Microsoft'tan, Windows 10 kullanıcılarına 21H2 uyarısı geldi

Microsoft, Windows 10 kullanıcıları için yeni bir uyarı daha yayınladı: "Ya Windows 11'e geçin, ya da..."

Microsoft'tan, Windows 10 kullanıcılarına 21H2 uyarısı

Windows 10’un en son sürümüne (22H2) yükseltme yapmamış olan kullanıcılar, yakında bu yükseltmeyi yapmak zorunda kalacak gibi görünüyor. Neowin’in bildirdiği üzere Microsoft, 13 Haziran’da Windows 10 21H2 desteğini sonlandıracağını belirterek bir hatırlatma yayınladı.

Haziran 2023 güvenlik güncellemesi, 21H2’de kalanlar için son güncelleme olacak. Bundan sonra, hiçbir özellik güncellemesi veya güvenlik düzeltmesi olmayacak. Daha fazla güncelleme isteyen kişiler, Windows 10 22H2’ye geçiş yapmak zorunda. Microsoft, “her zaman olduğu gibi, cihazlarınızı Windows 10’un en son sürümüne güncellemenizi veya uygun cihazları Windows 11’e yükseltmenizi öneririz” diyor.

Microsoft’un bu noktada Windows 11’e yükseltme seçeneğini hatırlatma fırsatını kullanması şaşırtıcı değil. Tabii ki, bilgisayarınız Windows 11'in sistem gereksinimlerini karşılamıyorsa, en son işletim sistemine geçmeniz çok da mantıklı olmayacaktır. Ayrıca, Microsoft’un Windows 11’de özellikle arayüz konusunda aldığı bazı kararları beğenmeyenler olduğu da bir gerçek.

Ancak tercihiniz ne olursa olsun, Windows 10 kullanıcıları için bu güncelleme sonuncusu olarak tarihe geçmiş durumda. Microsoft kısa süre önce bu güncellemenin eski işletim sistemi için son özellik güncellemesi olduğunu bildirdiğinden dolayı, 22H2’nin ardından daha yeni bir sürüm sunulmayacak. Bundan sonra, Ekim 2025 tarihinde işletim sisteminin desteği sonlandırılana kadar Windows 10 için yalnızca aylık güvenlik güncellemeleri sunulacak.