Windows 10'dan dokunmatik açılımı!

Microsoft'un Windows 10 ile düzelteceği en büyük Windows 8 sorunlarından biri de bu olacak!

  • Cem Şancı
Windows 10'dan dokunmatik açılımı!

Microsoft'un Windows 8 işletim sistemi nedeniyle aldığı en büyük eleştirilerden biri, Windows 8'in dokunmatik arayüzünün fare ile yeterince rahat çalışmamasıydı. Dokunmatik ekranlı mobil cihazları odak noktasına alan Windows 8, sanki masaüstü ve laptop cihazları yok sayarak tasarlanmış bir işletim sistemi gibi görünüyordu.

Microsoft yoğun şikayetlerin ardından Windows 8.1 ile sistemin fare ile daha kolay kontrol edilmesini sağlayan bir güncelleme yapmış olsa da masaüstü kullanıcıları Windows 8.1 ile kendilerini hiçbir zaman rahat hissedemediler.

Yazılım devi şimdi Windows 8'den çıkardığı dersleri Windows 10'da kullanacağını ifade ediyor ve Windows 10'un dokunmatik ekranlı cihazlarda özelleştirilmiş dokunmatik özelliklerle çalışacağını ancak masaüstü sistemlerde de olması gerektiği gibi, konvansiyonel fare/klavye girişini kullanacağını vurguluyor. 

Bakalım Microsoft'un bu atağı, Windows 8 ile Windows ekosistemine küsmüş olan kullanıcıların kalbini geri kazanmaya yetecek mi? Daha da önemlisi, Microsoft, bu sefer dengeyi iyi kurabilecek mi? Bekleyip göreceğiz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

Windows 7 den insanları çekmek için opsiyonel aeroglass versin skydrive'ı sistemden çıkarabilmek için bir kapı bıraksın ve widget'ların işlevlerini yerine getirebilecek uygulamaları başlata pinlemeye izin versin. Oyun oynarken -iş yaparken ekran kartının sıcaklığını yüklenmesini vs görebilelim pinli uygulama sayesinde. Ne bileyim internet indirme yükleme hızlarını bilgisayarın işlemci ısısı ve yüklenmesi gibi detayları görebilelim. Yenilik olarak da herkes Cortana yı bekliyor. Bunlar olursa Windows 10 on numara olur ;)

Siz öyle diyorsunuz ancak ama şöyle bakın eğer Windows 8 öyle bir arayüz le çıkmasaydı şuan hibrid cihazlar piyasa da olmayacaktır Windows 8 sayesinde hibrit cihazlar popüler oldu

denedim. harika olmuş. benim eski hantallaşmış 1.66 ghz atom işlemcili düldül bile canavar gibi çalışıyor. Windows 10 çok tutacak.

Windows 10 un 7 den fazlası var eksiği yok bence. Hatta gelişmiş başlat menüsü ile başlat menüsü fanatiklerini bile tatmin edecektir.

@06 Eki 2014 23:27 windows 7 efsanedir ve hepsinden daha iyidir. istediğini de sen lafınla 2 günlük bebeyi windows 7 ye değiştirmeyiz.

@07 Eki 2014 01:09 al işte win 7 efsanedir diyen bir eski kafalı daha win 7 efsane olsaydı microsoft onu bırakmazdı.

@07 Eki 2014 12:35 2020 em git windows 8-10 ile oyna , biz %50 kullanım sahibi olan windows 7 ile mutluyuz.

@07 Eki 2014 12:35 ve eski kafalı diyosunda windows 7 2009 da çıktı , 5 yıl olmuş yani. ona ile eski dihyosan ya 2010 doğumlusundur yada bi doktora görün.

Lumia aldığımdan beri Microsoft farkı yaşıyorum. Telefonum 2 yıllık ve hala güncelleme alıyor. (2 yıl daha alacakmış) Onlarca WP8 Amberden Cyan + wp8.1 update 1 preview for devoloper'a kadar nerdeyse 15 tane güncelleme kurdum. Telefonda bir tane kasma olmadı. Ocak'ta gelecek olan Windows 10'u sabırsızlıkla bekliyorum. Eminim ki bu mobil dünya'da bir devrim yaratacak.

@06 Eki 2014 23:30 güncelleme geliyor da ne ekleniyor , bi wp8.1 ile değişti , diğerleri hiçbirşey değiştirmedi çöp yine çöptür.

Klavye Fare ve Dokunmatik dengesini kurmak zor. Ama emin olun bu dengeyi kurmak mümkün. Microsoft doğru yolda gidiyor geleceğe yatırım yapıyor.

os x ve imac diyorum gerisi yalan yıllarca apple pahalı okadar para verilmez yalanına inandım ama sonunda bir imac aldım ve bir daha asla windowslu bir pc almam başka bir sistemde kullanmam

Satın almayı düşünmüyorum. Sırf bunlar için ben bunu asla satın alamam. Kusuruma bakmasınlar. Ben bunu satın alamayacağım.

@07 Eki 2014 00:04 sana dayatan yok :d

Bu kadar zor bir iş değil, işletim sistemi kurulurken ya otomatik olarak cihazı algılayıp; cihaz laptop veya masaüstü ise giriş ekranını kaldırıp sisteme göre kurulacak ya da kullanıcıya kurulum sırasında tercih etmesi istenecek; metrolu mu metrosuz mu diye. Bunu win8 de de yapabilirlerdi ve bu kadar sorun çıkmazdı. Olayı bu kadar ego tatminine ya da tükürdüğümüzü yalamayıza çevirmelerine gerek yoktu.

Wp yi öven arkadaş , wp8.1 le abdroid bitecek , geleceğin sistemi olacak diyorfunuz noldu android l yi mi kiskandiniz ?

Windows 10 CD yeri nasıl açılıyor

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play