Windows 10 cihazlara özel koruma geliyor!

Pek çoğumuzun muhtemelen ilk defa duyduğu TPM, bütün Windows 10 cihazlara geliyor!

  • Cenk Atlı
Windows 10 cihazlara özel koruma geliyor!

Yazılım devi Microsoft, Windows 10 PC, tablet ve akıllı telefon üreticilerinin yeni modellerinde daha gelişmiş bir güvenlik altyapısı adına TPM (Trusted Platform Module) özelliğini bir zorunluluk haline getirecek.

TechNet'te yer alan habere göre TPM 2.0, Windows 10'un kullanıma sunulmasının yıl dönümünden öncesine yani 28 Temmuz 2016'ya kadar bütün bu sistemler için bir tür demirbaş özellik haline gelecek.

Halihazırda oldukça geniş bir ölçekte, özellikle iş amaçlı bilgisayar ve notebook'larda kullanılan TPM şimdiye kadar normal tüketici bilgisayarlarında o kadar yaygın olarak kullanılmıyordu. Fakat bu yeni kararla birlikte TPM artık tüketici bilgisayarlarının da vazgeçilmezi haline gelecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

peki microsofta bilgi gitmesini de önleyecek mi bu özel koruma?

@17 Nisan 2016 18:55 Tabiki hayır.

@17 Nisan 2016 18:55 bırakın bu Microsoft beni takip ediyor paranoyasını sizin gibi garibanların verilerini neylesin Microsoft? Bütün kimlik bilgileri ortalığa saçılmış bir milletin bu türden kaygıları traji-komiktir.

@18 Nisan 2016 11:43 Kimlik bilgilerinin ortaya saçılmasından kimse hoşnut değil de, kimlik bilgilerimiz ortaya çıktı diye evimizi de şeffaf hale getirecek halimiz yok herhalde !

@18 Nisan 2016 19:04 bişey olmaz bişey olmaz....

@18 Nisan 2016 19:04 Legal yada illegal özel yada tüzel tüm kurum ve kuruluşlar hatta Sam Amca içimize giydiğimiz donun markasına kadar biliyor. Elbette mahremiyet alanı özel alanı hoyratça onlara vermemeliyiz fakat cebinizdeki adına Banka kartı denilen plastik para ile herşeyin takip altında. Uzaydan uydudan tepeden tırnağa bizi zaten takip ediyorlar. Telefonlarımız hem dinleniyor hem konserve ediliyor 2 yıl, maillerden artık hiç bahsetmiyorum. Demem o ki özel alanda bırakmadılar!

@ZiyaretBitti Elbette bişey olmaz! Biz Çernobilden radrasyon Karadenize kadar ulaştığında çayda çıra pardon çayda radrasyon yok diye basının önüne geçip çay yudumlayan sağlık bakanını görmüş bir kuşağız. Tüm Dünya hangi virüsten olursa olsun inim inim inlese bizim sorumlular genelgeyi Sağlık kurumlarına bildirir; onlarda gel bi öpiyim geçsin diye tedavisiz muayanesiz eve taburcu ederler. Ne diyim haklısın.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost