılımı ortaya çıkaran WikiLeaks, zararlının tüm Windows'ları hedef aldığını açıkladı!

  • Ali Ruhi Öztürk
WikiLeaks, CIA'in Casus Yazılımını Ortaya Çıkardı!

Microsoft yakın zamanda istihbarat örgütlerinin siber açıkları biriktirerek gizlediğini, ve bunun da milyonlarca kullanıcının gizlilik ve verilerini tehlikeye attığını açıklamıştı. Bugün WikiLeaks, ABD'li istihbarat kuruluşlarının Windows sistemleri üzerinde bazı açıklar kullandığını açıkladı.

Kod adı 'Athena' olan casus yazılım, New Hampshire siber teknolojiler şirketiSiege Technologies ile birlikte CIA tarafından geliştirilmiş. Athena saldırganın bilgisayarın tüm kontrolünü almasını, CIA sunucularıyla veri alış verişi yapmasını, veri silmeyi ve diğer kötü amaçlı yazılımların indirilebilmesini sağlıyor. Athena, XP'den Windows 10'a kadar tüm sürümleri etkileyebiliyor, yani kabiliyet ve menzil bakımından çok tehlikeli bir yazılım.

Yazılımın nasıl çalıştığı şu şekilde açıklanmış:

"Bir kez yüklendikten sonra, yazılım bilgisayarı bir istasyona çeviriyor, tüm işlemleri kontrol altına alıyor ve cihazı uzaktan kontrol edilen bir veri dağıtım merkezi olarak kullanıyor. Operatör isterse bilgisayarın ayarlarını değiştirebiliyor ve farklı işlevler için hazır hale getirebiliyor."

İstihbarat kuruluşlarının kullandığı en son Windows açıkları artık tüm internete sızmış durumda. Yakın zamanda yaşanan WannaCry saldırısı da bu gibi bir sızıntı yüzünden gerçekleşti. Bu yaşananlar istihbarat örgütlerinin ahlaki kurallarını tekrar sorgulamamıza sebep oluyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

ne yapılacak peki nasıl bir önlem alacağız ?

Adamların kaşıntısı büyük anlaşılan rahat batmış o yüzdende piyasa hareketlensin diye ellerinden geleni yapıyorlar. Sözde Microsoft kendi yazılımları için açık kaynaklı değil diyor bir apple kadar olamıyorlar her yerleri çatlak patlak. madem açık kaynak değil bu kadar kodun ne işi var ulu orta herkesin elinde.

windows yama yayınlasın hemen

Birincisi istihbarat örgütlerinin ahlaklı olması beklenemez, beklenmemelidir. Ancak, asıl sorulması gereken şu, bilgisayar donanımını yöneten İS'ye sahip olan firmalar ne kadar ahlaklı? Neden diye sorarsanız, çünkü sadece işletim sistemleri ile de bitmiyor. Kimse, mesela oyunları, ofis uygulamalarını, medya uygulamalarını ve daha saymaya gücümün yetmediği diğer tüm uygulamalardan bahsetmiyor. Sizce bunlardan hangileri güvenli hangileri güvensiz, güvenli olsalar bile ne zamana kadar, ne kadar?

Adamlar hem istihbarat sağlıyor hemde ortadan kaldırmak istedikleri insanların bilgisayarlarına siber suç kapsamında yer alan materyaller yerleştirerek o kişiyi suçsuz olsa bile bu şekilde ortadan kaldırabilir. Düşünün ki abd'nin hoşuna gitmeyen bir şey yaotınız o da sizden bu şekilde kurtuluyor. >>By Makro<<

Sen de yorum yaz