Windows 10 Mobile'da büyük değişim başlıyor!

Microsoft, Windows 10 Mobile konusunda, çok yakın bir zamanda, geç kalınmış bir karara imza atabilir!

Windows 10 Mobile'da 64-bit değişimi başlıyor!

Yazılım devi Microsoft, son mobil işletim sistemi sürümü Windows 10 Mobile'la ilgili önemli bir değişikliğe hazırlanıyor. Birçok olumlu özelliğinin yanında dikkat çeken en önemli kusuru 32 bit'lik bir işletim sistemi olması olan Windows 10 Mobile yakında büyük bir dönüşüm geçirebilir. Zira firma geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Ignite sunumunda akıllı telefonlarda giderek artan hafıza kapasitesi ihtiyacıyla birlikte söz konusu işletim sistemi için 64 bit'in artık kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Bu anlamda Windows 10 Mobile'ın; birkaç yıl önce 64 bit'e geçiş yapan Apple'ın iOS'u ve Google'ın Android platformunu geriden takip ettiğini söyleyebiliriz. Diğer yandan birçok Windows telefon halihazırda 64 bit ARM tabanlı Qualcomm işlemcilere sahip olsa da işletim sistemleri halen 32 bit'le çalışıyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Microsoft'un Windows ve Cihazlar Grubu'nun partner yazılım mühendis yöneticisi Jason Whitehorn şu ifadeleri kullandı: "Cihazların hepsi artık 4 GB RAM ya da daha azına sahip olduğu için 32 bit bizim için aslında bir kısıtlama değil. Ama bu durum önümüzdeki birkaç yıl içerisinde değişecek. Microsoft eli kulağında bir geçişin son derece farkında ve 64 bit'in önemini biliyor."

Cenk Atlı

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

Microsoft yavaşsın yavaş. İlk 64 bit iPhone olan iPhone 5s çıktığında Android'ler 32 bit'ti ve o dönemin telefonları 2-3 GB ram ile çıkıyordu. Ama 64 Bit'in önemi 1GB ram'li 5s'in 2GB ram'li S5 ve 3GB ram'li Z3'ten daha seri ve çalışması ile ortaya çıkmıştı.

64 bit işletim sistemini yapsa bile şimdi piyasada olan telefonların işlemcilerinin ve ram miktarlarının yetmediğini söyleyip olmayan telefonlar için güncelleme çıkarabilir.

Her zamanki MS, iş yok hayal kurmak çok... Önce sebep oldukları sorunları ve bunlardan kaynaklı mağduriyetleri gidersinler, hayal kuracaklarına.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir