Windows 10 Mobile'a güncelleme müjdesi!

Microsoft, Windows 10 Mobile güncellemelerini dağıtmak için operatör kelepçesinden kurtuldu!

  • Onur Seven
Windows 10 Mobile'a güncelleme müjdesi!

Mobil güncellemeler birçok cihaz için düzenli hale geldi ama ne yazık ki çoğu kullanıcının uğraşmak zorunda olduğu konulardan biri de bu güncellemelerin kendi akıllı telefonlarına gelmesini beklemek. Özellikle Android cephesinde güncellemeler, üreticiler veya operatörlerin insafına bırakılıyor ve bu durum, pek çok güncellemenin çok geç gelmesine (bazen de hiç gelmemesine) yol açıyor. Neyse ki Microsoft bunun için bir çözüm üzerine çalışıyor ve sonuç olarak güncellemeleri Windows 10 Mobile telefonlarımızda daha erken görebileceğiz.

Microsoft, Windows Mobile 8.1 veya daha düşük bir yeni yapı yayınlamak istediği zaman bunu şimdiye kadar mobil operatörlere test etmek üzere göndermek zorundaydı. Cep telefonu operatörleri de yeni yapının kendi ağlarında herhangi bir sorun olmadan çalışıp çalışmadığını test ediyorlardı. Ancak ne yazık ki yeni bir yapının onaylanması birkaç hafta ve hatta aylar sürebiliyor ve ancak bu süreçten sonra güncelleme kullanıcılara yayılmaya başlıyordu.

Microsoft bunu çözmek için işletim sisteminin çekirdeğinden mobil şebekelerle iletişimden sorumlu yazılım parçası 'radio stack' (radyo yığını) bileşenini  çıkarmaya karar verdi. Böylece Windows 10 Mobile radio stack üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan güncellenebilecek ve kullanıcılar her defasında operatör onayı için beklemek zorunda kalmadan güncelleme alabilecekler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 20 Yorum

Ne fark eder ki? Windows çöptür. Android varken kutucuklarla uğraşılmaz.

@11 Aralık 2015 17:31 senin tercihin olmayabilir

@11 Aralık 2015 17:31 ama kardeş androidde de bu özelilk gelmeli (android kullanıcısıyım)

@11 Aralık 2015 17:31 Islandwood yani Ios Uygulama çalıştırma projesi ve Win32 Uygulama projeleri hayata geçince işler değişmeye başlayacak. Birinci proje uygulama tarafındaki eksikliği kapatacak, ikinci proje ise cep telefonunu bilgisayar haline dönüştürmemizi sağlayacak. Bu da mobilite konusunda en üst seviyeye çıkmak demek. Bu konu iş dünyası için önemli. Yakın gelecekte iş yerlerinde masada sadece monitör, klavye ve fare görebiliriz. Telefonu takan kullanıcı o masada çalışmaya başlayabilir.

Darısı aldığıma alacağıma pişman olduğum Dandirikoid Dandroid in başına. Dandroid bir versiyon çöplüğü aynı zamanda. Samsung marka cihazım, ki Samsung da ayrı bir beladır, Froyo dan yükseltme istediğimde "Yok efendim sen Kies kullan" demişti, indirdik çalıştırdık Kies i, güncelleme yapamadı. Sonra Samsung "Siz bizi dinleyin, Kies in yenisi ile yükleyin" dedi, inanıp dinledik, indirdik çalıştırdık. Bekle ki güncellesin, cık cacık. Dandirikoid Dandroid ve Zamazingo Zamzung pişmanlıktır.

@11 Aralık 2015 17:32 Yazdığın yorumdan anlaşılan sen 13-15 yaşlarında ergen bir çocuksun. Ödevin falan yok mu senin çocuk? Onu yap. Boşver sen Samsungu Androidi falan. O küçük beynini böyle işlerle yorma yavrucum. Yaşın küçük senin daha. Büyüyünce anlarsın yaşın ermez senin.

@11 Aralık 2015 17:32 dandroid dandirakoid dandarakoid dandadadan ne bu abicim görende sanar firmalar size para yediriyor.

artık yeter beklediğimiz, gönder şu Windows 10 mobili bize!

1.500 Tl Android telefon alacağıma 800 Tl Microsoft Phone alırım en azından android gibi kitlenme, güncelleme gelecekmi kaygısından kurtulurum adamlar net bir şekilde şu zamanda desteği keseceğiz diyor.

çıkmadı mı bu hala??

Gerçekten Windows Phone tam bir fiyasko. (NOT: Hayatında 3dk Windowslu cihaz kullanmamış olanlar boş yere eksilemesin. Önce sözünün eri olup Windowslu bir cihaza 3-5 ay sabretsinler de görelim)

@11 Aralık 2015 21:24 Ben 3.5 yıldır kullanıyorum ve cihazımı değiştirdiğimde de windows phone alıcam ve senin gibi düşünmüyorum . Sen de fiyasko demek yerine ben beğenmedim dersen eğer belki alıp çok memnun olacak kişilerin önünü kesip yanlış tercih yapmalarına sebep olmazsın . Senin beğendiğin herşey güzel senin beğenmediğin herşey kötü diye birşey yok .

@11 Aralık 2015 21:24 Windows Phone fazlasıyla kullandım ve eksiliyorum ...

@11 Aralık 2015 21:24 3 senedir l620 kullanıyoorum (en düşük 2. Model) canavar gibi

@11 Aralık 2015 21:24 2013 Yılından beri kullanıyorum. Hiçbir şikayetim de yok.

@11 Aralık 2015 21:24 Ben 1 seneden beri Windows kullanıyorum ve 3 seneden beri Android kullanıyorum ve kesin olarak Windows çok çok daha kolay kullanışlı ve sağlam çalışan bir sistem. Andriod telefonu satacağım ve bir windows tabanlı bir tane daha alacağım. Android durdu yerde ram harcıyor şarji bitiriyor çok yoruyor Android telefonu herkesin tericiyi herkesin tercihsinine saygılı olalım

MERHABALAR, Microsoft ayağına takılan her konudan uzak durmaya kullanıcısına daha hızlı ulaşmayı hedeflemesi sebebiyle yazılım konusunda daha hızlı arge çalışması yapılmaktadır, dahası var 950xl ve 950 özellikleri yanı sıra kullanımı kolay ve gerçekden hızlı olduğunu göreceksiniz Windows 10 için günler kaldı

Birbirinin aynı yüzbinlerce uygulama bulamadığınız windows mağazası, androide göre çok daha kişisel verileri koruyan ve donanımsal özellikleri diğerleri ile karşılaştırıldığında çok daha ucuz fiyatlara satın alabileceğiniz bir platformu yalnızca android taraftarı olduğunuz için yerin dibine sokmaya çalışmanızı anlıyoruz. Ama şu bir gerçek ki windowsphone iyi.

@12 Aralık 2015 09:38 Uygulama denen şey nedir, ne işe yarar, bilmeyen bir windows phone lu olduğun için böyle cahilce yorum yapman doğal. Hayatında uygulama mı gördün sanki?

Bu çok iyi oldu. 2016'da Lumia 950'yi satın alacağım.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play