Windows 10'da "Win 8.1 Update 2" izleri!

Windows 10'da yapılan bu keşif, Microsoft'un Windows 8'den "çoktan vazgeçtiğini" gösteriyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10, Update 2 olarak karşımıza çıkabilirdi!

Microsoft, geçtiğimiz aylarda Windows için aylık güncelleme düzenine geçeceğini duyursa da, Windows 8.1 Update 2 söylentilerini yalanlamıştı. Windows Threshold söylentileri ve sızıntılar, Update 2 yerine Windows 9'la tanışacağımızı düşünmemizi sağlamıştı.

Windows 10'un ortaya çıkmasıyla Microsoft'un planları çok daha açık bir hale geldi. Update 2, aslında Microsoft içinde gerçekten de var olan bir güncellemeydi. Yukarıda Windows 10'dan aldığımız ekran görüntüsünde Windows 8.1 Update 2'nin adının geçtiğini açık biçimde görmeniz mümkün. Bu, Microsoft'un bir dönem Windows 8'e Update 2 güncellemesi sunmayı planladığını, ancak daha sonra Başlat menüsünü yepyeni bir Windows 10 ile ortaya çıkarmaya karar verdiğini gösteriyor.

Microsoft'un Update 2 yerine yeni bir işletim sistemi yayınlama kararının arkasında ne olduğunu bilmesek de, tahmin yürütmemiz zor değil. Firma, pek iyi gitmeyen Windows 8 satışlarını geride bırakıp, onu tüketiciye daha çekici bir biçimde sunmak istemiş olabilir. Dahası Windows 8'in Başlat menüsüne ihtiyaç duymadığını söyledikten sonra, aynı işletim sisteminin neden Başlat menüsüyle geldiğini açıklamak, Microsoft için zor olabilirdi.

Okuyucu Yorumları

Toplam 21 Yorum

Bazen nedense batıp giden nokia aklıma geliyor,hatta nokia yı satın almasıda saşırtmamıştı beni,var bir terslik bu windows da ama ne,rahatsız ediciliklerden başlanırsa virus e en açık programı windows hazırlıyor,en hantal programlar yine windows da,daha var,ama düşündükçe akla gelmeside ayrıca düşündürücü.

Oturup sıfırdan Windows yazamayacaklarına göre böyle olması çok normal.

İnsanlar artık yeni bir işletim sistemi ile uğraşmıyor.Etrafınız bakın.Herkes elindeki küçük bilgisayarlarla hayatlarını online hale getirmişler.Win 8 çıkmış 10 çıkmış umurlarında değilki.Micrsoft bunu hala anlamadı.Eskiden olduğu gibi bir işletim sistemi çıktığında özelliklerini keşfetmek, açıklarını bulmak, performansını denemek, vb uygulamaları araştıran bilgisayar kullanıcı profili bitti.Elinde bir telefon Cem Yılmazın tarif ettiği meşhur hareketi yapan milyonlar var.Kullandığı OS'de üstelik ücretsiz.640 TL'ye win 8 veya 10'u kim almak ister.Bazı bilgisayar firmaları mağazlarında windows OS satmıyor.bilgisayar ile gelenler hariç.

Adam akıllı, windows 8'e güncelleme çıkartıcağına windows 10 çıkartıyor, windows 8 sahiplerine tekrar windows 10 satabilmek için.

@fireball@ adam tüm güncellemeler ücretsiz diyor kafanı değiştir lütfen

@07 Eki 2014 09:18 bedava olduğun bilmeden konuşma win 8 sahiplerine bedava

Windows 8 in başlat menüsüne ihtiyacı yok zaten. Ona tüm işini başlat menüsü üzerinden yapanların ihtiyacı var. Windows 10 çıktığında herkesi memnun edecek bence.

@07 Eki 2014 09:47 Öncelikle size özel söylemiyorum, lütfen yanlış anlamayın. Sadece yorumum devam niteliğinde sizinkinin altına uygun oldu. Windows 8'in "başlat menüsü" zaten var. Sadece adı "başlat menüsü" değil ve tam ekran. "Başlat menüsü" mutlaka ve mutlaka sol alt köşede bir düğme ile mi olmalı?!

@07 Eki 2014 16:42 Küçük bir yan program açmak için bile önüne kocaman bir ekran açmak ne kadar mantıklı ? Hele windows üçüncü parti yazılımlar olmadan yaşayamazken (daha donanımın durumunu izlemek için bile ek yazılımlara ihtiyaç duyuluyor. Ne işlemcinin anlık durumunu görev çubuğundan görebiliyorum ne ram'in. Bunlar için Windows 7 de RCT adlı ram işlemci yüklenme göstergesini kullanmak gibi çeşitli şeylere mahkum oluyor insan. Neden bunlar windows üzerinde yok peki ? Çoklu masa üstünü Linuxtan kopyalayınca oluyor da bu gibi küçük programcıkları kopyalamak mı zor. Değil mi ?

@07 Eki 2014 22:12 Bu arada kimse bana o zaman firma tekelleşir demesin. Bu işlemler bir işletim sisteminin kendi yapması gereken işlemler zaten.

başlata hiç gerek yoktu ama neyse micisoft yapmış mecburen kullancaz artık

adamlar windows 8 biraz görselik katip yükleyecek bu kadar basit yani milleti kandiracaklar gene hiç bişey değişmeyecek bu işletim sistemi ilede sadece millet mal gibi alacak windows 7 bence en iyi işletim sisteme

bilgisayardan anlamayanlar windows`u göklere çıkarıyor Windows hâlâ 80`lerin izlerini taşıyan (görünümü makyaj geçirimişi macos ise daha bir cilalanmışı) bir sistem bilgisi öğrenmek gibi basit bir sebep için bile insanı 3. parti yazılım yüklemeye mahkum eden çağ dışı, sözlükte kullanışsız kelimesinin karşısına resmini yapıştıracak kadar kullanışsız. milletten 100 tl toplama peşinde olanlar tarafından bile maymuna çevrilecek kadar güvensiz (bahsettiğim Windows 7). güvenli başlat seçeneğini sistemin hiçbir yerinden ulaşılamayıp tek bir seçenek ile bilgisayar açılır açılmaz bios ekranında iken ard arda f5 veya f8 tuşuna basılarak açılmak gibi demode yöntemle açılacak kadar müthiş tasarlanmış bir işletim sistemi (eğer f5 veya f8 sistem başlangıcında klavyede basılamıyorsa öyle sap gibi kalıveriyorsunuz ve bu başıma geldi!) sistemi deli gibi kastığını da ayrıca belirteyim (Windows 7`ye tapanlar ekran kartını söküp bilgisayarı anakartın grafik işlemcisi ile bir kullansınlar; sistem gereksinimleri düşürülsün diye o kadar sadeleştirilmesine rağmen dünyanın kaç bucak olduğunu o zaman görürler) zaten adam gibi işletim sistemi olsa satmasının tek sebebi tekele bağladığı program desteği sebebiyle olmazdı!

@07 Eki 2014 13:28 Arkadaş ayakta duramam Heycanım yüzde...öhöm bir an bu yazıyı okuyunca aklıma geldi. Windows 7 ve ekran kartı konularına yükleneceksiniz bilgisayarı bir de işlemcisiz kullanmayı deneyin. Ayrıca Windows 7 de entegre olarak kendini sisteme uyarlama vardır.(Ekran kartı ve grafik açısından,ram ve işlemci açısından) Şimdiki windowslarda ise sadece en düşük sistem gereekliliği ön planda tutuldu ve hata yapıldı. Doğrusu her ikisinin de olup donanıma göre kendini tam ayarlayabilen bir sistemdir ama bunu beceremediler.

@07 Eki 2014 22:05 ne dediğimi anlamamışsınız birde üstüne iyicene saçmalamışsınız. Windows 7 o kadar sadeleştirme sayesinde az sistem kaynağı harcıyor gibi gözüküyor (ama alakası yok) çünkü Windows 7`de bütün işlem yükünü ekran kartının işlemcisine yüklenmişler. bu yüzden ekran kartınız bozulup anakartın grafik işlemcine kalınca anyayı konyayı görüyorsunuz! o yazına 3 artı verenlerde ve yazımı eksi bombardımana tutanlara selamlar!

@10 Eki 2014 21:27 Önce şöyle söyliyim. Şu an işlemcime giden bir kaç soket pini kırık durumda ve bundan da işlemcimi ancak çeyrek hızında hatta belki de altında çalıştırıyorum.Yani üç beş sene önce çıkan akıllı tefonların işlem gücü kadar işlemci gücüm var şu an ve yine ana kartımdaki sorun yüzünden bir aydır ekran kartım aşırı ısınıyor gpu hızlandırması var diye tüm sistem efektlerini vs. kapattım. İşlemcideki entegre ekran çip setiyle de çalıştırıyorum arada ama.. yine de sistem o kadar kasmıyor. Hatta normalde başka sistemlerle çalıştıramayacağım haldeyken bile kendine bir yol bulup çalışmaya devam ediyor.Yani kendini donanımda en iyi çalışacak hale getirebiliyor. Ekran kartına yüklenen işlemler ise sadece Aero'nun şeffaf görünümü için yapılan işlemler. Şu an ise Aero'dan da mahrumum. Yazdıklarıma ister inan ister inanma ama gerçek.Bir de günde 1 kez mavi ekran görmeye başlayacak kadar kötü durumda bilgisayarım.

Aero glass özelliğini versinler

3ncü parti uygulamalar olmasa Windows'u yada donanımı izlemek bile mümkün değil diyen arkadaşlar! Onlarda olsa diğer üreticiler ne yapacak. Zamanında İE için bile, windows'un yanın da bedava veriliyor diye dava açmışlardı. "Bilgisayar kurdu" olmanın ana kuralı Microsoft ve İntel düşmanı olmaktan geçer. Biz normal kullanıcılar fazla bilmediğimizden, fiyat/performans kriteri falan da bilmeyiz. Sistem sorunsuz çalışsın yeter...

@08 Eki 2014 01:11 Son cümlende kendini belirtmişsin. Senin olduğun kullanıcı sınıfı böyle düşünüyor ama %30 civarında olduğu söylenen kullanıcılar böyle değil ve inan bana o kullanıcılar olmasa bu günkü görsüklerinin yarısı bile olmazdı.

Microsoft vista ile yaşadığı cuvallama sonrası 7 ile büyük bir atılım gerçekleştirdi. Daha sp3 yokken Windows 8 çalışmalarına girildi bence bu tamamen gereksiz. Vista da başına gelen 8 de geldi ve her ders almaları kendilerini yeni bir işletim sistemi yapmaya itti. Halen daha yoğun bir şekilde Xp kullanıcısı varken 7 satışlarını arttırmak mobil de ise 8 i geliştirmeye çalışmak yerine 10 çıkarmak ne kadar gerekli bilmiyorum. Sanırım samsung dan aldığı patent ücretlerini bu tür işlerde kullanıyor nasıl olsa cebden çıkmıyor

Almıcam, 10 tl yede versen almıcam, sokaklarda dağıtsanda almıcam :D

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play