Windows 10 güncellemesi PC'nizi yavaşlattıysa

Bazı Windows 10 kullanıcıları, son toplu güncelleştirmenin ardından can sıkan bir sorun yaşıyor!

  • Zeynel A. Öztürk
Windows 10 güncellemesi PC'nizi yavaşlattıysa

Microsoft'un PC'ler ve telefonlar için yayınladığı en son toplu güncelleştirme, Windows 10'u 10586.318 yapı numarasına taşıdı. Microsoft'un web sitesinde KB3156421 yama numarasıyla belgelenen güncelleme, bazı cihazlarda yeni sorunların oluşmasına yol açtı ancak sorunları ortadan kaldırmak oldukça kolay.

Microsoft'un program yöneticilerinden John Wink, güncellemeden sonra bilgisayarın yavaşladığına şahit olanlara Cortana önerilerini kapatmayı Reddit'te önerdi. Bunun için Cortana'yı açıp Ayarlar'a tıklayıp "Cortana size öneriler, fikirler, hatırlatmalar... sağlayabilir" ayarını kapatmanız gerekiyor. Wink, bir başka konu başlığı altında sorunun yaygın olmadığını, ancak ona rastlayanların canını çok sıktığını söyledi. Firma sorunun Cortana'dan kaynaklandığından tam anlamıyla emin değil ancak Wink, Cortana'yı kapattığında sorunu çözenler için gerekli onarımın yakında bir güncelleme yoluyla sunulacağını söylüyor.

Cortana Türkçe Windows 10'da devre dışı olduğundan bu sorunla karşılaşma ihtimalimiz düşük görünüyor. Konum bilgilerini değiştirerek Cortana'yı kullanıyorsanız ve bilgisayarınız son güncelleştirmeden sonra çok yavaşladıysa, bahsedilen ipucunu uygulamayı deneyebilirsiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

yavaşlamak windows'un fıtratında var...

@grezimonk evet 10 beklediğim gibi hızlı değil. Xp gibi zamanla yavaşlıyor.

@grezimonk Nedir bu fitrat edebiyatı? Maden işçisi ölür iş kazaları alınmayan önlem kar hırsı tartışılmaz, ölüm madenciliğin fıtratında var, Kadınlar tacize uğrar sokak ortasında vurulur, mini etek giymeseydi ölüm kadınların fıtratında var, gül gibi çocuklar cinsel istismara uğrar, bu da çocuğun cinsel obje (!) olduğu için fıtratında var diye topluma kanıksatılıyor. Fıtrat kelimesinden yanlış kullanılmasından hiç haz etmiyorum. Fıtrat tasavvufta 'birşey üzerine yaratılmaktır'' manası derindir!!

@12 Mayıs 2016 12:32 Üzülmeyin, Windows Yıldönümü Güncelleştirmesini bekle, Temmuz'un 29'u gelince, Windows Update'e bir güncelleştirme otomatik olarak sana gelecektir, onu yüklediğin anda tüm yeniliklere bir göz at derim. Ayrıca bilgisayar Windows 7'den daha stabil bir şekilde çalışacak ve Windows 10'u herkes, hiç bir sıkıntı yaşamadan, yıllarca kullanacak. Aynı Windows 7 gibi. Ben Windows 10 kullandım bir ara fare imleci değişiyordu. Windows 10'u şu anda yüklemeyin, çünkü kendisinde sorun var

@12 Mayıs 2016 16:06 Ne üzülmesi ince yöntemlerle alay etme hakkınız yoktur. Windows 10'u çıktığı günden beri kullanıyorum hiç sorun yaşamadım. Anakartım 2007 model M3N78-VM Asus neredyse hurda sayılır! Sorun yaşayanlar ya sürüclerde ya da kendi donanımlarında kabahat aramalılar. Aldığım duyumlara göre Temmuzda gelmesi öngörülen güncelleme ServicePack niteliğinde olacakmış. Windows 10 kim ne derse desin nerden çatlak ses çıkarsa çıksın bugünün ve geleceğin en iyi işletim sistemlerinden biridir.

@12 Mayıs 2016 12:32 Ne saçmalamışsın beeeeee helal olsun. Ne alaaakası var adam orada WIN10 zamanla yavaşlıyor demek istemiş. Sen tacize tecavüze bağlamışsın hhööööhhh yani.

Açıkcası uzun süre W10 kullandım fakat son 1 aydır W7'ye geri döndüm ve W7'nin hala daha stabil ve daha hızlı olduğuna bir kez daha şahit oldum. Ben kendi adıma daha uzunca bir süre W10'a dönüş yapmam.

Ram kullanımına bir çare bulsun artık microsoft

@12 Mayıs 2016 07:00 Yıldönümü Güncelleştirmesini bekle.

Linux Mint varken, hala Windows kullanan ya zengindir ya da hırsız!

@12 Mayıs 2016 08:09 programlarımız linuxta çalışmadığı için kullanıyoruz windows

@12 Mayıs 2016 08:09 hirsizi anladikta zengin olmakta suc mu oldu, cadirdami buyudun canim sen?

Yavaşlamadı değil hızlanmadı haber olacak bir işletim sistemi windows.

Driverlarda da bu sorun var yavaşlama yapma sorunu intelin çift ekrankartlı amd ile yapılanında da bu sorun var kaldır ekran kartı driver ını tamam windows açılmaları hızlanıyor kardeş driverlarada olursa bu bilgisayar camiyasında para kazanmak sıkıntı ek iş yapacan kasapçılık lastiçilik bilgisayar artık hobi sadece benden söylemesi driver arızasıda yaparsak windows yüklemesini bir hafta sonra bilgisayarıda teslim ederiz alacağın parada 30 lira taş çatlasa başka bilgisayarcı 20 lira yapar sen dü

Bir şey daha söylim intelin 3000 graphics çift amd ile olanından intelin driverinı yüklediğinde bir hata daha söyliyim avast free antivürüsüde kuramazsın vclist64 2015 de kurumasın avast bilgisayarı yeniden başlat der vclist64 2015 adını tam yazamadım oyun açmak için gerekli microstf dosyası oda kurulum başarısız hatası verir 2015 vc listin benden size uyarı driverlar ne yapıyor bunuda görün

Cortana'nın Ayarlarında "Cortana size öneriler, fikirler, hatırlatmalar... sağlayabilir" diye birşey yok...

GeForce GT 650M ile 1920x1080 ile oyun oynarken aşırı ısınma ve kilitlenme yaşanıyor. Çözünürlük düşürülünce sorun ortadan kalkıyor.

Arkadaşlar durduk yere yavaşlamıyor işletim sistemi. Bu enson gelen güncelleme yüzünden buhali alıyor malesef. Güncelleme yaptıktan sonra format attım son sürümünün iso dosyası ile. Cillop gibi oldu. Malesef microsoft'un büyük güncellemelerinde butarz problemler çıkıyor. Hizmet anamakinasınımı ne öyle birşey var. Bütün sıkıntı onda. Ya HDD yi yada ram i yarı yarıya dolduruyor. Eğer böyle bir problem yaşıyorsanız tavsiyem temiz bir kurulum yapın keyfinize bakın.

normal çalışan bilgisayarı yavaşlatmamak için özellik kapatmanız mı gerekiyor? bu ne zamanın mantığı 15 yıl öncesinin mi?

yavaşlık kasma, son zamanlarda ne istersen var...

Sabah büroya geldim bilgisayarın düğmesine bastım boot etmedi. C sürücüsü bomboştu. Ne olduğunu hala anlamış değilim. Ya SSD yada Windows 10 suçluydu gözümde. SSD sağlam çıktı. Belki de bir anlık oldu. Windows 10 daha çok gözüme battı ve Windows 7 kurdum. İster inanın ister inanmayın 4 saat dayanabildim. Senelerce nasıl kullanmışım hayret. Tekrar işe koyuldum ve Windows 10'u tekrar kurdum. Oh be dünya varmış. Hala Windows 7 ile kıyaslayıp beğenmeyenler var hayret yada yalan. Çoluk çocuk işte....

yavaşlamak windows'un kodlarında var... bundan kurtulamaz...

win7de virüs kaynıyor ve directx 12 desteği yok.win10u kullanma sebeplerim

@13 Mayıs 2016 04:14 Virüsleri virüs önleme yazılımları durdurur. İşletim sistemleri değil. Ayrıca Windows7 yi etkileyen bir virüs zaten windows 10u da etkiler. Sanki Windows 7, 15 senelik bir işletim sistemiymiş gibi yazmışsınız. Niyetinizin bağcıyı dövmek olduğu kolayca anlaşılıyor. Directx12 destekleyen ekran kartı Directx12 olmadan çalışmayan bir oyun oynuyorsanız veya program kullanıyorsanız belki mecbur kalabilirsiniz fakat DX12özelliğindeki bir ekran kartı kullanan pc kulanıcıları halen

merhaba. windows 10 güncelleme yaptı ve uzun sürdü. bu güncellemenin ardından mouse ayarlarında sorun var, çok kasıyor, çok ağır. ne yapmam gerekiyor?

Bence bu zamana kadar en iyi işletim sistemi windows 10, windows 7 ssd ye uyumlu değil yavaş çalışıyor oysa windows 10 da ssd uçuyor çoğu kişi bunun farkında değil, herkes ram artınca windowsun hızı artıyor zannediyor teknoloji cahili çok var. Teknolojiyi facebook ve selfieden ibaret zannediyorlar. Oysa harddisk yerine ssd kullansınlar farkı o zaman görürler.

hala bu güncelleştirmeleri yükleyen mi var ya hiç bir işe yaradıkları yok ancak pcyi yavaşlatıyorlar fidye virüsünü de insanları güncellemelere ikna etmek için çıkardılar

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost