Windows 10 bulanık font sorununu düzeltin!

Windows 10'daki tüm yazılar size biraz bulanık görünüyorsa, bunu çözecek bir yol var!

  • Onur Seven
Windows 10 bulanık font sorununu düzeltin!

Yüksek çözünürlüklü ekranda DPI ölçeklendirme seçeneği bazen bulanık yazı tipleri gibi olumsuz yan etkiler gösterebiliyor. Bunun nedeni Microsoft tarafından Windows'un yeni sürümlerinde kullanılan ölçekleme yöntemi. Ama merak etmeyin, metinleri küçücük ve okunması imkansız hale getirmeden durumu düzeltebilir ve netlik sağlayabilirsiniz.

Sorunu düzeltmenin bir yolu kayıt defteri (registry) düzenlemesinden geçiyor ancak bu kalıcı ya da kolay bir düzeltme değil. Bunun yerine en iyi seçenek, XPExplorer'ın Windows 10 DPI Fix aracını indirerek her şeyi halletmek.

Yapmanız gereken tek şey dosyayı indirmek ve .exe dosyasını çalıştırmak. Küçük bir kutu açılacak ve içinde Windows 10 varsayılan DPI ölçeklendirme ve Windows 8.1 DPI ölçeklendirme seçenekleri yer alacak. İkinci seçenk sizin bulanık yazı sorununuzu çözecektir. Değişikliklerin etkin olabilmesi için sisteminizi yeniden başlatmanız gerektiğini unutmayın.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

windows 8.1 ya da 7'ye geçip kurtulabilirsiniz. hem windows 10dan hem sorunlarından.

koskoca Microsoft bunu çözemiyor mu? kaç aydır neyin yamasını yapıyor bunlar?

@01 Aralık 2015 22:50 okumadınmı yukarda yazıyor başka DPI ayarlıcısı koymuşlar

@01 Aralık 2015 22:50 Arka planda dikkat ceken tracking servislerinin adini degistirip farkli servis olarak gosterecek yamalar yapiyorlar kardesim.

@02 Aralık 2015 10:36 İyi hatırlatma.

Özellikle yaşlılar ve hipermetroplar için tavsiyem: %125 ölçektir. Ekran Çözünürlüğü > Metni ve diğer ögeleri daha küçük veya daha büyük yap > Orta - %125'i seçin! Ayrıca ClearType'ı da açın ve kalibre edin! Özel metin boyutunu da ayalayabilirsiniz. Diğer taraftan Kişiselleştirme > Pencere Rengi > Gelişmiş > Segoe UI Semibold "9" veya "10" Boyut'u seçin!..

@cleverman Bir genç olarak 4k monitör kullanmamanız ne kadar acı (gören yaşlı)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play